maliny a cernice v nasich zahradach
Galéria (11)

Maliny a černice v našich záhradách

Pestovanie drobného ovocia je u záhradkárov veľmi obľúbenou činnosťou – vyžaduje minimálny priestor, získajú sa chutné a atraktívne plody s vysokou nutričnou hodnotou, vhodné na rôzne priamu konzumáciu či spracovanie. Väčšina druhov a odrôd je pritom nenáročná na pestovanie.

Galéria

záhrada, maliny, pestovanie, ovocie
záhrada, černice, pestovanie, ovocie
záhrada, maliny, pestovanie, ovocie
záhrada, černice, pestovanie, ovocie
záhrada, maliny, pestovanie, ovocie
záhrada, maliny, pestovanie, ovocie
záhrada, maliny, pestovanie, ovocie
záhrada, černice, pestovanie, ovocie

Maliny
Medzi najatraktívnejšie drobné ovocie patria maliny. Chutné a kvalitné sú nielen v čerstvom stave, ich spracovaním získavame výrobky vynikajúcej kvality, či sú to už kompóty, ovocné nátierky, šťavy, sirupy, alebo zmrazené na použitie do kyslomliečnych výrobkov.

V ostatných rokoch sú okrem malín medzi záhradkármi čoraz populárnejšie aj černice, prípadne ich medzidruhové hybridy. Maliny i černice rastú v tvare kríka s dvojročným vývinovým cyklom a viacročným koreňovým systémom. Nové výhonky sa pri malinách tvoria každoročne z adventívnych púčikov na koreňoch a koreňovom krčku. V čase vegetácie v prvom roku majú bylinný charakter, potom drevnatejú. Tieto výhonky sa v ďalšom roku rozkonárujú, prinášajú plody a odumierajú.  Remontantné alebo takzvané dvakrát rodiace odrody majú schopnosť prinášať úrodu už na letorastoch vytvorených počas vegetácie bežného roka a rodia až do prvých mrazov. Na rozdiel od malín mladé výhonky černíc vyrastajú z koreňového kŕčka v tesnej blízkosti materskej rastliny, lebo väčšinou nemajú schopnosť tvoriť adventívne púčiky na koreňoch. Výhonky černíc dosahujú dĺžku 2 až 5 m , najprv sú vzpriamené a potom oblúkovito poliehajú, ak sú bez opory. Neskôr sa rozkonárujú a plody prinášajú na bočných letorastoch vyrastajúcich na dvojročnom dreve.

Botanické zaradenie
Ostružina malinová (malina) – zaraďujú sa sem všetky druhy voľne rastúcich aj vyšľachtených malín. Spoločným názvom ostružina kríková sa označuje súbor skrížených druhov a ekotypov.

Ostružiny – rozdeľujeme ich na poliehavé a vzpriamené. Vzpriamené sú väčšinou silno ostnaté a pestujú sa v miestach pôvodu – USA. V európskych krajinách sa rozšírila predovšetkým poliehavá odroda Wilsonova skorá. Podľa farby plodov, súdržnosti a oddeliteľnosti plodu od lôžka rozdeľujeme rod ostružina na pravé maliny, ostružiny a malinoostružiny.
–>
Pravé maliny – majú plody obyčajne červené, niekedy žlté a ľahko sa oddeľujú od lôžka. Majú typickú malinovú vôňu, sú jedenkrát a dvakrát rodiace (remontantné). Ostružiny – majú plody lesklé, čierne a zbierajú sa so zdužnateným lôžkom. Malinoostružiny – majú rôznu farbu plodov. Môžu byť žlté, ružové, fialové, bordové až čierne. Zbierajú sa tiež so zdužnateným lôžkom, ale chýba im typická malinová vôňa a chuť.

Poznáme aj prechodné typy, kde je veľa druhov a odrôd so znakmi malín aj černíc. Poznáme ich pod označením odrody Tayberry. Pod týmto označením sa predávajú aj medzidruhové krížence malín a černíc. Sú to Loganberry, Youngberry, Boysenberry, Nessberry, ktoré majú v ponukách aj škôlky na Slovensku.

Základné skupiny odrôd malín

  • Raz rodiace – hovorí sa im aj júnové, rodia na minuloročných výhonkoch, úrodu prinášajú v júni až začiatkom júla,
  • dvakrát rodiace, remontantné – rodia na nových jednoročných výhonkoch počas vegetácie v danom roku, úrodu prinášajú v auguste až októbri.

Výber vhodného stanovišťa
Pozemky určené na výsadbu malín a černíc je nutné zbaviť vytrvalých burín, najmä pýru a dostatočne ich prekypriť. Maliny majú široký pestovateľský areál. Vyžadujú však slnečné stanovište. Vhodné sú do oblastí s priemernou ročnou teplotou nad 6 °C, ročnými zrážkami okolo 700 mm a nadmorskou výškou 500 – 650 m. Najvhodnejšie sú pôdy stredne ťažké, výživné, hlinité a piesočnatohlinité s dostatočne priepustným podložím. Nevhodné sú pôdy ťažké, zamokrené a vysychavé. Pri výbere pozemku na výsadbu černíc, hlavne beztŕňových typov, prihliadame na ich citlivosť na zimné mrazy. Vysádzame v jarnom aj jesennom období do dobre pripravenej pôdy, doplnenej o fosfor a draslík. Lepšie výsledky sa dosahujú pri skorej jarnej výsadbe, hlavne pri beztŕňových odrodách černíc.

Opeľovacie pomery
Skoro všetky odrody malín sú diploidné, – samoopelivé. Kvety malín a černíc majú vysoký obsah nektáru a pre včely sú veľmi atraktívne. Väčšinou ale pre lepšiu rodivosť odporúčame vysadiť aspoň 2 odrody malín kvitnúcich súbežne.  Nedostatočné opelenie a oplodnenie spôsobuje rozpadavosť plodov.

Rez a spôsoby pestovania
Okrem bežného ošetrovania porastov malín a černíc ako je pravidelné odburiňovanie a plytké kyprenie, patrí k starostlivosti o maliny a černice rez odrodených výhonov, ktoré po prinesení úrody odumierajú. Najvhodnejšie je tento zásah robiť po zbere úrody, aby sa jednoročné výhony ako základ úrody pre nasledujúci rok mohli do príchodu zimy naplno vyvinúť a zároveň sa zabráni aj rozširovaniu hubových chorôb v poraste. Tento rez však môžeme urobiť aj v čase vegetačného pokoja.

Pri malinách spočíva rez v odstránení dvojročných odrodených výhonov a zahusťujúcich výhonov. Na bežný meter odporúčame 6 – 8 dobre vyvinutých výhonov. Jarný rez pozostáva už len z odstraňovania namrznutých a poškodených častí alebo skrácovania vysokých výhonov. Pri černiciach odstraňujeme dvojročné odrodené výhony po zbere a na jar odstraňujeme namrznuté výhony.

Pestovanie a vedenie
Okrem zdravého biologického materiálu, ktorý je predpokladom vysokých úrod, je dôležitý aj spôsob pestovania a vedenia či už s oporou alebo bez opory.

Sú to napríklad:

  1. Bez opory –  prirodzená pásová výsadba
  2. S oporou – podľa oporného vedenia
  3. Vertikálne – tzv. I-vedenie, jednoduchá drôtenka
  4. T-vedenie  – dvojitá drôtenka
  5. V-vedenie – vyväzovanie k obidvom stranám drôtenky
  6. Pestovanie pri koloch – vyväzovanie ku kolom.

V súčasnosti je na Slovensku rozšírených veľa odrôd malín, černíc a hybridov. Tie najvhodnejšie si predstavíme. V minulosti bola naj rozšírenejšia odroda malín RUBÍN (bulharský). Stále patrí medzi osvedčené  vysokovýkonné odrody s kvalitnými, veľkými, tupo kužeľovitými plodmi. Nevýhodou tejto odrody je rýchle prezrievanie plodov. Na záhradkách sa môžeme stretnúť ešte s prvou slovenskou odrodou GRANÁT a staršími odrodami malín, ako sú: CANBY,  ZEVA II,  VETEN, GATINEAU prípadne remontantnou odrodou LLOYD GEORGE – citlivá na vírusové ochorenia. Z remontantných malín je známa bulharská odroda LJULIN.

Černice zaraďujeme do dvoch skupín a to vzpriamené typy, kde zaraďujeme odrodu WILSONOVA SKORÁ a typy poliehavé, odrody THONFREE, THORNLESS EVERGREEN, BLACK SATIN, SMOOTHSTEM ….
Poliehavé typy černíc sú v záhradkách obľúbené hlavne preto, že sú to beztŕnne odrody s bohatou rodivosťou, úrodou ba atraktívnosťou plodov.

Pre pestovanie černíc sú vhodné odrody so vzpriameným rastom. Je veľa odrôd, napr.: Aurora,  Black Satin,  Delcada,  Dirksen,  Gazda,  Čačanská beztŕnna,  Hull Thornless,  Jumbo,  Chester,  Fantasia,  Lochness, Oregon,  Orkan,  Theodor Thonfree,  Thornless Evergreen,  Thonfree – zatiaľ spolu so skoršou Black Satin sú najviac pestované odrody na Slovensku v záhradkách. Zo starších odrôd sa v záhradkách stretneme s odrodami Wilsonova skorá, Theodor Reimers, Lukrécia a iné.

Stručná charakteristika a výber zo sortimentu malín
Zo slovenského šľachtenia sú to odrody raz rodiace :
Afrodita – okrúhle plody, strednej veľkosti, sladké. Majú tuhú konzistenciu a dobre sa oberajú.

Bojana
– vyššia odroda čo do vzrastu, okrúhle plody, dobrej a nerozpadavej konzistencie, vysokej rodivosti, vhodná na zmrazovanie aj na priamy konzum.

Sajana – odroda stredného vzrastu, okrúhleho tvaru plodov,  vhodná na priamy konzum a konzervárenské spracovanie. Citlivejšia k hubovým ochoreniam.

Miral – charakteristické sú vráskavé listy, stredný vzrast, veľké plody, pevná konzistencia, plod súdržný. Citlivejšia k hubovým chorobám.

Rafzmach – skoro rodiaca odroda švajčiarskeho pôvodu, veľké plody, kužeľovitý tvar, pevné a s vysokým leskom.

Tulameen – stredne skorá odroda, veľké plody, pôvod z Kanady, odolné proti voške malinovej, vhodné je pestovanie na drôtenke.

Vo svete je momentálne najlepšie hodnotená poľská odroda maliny POLKA. V šľachtení a v ďalšom rozmnožovaní odrôd malín, hlavne v rôznych farbách, sa na Slovensko dostávajú odrody ako sú žltoplodá odroda Poranna Rosa, červené Polana a Pokusa.

Polana – remontantná odroda, je vydarenou optimálnou kombináciou včasnosti dozrievania, vysokej akosti plodov a ideálneho rastu voľne stojacích vzpriamených letorastov. Plody sú stredne veľké ,atraktívne.

Polka – je viacnásobný kríženec niekoľkých odrôd a druhov,  táto odroda je tiež remontantná . Dozrieva asi 10 dní po odrode Polana. Plody sú krásnej červenej farby, lesklé, stredne veľké až veľké, dlho vydržia na kríku. Majú výbornú trvanlivosť plodov a chuť.

Medea – slovenská remontantná odroda, tmavočervené plody, atraktívne, podlhovasto kužeľovitého tvaru , s veľmi dobrou aromatickou vôňou a chuťou.

Ada – slovenská remontantná odroda, tuhšej konzistencie plodov, atraktívne plody strednej veľkosti.

Výhody remontantných odrôd malín

  • bohato rodia od leta až do mrazov,
  • sú nenáročné na rez,
  • v zime sa jednoročné výhonky skosia, čím sa zároveň eliminuje riziko výskytu drevnatých škodcov.

V minulosti boli maliny a černice typickým letným ovocím, ktoré dozrievalo v júni a v júli. V súčasnosti je ich zberové obdobie presunuté do augusta až októbra, a to vďaka remontantným odrodám. Maliny a černice nemajú osobitné nároky na pestovanie. Veľmi dôležitý je však výber materiálu na výsadbu, pretože výsadba sa zakladá na viac rokov. Používať na výsadbu odporúčame len zdravé jednoročné sadenice, na ktorých je označený pôvod a zdravotný stav.

Text: Ing. Eva Šidová, PhD.
Fotografie: Ing. Eva Šidová, PhD., Ing. Marián Komžík, Sieberz
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. pavol kalamen says:

    dobrý deň
    kde sa dajú kúpiť červené maliny cca 15 koreňov
    ďakujem

  2. Komiňáková Oľga says:

    Dobrý deň idem si zasadiť maliny a černice, môžem ich zasadiť vedľa seba? Totiž susedka na záhradke ma iformovala že nemôžem. Pôdu už mám pripravenú, kompostom pohnojenú, okolo sadby sme s manželom dali plechy aby korene malín a černíc nazasahovali do ostatnej pôdy.pôda je na slnečnom mieste. Ďakujem za radu s pozdravom Komiňáková Oľga

  3. Ľubomíra says:

    Bol tu niekde návod alebo nápad na oporu malín a černíc. Neviem sa k tomu dostať. Vedel by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem

    1. Miroslav says:

      Na maliny sa používa „drôtenka“kolky s natiahnutím drôtom,buď jeden,alebo dva rady drôtu,alebo kariére čo sa dávajú do betónu.😀

  4. Martin says:

    Dobry den, mam doma malinu Rubus idaeus „OTTAWA“ , ktora vyhana nove vyhonky zo zeme. Chcem sa opytat ci su to „vlky“ a treba to odstranit, alebo ponechat a neskor presadit. Dakujem za odpoved

    1. Janka says:

      To sú práve výhonky, ktoré zarodia..staré vyrodené drevnaté treba odrezať po zbere vyrezať

  5. MILO says:

    remontantné, čiže dvakrát rodiace maliny majú tiež dvojročný životný cyklus, prvýkrát rodia od augusta do mrazov a potom ich určite netreba vyrezať, ako píšu tie múdre ženy, ale treba nechať a v júni a júli vám prinesú väčšiu úrodu ako v neskorom suchom lete a neskorej studenej jeseni a to v rovnakom čase a v rovnakej sile ako raz rodiace odrody, preto sa volajú 2x rodiace, nie som teoretik, pestujem 6 odrôd 2x rodiacich a 2 odrody 1x rodiacich, nechápem ako niekto vypustil do éteru také bludy, minule to nahodili aj do televízie cez osvedčeného záhradníka

    1. Nada says:

      Ja som sadila min. rok tieto viacrodoace a v lete mi vobec neplodili,a teraz jesen mam kazdy den cerstve malinky. Divila som sa preco v lete nic a teraz sa idu zblaznit,tak este dobre ze som citala vas komentar bola by som ich vystrihala. Dakujem

    2. Monika says:

      Dobry den, dakujem za komentar. Prosim Vas kedy je najlepsie tieto maliny troska zrezat? v akom obdobi? Tento rok sa chystame nasadit maliny tak zhanam informacie. Ake odrody odporucate z vacsej skusenosti?
      Dakujem za odpoved

    3. noro says:

      makal som na britskej farme (50 ha)10 rokov. a tzv, remont. maliny išli po odrodení v októbri dole- zrezali sa na úroveň pôdy. remont. maliny rodia na jednoroč. dreve napr.(Polka) od augusta do októbra, na dvojročnom dreve rodia tzv. letné maliny, napr. (tulameen), pre ktoré je charakteristické masívne rodenie v krátkom období. Letné maliny sa nerežú po odrodení na úroveň pôdy ale sa len vyrežú odrodené zdrevnatené výhony.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.