Začínate záhradkárčiť? Toto sú najmenej náročné druhy na pestovanie

Začínate záhradkárčiť? Toto sú najmenej náročné druhy na pestovanie

Amatérske záhradkárstvo je dnes moderné, nielen kvôli tomu, že ušetríte peniaze, vypestujete si zdravé potraviny, ale aj kvôli relaxu, ktorý nám ponúka. Práca v prírode a so živými rastlinkami je obohacujúca a odmení vás. Akými plodinami začať, keď ešte nemáte skúsenosti?

Čučoriedky, ostružiny a maliny

Bobuľové ovocie má zo všetkých druhov ovocia najväčší prínos pre zdravie. Prečo si ho nedopestovať vo vlastnej záhradke? Chutné a zdravé ovocie nepotrebuje veľa starostlivosti, najdôležitejšie je dodržať typ pôdy a svetelnosť. Potom už stačí len prerezávať a skracovať konáre, keď je to potrebné. Inak by sa kry vyčerpali rastom a menej energie by mali na plodenie.

Hlávková kapusta

Kedysi patrila medzi pravidelné zdroje obživy, dnes už ju na tanieroch vidíme zriedkavejšie. Obsahuje mnohé cenné látky – provitamín A, B1, B2, B9, C, E a K; z minerálov síru, železo, selén, vápnik, kyselinu listovú a draslík. Dôležité je, že hlávková kapusta je dvojročnou rastlinou a dá sa na Slovenku ľahko dopestovať. Stačí hriadky odburiňovať a v horúcich dňoch výdatne zalievať. Skoré odrody vysievame  v apríli, zberáme v máji a v júni.

Uhorky

Toto zdravé osvieženie si vychutnáte v šalátoch či v zaváranej forme. Myslite na to, že uhorky potrebujú dosť priestoru a ideálne je dať im možnosť šplhať sa po sieťke vertikálne, nie horizontálne po zemi. Tak budú lepšie chránené pred škodcami a prevzdušnené, čím sa minimalizuje chorobnosť, zároveň budú mať dostatok slnka. Nezabudnite na to, že uhorky sú plodiny obsahujúce v prvom rade vodu, a teda treba ich pravidelne zalievať.


Neprehliadnite aj: Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať


Môžete vyskúšať pestovanie cukín, je veľmi podobné. Majú veľmi pestré uplatnenie v kuchyni a mnoho vlákniny. 

Cesnak

Môžete ho vysadiť na jar, i keď ten, ktorý je sadený na jeseň vedie k väčšej a lepšej úrode. V každom prípade aj ten jarný je podstatne lahodnejší, ak je z vlastnej záhrady – ako kúpený. Týždeň pred výsadbou prekyprite pôdu, posypte minerálnym hnojivom, maštaľné nepoužívajte. Oplatí sa strúčiky vopred namočiť do prípravkov proti háďatku. Medzi strúčikmi nechajte väčší spon a dobre zavalcujte, polejte. Pôdu okolo cesnaku pravidelne kyprite, tým odstránite burinu. Možno neviete, že zdravá je aj cesnaková vňať, keď dorastie do dĺžky 15 až 20 centimetrov, po odstrihnutí ju pridajte do jedál. Je menej aromatická ako cesnak, ale chutná a zdravá. 

Paradajky

Na dnešnom trhu dostanete odrody, ktoré sú odolné voči mnohým bežným chorobám. Dôležité je pridávať hnojivo pre tento druh zeleniny, zabezpečiť im dostatok, ale nie prebytok živín. Ak máte priestor, spravte si paradajkový test: vyskúšajte zasadiť viacero druhov priesad do vašej záhrady a uvidíte, akému sa bude dariť najviac. Skvelé chutia veľké mäsité paradajky, estetické do šalátov sú malé farebné cherry. Myslite na to, že potrebujú teplo a dostatok vody.

Pri akejkoľvek plodine pravidelne kontrolujte listy z oboch strán, stav pôdy, aj rastúce plody. Prípadné ochorenia a zistených škodcov riešte čo najskôr, aby sa nepreniesli do inej časti záhrady.

Sabína Zavarská

Zdroj: gardentech.com

Foto: istockphoto.com

 1. Peter says:

  Určite medzi najmenej náročne by som neradil, hlávkovú kapustu, ktorú treba u nás denno denne polievať a viac krát v roku vykonať chemický postrek. Taktiež by som tu neradil uhorky, pokiaľ sa záhradkár rozhodne pre pestovanie na opornú konštrukciu tak treba občas rastlinám pomôcť aby sa po tejto konštrukcii šplhali, ďalej treba sústavne polievať, prihnojovať a viac krát do roka urobiť chemický postrek proti plesni uhorkovej. Do skupiny nenáročných nepatrí ani rajčiak keď ho vysadíte treba oporné kolíky pravidelne zavlažovať, vyštipovať bočne výhonky, vyväzovať rastliny k oporným kolíkom pravidelne zavlažovať a prihnojovať a viac krát v roku urobiť chemický postrek proti plesni a bortytíde. No ak sa začínajúci záhradkár rozhodne pestovať tieto druhy tak by si mohol uľahčiť prácu použitím rýchlorozpustných hnojív ako napr. Kristalon , zavlažovať a pri tom aj pravidelne prihnojovať. U Rajčiaka treba aby mal aj dostatok vápnika,lebo v opačnom prípade budú trpieť plody a to hnijúcimi koncami plodov. Takže začínajúci záhradkári prajem Vám veľa úspechov v pestovaní svojej zeleniny.

  1. Jaro says:

   Ak mám zeleninu vo vlastnej záhrade niekoľkokrát chemicky ošetrovať, tak to ju nemusím ani pestovať. Pri uhorkách aj paradajkách odporúčam starostlivo vyberať odrody so zvýšenou odolnosťou voči chorobám, pri paradajkách v chladnejších oblastiach sa mi osvedčili plastové striešky, ktoré zabraňujú premočeniu paradajok počas vlhkých dní.
   Ako dobrý vtip v článku považujem zmienku o tom, že cuketa sa pestuje podobne ako uhorky. Ten, kto to napísal, asi v živote nepestoval cuketu, ináč by musel vedieť, že cuketa nie je ťahavá ako uhorky a pestuje sa v hniezdach.

   1. Z says:

    Mňa jeden dlhoročný záhradkár presviedčal že keď nepostriekam, že tam nebudem mať nič, ja som mu povedal že moja záhrada bude prírodná na princípe permakultury, dnes môžem povedať že to funguje fantasticky, i keď určite nemám takú úrodu ako on, podľa mňa by človek na začiatok mal sadiť úplne vsetko, aspoň zistí čomu sa v jeho záhrade dary a čo v podstate nemá zmysel pestovat, vzhľadom na pôdu, nadmorskú výšku atď. Prvá úroda je aj tak vždy najvetcia, lebo pred ňou nebola žiadna:)

   2. Peter says:

    Dnes je možné cuketu aj tekvicu pestovať úplne v pohode ako uhorku… Je totiž tahava pokiaľ jej vytvoríte na to podmienky… Mrknite na pinterest. Com.. Bude milo prekvapený co všetko a ako sa dá pestovať..

 2. jozef says:

  „Amatérske záhradkárstvo je dnes moderné, nielen kvôli tomu, že ušetríte peniaze, vypestujete si zdravé potraviny, ale aj kvôli relaxu, ktorý nám ponúka.“

  Ked si niekto mysli,ze vlastnym zahradnicenim usetri, tak je na omyle, urcite nedokaze konkurovat velkym obchodom.
  Co vsak pravda je,ze si ma moznost vypestovat zeleninu, ktora sa s tou v tych obchodoch neda ani porovnat a pokial mu na sebe zalezi, urcite ju nebude striekat kazdy druhy den inymi chemickymi pripravkami, to sa moze opat vratit k tej zelenine z obchodu.
  Na druhej strane to ale znamena,ze bude mat viac roboty a pravdepodobne aj mensiu urodu,ako zahradkar-chemik.
  Avsak nepoznam lepsiu investiciu ako tu da vlastneho zdravia.

  Zijeme v zvlastnych casoch, do auta lejeme iba znackove a co najkvalitnejsie produkty a do seba sme ochotni tlacit tie najvacsie svinstva,ake si len vieme predstavit…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.