Buckingham Tayberry (malina)

Buckingham Tayberry (malina)

Konečne je na svete beztŕnny druh kríženia ostružiny a maliny! Oberačka sa tým stáva ovela príjemnejšou a jednoduchšou záležitostou. Dozrieva v júli až auguste velkými, tmavočervenými plodmi. Odovzdajte sa labužníckej chuti ovocia vo forme lekváru, džúsu alebo plnky v koláči! Vzdialenost výsadby: 100 cm.

Maliny
Maliny sa začínajú oberať hneď po skončení jahodovej sezóny a majú teda ako zdroj čerstvého ovocia veľký význam. Maliny vyžadujú dostatočne vlhkú a stredne ťažkú priepustnú pôdu bohatú na vitamíny. Tieto podmienky vytvoríte prisypaním mulčovacej zmesi z kompostu alebo lístia ku koreňom rastliny. Maline vôbec nevyhovuje ťažká pôda alebo hromadenie vody. Aj v prípade malín platí záhradnícke pravidlo: nevysádzať po sebe nič rovnakého. Na mieste, ktoré ste si zvolili pre výsadbu malináčov, by teda aspoň 4 roky predtým nemali rásť žiadne maliny.

Dôležité je ešte pred výsadbou obohatiť pôdu organickým hnojivom určeným špeciálne na ošetrovanie bobuľovín. Koreňový bal sa pred zasadením nechá poriadne nasať vodou. Pri výsadbe malináčov je treba dbať na odstup medzi jednotlivými kríkmi – ten by mal činiť aspoň 30 cm; odstup medzi dvomi radami by mal byť 1,2 až 2,5 m. Pokiaľ máte pochybnosti o odstupe medzi rastlinami, zvoľte radšej väčšiu vzdialenosť, lebo nedostatočný odstup môže viesť k rôznym ochoreniam malináčov.

Malináče sú vhodné ako na pestovanie v rade, tak i v zoskupení. Na každej materskej rastline ponechajte najsilnejších asi 4-5 novo vytvorených šľahúňov a ostatné odstráňte. Tieto výhony vás potešia na budúci rok ovocím; musia sa pripevniť. Po zbere sa dvojročné výhony, ktoré zarodili, ustrihnú priamo nad pôdou.

Najneskôr po skončení zberu je potrebné rastliny znovu prihnojiť špeciálnym hnojivom na bobuľoviny, pretože už začiatkom septembra sa začína vytvárať základ na tvorbu pupencov v ďalšom roku. Maliny sú vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov mimoriadne vhodné pre zdravú výživu; dajú sa použiť do marmelád, kompótov a na želé, dobre znášajú aj zmrazenie.

Viac na www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje