Poznáte škodcov vašich malín a ostružín?

poznate skodcov vasich malin a ostruzin

Krasoň ostružinový nie je nový ovocný druh ani odroda, ale rozšírený škodca malín, ostružín (černíc) a malinoostružín. Poškodenie výhonkov, ktoré tento škodca spôsobuje, pestovatelia omylom pripisujú sychravému, chladnému a veternému počasiu.

Kto škodí

Krásny, modro- alebo bronzovozelený chrobáčik krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus) je dlhý približne 5 až 8 mm. Keď sa naň pozrieme zblízka, zistíme, že skutočne nie je nič dlžný svojmu menu. Pri zbere malín ho veľmi často nájdeme schovaného priamo medzi plodmi malín, černíc a malinoostružín. Škodia larvy, ktoré sa vyvinú z vajíčok. Dospelé chrobáčiky sú neškodné, samozrejme, ak nerátame, že „len“ nakladú vajíčka.

Krasoň zelený (Agrilus viridis)

Nebezpečné larvy

Larva sa prehryzie dovnútra výhonku a pod jeho pokožkou vyhryzie špirálovitú chodbičku. Pokožka nad chodbičkou zhrubne a objavia sa pozdĺžne pukliny – tak sa obmedzí alebo úplne preruší prúdenie rastlinných štiav a výhonok odumrie. Larva sa živí vyžieraním mäkkého stredu výhonku – stržňa. Po ukončení larválneho vývoja si vyhlodá vnútri výhonku komôrku, zakuklí sa v nej a tu aj prezimuje. V júni sa larvy premenia na dospelé chrobáky, ktoré opustia komôrky, pária sa a následne samičky kladú vajíčka na mladé, zelené výhonky.

Krasoň zelený a stromový napádajú okrem ovocných stromov často aj vinič.

Občasní príbuzní

Krasoň zelený (Agrilus viridis) a krasoň stromový (Agrilus sinuatus) sa vyskytujú v záhradách menej často ako krasoň ostružinový. Napádajú staršie a oslabené dreviny, napríklad jablone, hrušky, vinič, hlohy či duby. Dospelé chrobáčiky sú zelenej farby. Majú dvojročný vývin, preto larvy prezimujú dvakrát. Po druhom prezimovaní sa na jar zakuklia. V júni si chrobáky vyhryzú v kôre otvor, vylezú von, samičky nakladú vajíčka a celá história sa opakuje. Najlepšia ochrana je všestranná starostlivosť o ovocné rastliny a vinič.

ZNAKY POŠKODENIA

najľahšie ich zbadáme počas vegetácie
voľným okom, treba len pozorne a zblízka prezrieť porast
výhonok aj s listami zhnedne bez zjavnej príčiny
časť výhonku zhrubne, uschne a odumrie
► na kôre sú viditeľné pozdĺžne úzke puklinky
dlhé 2 až 4 cm a široké aj 0,5 cm
výhonok je veľmi krehký
v mieste zhrubnutia sa ľahko zlomí

Počas vegetačného pokoja v zime sú svetlohnedé výhonky bez listov, takže poškodenie ľahko prehliadneme, ak nevieme, čo máme hľadať.

Mohutnejšie odrody malín je vhodné pestovať na opore.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteOCHRANNÉ OPATRENIA

Ochrana je veľmi jednoduchá a bez chémie. Stačí odstrihnúť poškodené výhonky a zlikvidovať ich – najlepšie spáliť, ak máme možnosť napríklad v kozube, prípadne zakopať hlboko do zeme na odľahlejšom mieste v záhrade.–>

Černice a malinočernice

Plody černice – ostružiny černicovej a malinočernice – sú chutné a šťavnaté. Obsahujú vitamín E, B, PP a minerálne látky. Na pestovanie sú veľmi nenáročné. Vyhovujú im hlbšie pôdy dobre zásobené humusom, teplejšie polohy, slnečné stanovište a zrážky nad 600 mm ročne. Z uvedeného vyplýva, že nevhodné sú pre ne suché a príliš zamokrené pôdy, ale aj mrazové kotliny. Môžu ich síce poškodiť mrazy nad –20 °C, ale veľmi dobre sa obnovujú. Rastú naozaj bujne – z jedného kra vyrastie 15 až 20 výhonkov dlhých až 4 m. Výhonky treba pravidelne prerieďovať – odstraňovať slabé, poškodené a namrznuté. Černice je vhodné pestovať na drôtenej opore.Plody černíc dozrievajú postupne od júla až do prvých mrazov.

Krátko o malinách

Malinám sa darí najmä v stredných, ale aj vo vyšších polohách. Žiadajú humusovité vlhšie pôdy a mierne chránené slnečné stanovište. Úrodu prinášajú na jednoročných výhonkoch od júla do augusta. Niektoré odrody je lepšie pestovať na opore. Tie dozrievajú v júli, remontantné (prinášajúce úrodu viackrát) rodia až do septembra.

Odborník radí
Odrodené výhonky z malín treba odstrániť najneskôr na jeseň. Tak sa podporí rýchlejší rast nových výhonkov a aj úroda bude lepšia.Takto vyzerá zhrubnutá stonka maliny, ktorú napadol krasoň ostružinový. Foto: Ing. Hana Szabóová

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.