Nielen polievanie a preberanie plodov! Čo všetko vyžaduje letná starostlivosť o ovocné stromy?
Leto je obdobím, kedy s nadšením pozorujeme dozrievajúce plody ovocných stromov. Aj v lete však ovocné stromy potrebujú starostlivosť, vďaka ktorej si udržia zdravý, silný a kontrolovaný rast.
Pravidelné polievanie
Staršie košaté ovocné stromy majú podstatne lepší prístup k vlahe cez koreňový systém ako mladé, nedávno vysadené ovocné stromčeky. Práve tie sú počas dlhšieho obdobia sucha náchylné na vysychanie. Nedostatok vlahy sa najskôr prejaví spomaleným rastom, neskôr vyššou náchylnosťou na chorobnosť a vplyv bude mať i na kvalitu prípadnej prvej úrody. Mladé stromčeky počas leta polievajte aspoň dvakrát týždenne v dávke 40 – 50 l vody. Aj staršie stromy sa však extra dávke vody potešia a zužitkujú ju najlepším spôsobom – pre rast koruny a vytváranie väčších plodov.
Vyčistenie a skyprenie pôdy
Voda sa ku koreňom stromov najlepšie dostane vtedy, ak je bezprostredné okolie stromu vyčistené od trávy a buriny a rovnomerne skyprené. Stečie priamo do pôdy a neodtečie z terénu inam. Okolo menších stromov vytvorte voľný kruh s priemerom okolo 60 – 70 cm, pod väčšími stromami 100 – 120 cm. Pri kyprení postupujte opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov stromov.
Prebratie plodov
Zle je, ak je budúca úroda ovocia slabá, no dobre nie je ani v situácii, kedy plody rastú nahusto a nemajú dostatok priestoru. Včasným prebratím (najmä pri jablkách) máte šancu získať kvalitnejšiu úrodu väčších plodov. Odstráňte plody, ktoré vykazujú poškodenie v podobe otlačenia, deformít či iných nerovnomerností. Postupujte opatrne a bez náhlenia, aby ste nechtiac nepoškodili aj stopky plodov, ktoré majú na stromoch zostať.
Podopretie obsypaných vetiev
Marhule, broskyne, mladé jablone, ale aj slivky, ringloty či mirabelky – tieto druhy ovocných stromov potrebujú pri bohatšej násade plodov pomoc v podobe silných podpier. Najčastejšie ide o dostatočne dlhé drevené koly s „Y“ alebo „T“ vo vrchnej časti. Pre mladé ovocné stromčeky môže byť už zlomenie jednej hlavnej rodiacej vetvy veľkým nebezpečenstvom bez možnosti regenerácie alebo budúcej korekcie koruny.
Kontrola škodcov a chorôb
Samozrejmosťou letnej starostlivosti o ovocné stromy by mala byť aj pravidelná kontrola na prítomnosť škodcov. Kým nie sú plody vo fáze zberovej zrelosti, môžete proti škodcom a chorobám zasiahnuť aj vhodným chemickým prípravkom.
Strihanie ovocných stromov v lete
Na ovocných stromoch sa vykonávajú rezy v rôznom termíne a s rôznym účelom. Niektoré strom presvetľujú, usmerňujú jeho korunu alebo majú ozdravujúcu úlohu. Rez stromov predstavuje spôsob, ako dosiahnuť bohatšiu úrodu a menšie riziko napadnutia škodcami. V lete sa vykonávajú na ovocných stromoch skôr nenápadné zásahy – vylamovanie zle rastúcich letorastov, skracovanie letorastov, čistenie od konárov poškodených vetrom alebo zlomených pod ťarchou úrody.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre