Ako vybrať a sadiť výpestky ovocných stromov a krov
Galéria (5)

Ako vybrať a sadiť výpestky ovocných stromov a krov

Ideálny čas pouvažovať nad tým, o aké ovocné stromčeky a kríky by sme chceli našu záhradku obohatiť. Október je totiž časom vysádzania výpestkov väčšiny ovocných druhov. Prečo voliť jesenné sadenie a aké druhy sadiť?

Galéria

Vysádzanie stromčekov
Vysádzanie stromčekov
shutterstock 769500181
shutterstock 1032810862

Galéria

Vysádzanie stromčekov
Vysádzanie stromčekov
shutterstock 769500181
shutterstock 1032810862

Aké stromčeky vysádzať radšej na jeseň?

Stromčeky, ktoré vysadíme na jeseň a vstupujú na jar skôr do vegetácie, rýchlejšie rastú, a teda aj skôr prinesú úrodu. Výhodou tiež je, že lepšie znášajú nedostatok vlahy ako na jar vysadené stromčeky. Platí to najmä pre jablone, hrušky, slivkoviny a bobuľoviny. Pre marhule, broskyne, mandle, čerešne a orechy je vhodnejšia jarná výsadba. S vysádzaním jesenných výpestkov môžeme začať už v polovici októbra, dovtedy je potrebné poobzerať sa po vhodnej odrode do vašej záhradky a najmä – kvalitnom dodávateľovi. Posledné výpestky by sme mali vysadiť do 15. novembra.

Ako vyberať kvalitné výpestky?

Vždy je dobré poradiť sa so skúseným záhradkárom, ovocinárom, ktorý má skúsenosti. Najdôležitejšie je vyberať zdravé kvalitné stromčeky a kry. Uprednostniť by sme mali výpestky zo špecializovaných predajní, a nie zo supermarketov. Prezrime tiež koreňový systém výpestku, či je dobre rastený. Výpestky namočme na 24 hodín pred sadením do vedra s vodou. Ak sa ponáhľame, nechajme ho tam aspoň 6 hodín.

Ako pripraviť pôdu na výsadbu?

Jamka, do ktorej budeme sadiť by mala byť dostatočne veľká – vzhľadom na koreňový systém rastliny. Do jamky vsypeme ornicu rozmiešanú s maštaľným hnojom alebo kompostom. Oplatí sa pridať hnojenie superfosfátom a síranom draselným. Granuly však treba umiestniť tak, aby sa priamo nedotýkali zasadených koreňov – aby sa rozpúšťali v pôde v ich blízkosti. Korene pred vysadením mierne upravíme, skrátime a k zasadenému stromčeku si pripravíme kolík. Hĺbka vloženia výpestku do pôdy sa dá staviť podľa miesta štiepenia. Je to viditeľne zhrubnutá časť kmienka, ktorá by mala byť približne desať centimetrov nad povrchom pôdy. Stromček opatrne zasypávame ornicou, ktorú nakoniec pritlačíme a nezabúdame na zálievku.

Prevencia pred nepríjemným prekvapením

Aby nám rastliny nepoškodili hraboše, hryzce a krtkovia, môžeme jamku na sadenie vystlať hustejším drôteným pletivom. Pre zvýšenie účinnosti by malo prečnievať mierne nad povrch pôdy.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.