poznate skodcov vasich malin a ostruzin
Galéria (7)

Poznáte škodcov vašich malín a ostružín?

Krasoň ostružinový nie je nový ovocný druh ani odroda, ale rozšírený škodca malín, ostružín (černíc) a malinoostružín. Poškodenie výhonkov, ktoré tento škodca spôsobuje, pestovatelia omylom pripisujú sychravému, chladnému a veternému počasiu.

Galéria

poznate skodcov vasich malin a ostruzin 1952 big image
02 thinkstock big image
07 thinkstock big image
04 thinkstock big image
jabloň, rastlina
06 hana big image

Kto škodí

Krásny, modro- alebo bronzovozelený chrobáčik krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus) je dlhý približne 5 až 8 mm. Keď sa naň pozrieme zblízka, zistíme, že skutočne nie je nič dlžný svojmu menu. Pri zbere malín ho veľmi často nájdeme schovaného priamo medzi plodmi malín, černíc a malinoostružín. Škodia larvy, ktoré sa vyvinú z vajíčok. Dospelé chrobáčiky sú neškodné, samozrejme, ak nerátame, že „len“ nakladú vajíčka.

Krasoň zelený (Agrilus viridis)

Nebezpečné larvy

Larva sa prehryzie dovnútra výhonku a pod jeho pokožkou vyhryzie špirálovitú chodbičku. Pokožka nad chodbičkou zhrubne a objavia sa pozdĺžne pukliny – tak sa obmedzí alebo úplne preruší prúdenie rastlinných štiav a výhonok odumrie. Larva sa živí vyžieraním mäkkého stredu výhonku – stržňa. Po ukončení larválneho vývoja si vyhlodá vnútri výhonku komôrku, zakuklí sa v nej a tu aj prezimuje. V júni sa larvy premenia na dospelé chrobáky, ktoré opustia komôrky, pária sa a následne samičky kladú vajíčka na mladé, zelené výhonky.

Krasoň zelený a stromový napádajú okrem ovocných stromov často aj vinič.

Občasní príbuzní

Krasoň zelený (Agrilus viridis) a krasoň stromový (Agrilus sinuatus) sa vyskytujú v záhradách menej často ako krasoň ostružinový. Napádajú staršie a oslabené dreviny, napríklad jablone, hrušky, vinič, hlohy či duby. Dospelé chrobáčiky sú zelenej farby. Majú dvojročný vývin, preto larvy prezimujú dvakrát. Po druhom prezimovaní sa na jar zakuklia. V júni si chrobáky vyhryzú v kôre otvor, vylezú von, samičky nakladú vajíčka a celá história sa opakuje. Najlepšia ochrana je všestranná starostlivosť o ovocné rastliny a vinič.

ZNAKY POŠKODENIA

najľahšie ich zbadáme počas vegetácie
voľným okom, treba len pozorne a zblízka prezrieť porast
výhonok aj s listami zhnedne bez zjavnej príčiny
časť výhonku zhrubne, uschne a odumrie
► na kôre sú viditeľné pozdĺžne úzke puklinky
dlhé 2 až 4 cm a široké aj 0,5 cm
výhonok je veľmi krehký
v mieste zhrubnutia sa ľahko zlomí

Počas vegetačného pokoja v zime sú svetlohnedé výhonky bez listov, takže poškodenie ľahko prehliadneme, ak nevieme, čo máme hľadať.

Mohutnejšie odrody malín je vhodné pestovať na opore.

OCHRANNÉ OPATRENIA

Ochrana je veľmi jednoduchá a bez chémie. Stačí odstrihnúť poškodené výhonky a zlikvidovať ich – najlepšie spáliť, ak máme možnosť napríklad v kozube, prípadne zakopať hlboko do zeme na odľahlejšom mieste v záhrade.–>

Černice a malinočernice

Plody černice – ostružiny černicovej a malinočernice – sú chutné a šťavnaté. Obsahujú vitamín E, B, PP a minerálne látky. Na pestovanie sú veľmi nenáročné. Vyhovujú im hlbšie pôdy dobre zásobené humusom, teplejšie polohy, slnečné stanovište a zrážky nad 600 mm ročne. Z uvedeného vyplýva, že nevhodné sú pre ne suché a príliš zamokrené pôdy, ale aj mrazové kotliny. Môžu ich síce poškodiť mrazy nad –20 °C, ale veľmi dobre sa obnovujú. Rastú naozaj bujne – z jedného kra vyrastie 15 až 20 výhonkov dlhých až 4 m. Výhonky treba pravidelne prerieďovať – odstraňovať slabé, poškodené a namrznuté. Černice je vhodné pestovať na drôtenej opore.



Plody černíc dozrievajú postupne od júla až do prvých mrazov.

Krátko o malinách

Malinám sa darí najmä v stredných, ale aj vo vyšších polohách. Žiadajú humusovité vlhšie pôdy a mierne chránené slnečné stanovište. Úrodu prinášajú na jednoročných výhonkoch od júla do augusta. Niektoré odrody je lepšie pestovať na opore. Tie dozrievajú v júli, remontantné (prinášajúce úrodu viackrát) rodia až do septembra.

Odborník radí
Odrodené výhonky z malín treba odstrániť najneskôr na jeseň. Tak sa podporí rýchlejší rast nových výhonkov a aj úroda bude lepšia.



Takto vyzerá zhrubnutá stonka maliny, ktorú napadol krasoň ostružinový. Foto: Ing. Hana Szabóová

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.