image 41579 25 v1
Galéria (4)

Liečivé opuncie: Chutné kvitnúce kaktusy v našej záhrade

Kaktus opuncia sa zrodil v tropických oblastiach Strednej Ameriky, presnejšie v Mexiku, kde ho oddávna mnohostranne využívali tamojší Indiáni, a preto sa jeho plody nazývajú aj indiánske figy.

Galéria

Liečivé opuncie v záhrade
Liečivé opuncie v záhrade
Liečivé opuncie v záhrade

Plodonosných opuncií, ako aj ďalších „figonosných“ kaktusov je mnoho druhov. Možno medzi nimi nájsť aj také, ktoré sa dajú pestovať u nás – v skleníku aj vonku v záhrade, dokonca i v zime. Nič nám teda nebráni vytvoriť si na suchšom, plne oslnenom mieste „figoplodnú“ skalku, ktorá nás poteší chutnými plodmi aj krásnymi kvetmi.

Kaktusy aj bez tŕňov

Opuncie sú nízke aj vysoké kaktusy (v domovine dorastajú až do výšky 4 m) akoby poskladané z akýchsi „lopatiek“ (fylokládií), na ktorých sú zvyčajne nariedko umiestnené jemné, no zato ostré tŕne so spätným háčikom na konci. Keď sa zapichnú do pokožky, len ťažko sa z nej vyberajú – práve pre spomínané háčiky. Poškodená koža dlho nepríjemne svrbí a neraz sa aj zapáli. Jednoducho ich môžeme vybrať z pokožky tak, že na ňu pritlačíme ušúľanú hrudku z chlebovej striedky alebo použijeme lepivú náplasť. Okrem jemných tŕňov na kaktuse často vyrastajú aj rôzne dlhé ostré tŕne, takže pri manipulácii s opunciami je lepšie použiť rukavice. Bez obáv, novšie odrody sú často už úplne bez tŕňov.

Kvety opuncií majú v priemere až 10 cm, sú obojpohlavné, rozkvitajú na jar. Väčšinou sú sýtožlté až červené, svojou farebnosťou teda skrášlia kaktusovú skalku.

Plodmi sú bobule s viacerými semenami vážiace od 70 do 300 g. Môžu byť hruškovitého, niekedy i guľatého tvaru, žltozelenej, hnedastej až karmínovej farby. Vyrastajú na vrcholových článkoch. Po prvýkrát sa objavujú na 3- až 4-ročných rastlinách. V dobrých podmienkach rodia až 50 rokov.

Kedy zberať?

Zber plodov na Sicílii, kde sú snáď najväčšie plantáže opuncií v Európe, posunuli až na jeseň tým, že jarné kvety odstránili, úroda z druhých kvetov teda u nich dozrieva až v novembri. Vtedy je už chladnejšie a daždivo, a aj preto sú plody opuncií veľmi šťavnaté a chutné; zatiaľ čo jarné plody vážia 80 g, jesenné často až 300 g. U nás to tiež môžeme skúsiť zrealizovať, ale len tak, že výsadbu opuncií v septembri prekryjeme dočasným fóliovým tunelom, ktorý udrží v poraste vyššiu teplotu. Aby boli plody šťavnaté, musíme opuncie aj trochu zavlažovať.

Aké sú ich nároky?

Rod Opuntia je jedným z najpočetnejších kaktusových rodov. Takéto rastliny rastú od tropickej Ameriky až po Kanadu, takže ich nároky sú dosť rozdielne. Ako všetky sukulenty, aj tieto sú prispôsobené na prekonávanie dlhých období sucha – ich telá sú vlastne akési zásobárne vody. Na druhej strane im však škodí vlhko a zamokrená pôda, najmä v zime, rovnako aj tienisté a chladné polohy. Ich základnou požiadavkou je teda veľmi dobrá drenáž pôdy (v skalke aj nádobe) a v zimnom období minimum závlahy. Mnohé mrazuvzdorné druhy musíme na skalke zakryť strieškou. Existujú však aj druhy, ktoré celkom dobre znášajú naše zimné podmienky, a na tie sa sústredíme.

Ide o svetlo- a teplomilné rastliny, ktoré majú rady plné slnko a skôr bezveterné polohy. Sú veľmi skromné na pôdu a živiny, vo voľnej prírode dokážu rásť v štrbinách skál, kde je len trochu naviatej pôdy.

Opuncie môžeme pestovať vyslovene ako úžitkové pre chutné a zdravé plody, môžeme z nich vytvoriť čisto okrasnú výsadbu, ale asi najreálnejšie pre záhradkára je, ak si vyberie odrody, ktoré spájajú v sebe úžitok s okrasnou funkciou.

Rozmnožovanie

Opuncie môžeme množiť generatívne semenom. Dlhšie však trvá, kým dorastú do plodnej veľkosti. Ďalší spôsob – vegetatívne množenie – je podstatne rýchlejšie aj celkom jednoduché. Na vegetatívne množenie používame ploché stonkové články, ktoré odlomíme z materskej rastliny. Zapichneme ich do rozmnožovacieho substrátu do hĺbky asi 5 cm a pri primeranom osvetlení a teplote 20 až 25 °C necháme zakoreniť (trvá to dlhšie ako mesiac). V tomto prípade však hrozí riziko, že sa do rany dostane infekcia. Preto je lepšie, ak ranu najprv zasypeme stimulačným práškom, necháme niekoľko dní voľne zaschnúť a až potom vsadíme do substrátu.

Substrát

Pre všetky rastliny, ktoré si ukladajú vodu do zásoby vo svojom tele, je dôležitý priepustný substrát s vysokým obsahom minerálov a určitým podielom organických látok. Pre opuncie je vhodný substrát s pH 6,5 až 7,5. Pôvod organických látok môže byť z neutrálnej rašeliny (pH 6,5 – 7,5). Dobrý je aj kompost, ale musí byť dobre vyzretý (2- až 3-ročný).

Univerzálny substrát sa môže skladať z kvalitnej zeminy (60 %), lávových kamienkov (20 %) a z expandovaného perlitu (20 %). Zmes na zakoreňovanie je obohatená o 50 % perlitu a 20 % riečneho piesku.

Pre mrazuvzdorné opuncie sa osvedčil aj čisto minerálny substrát z riečneho piesku zo superfosfátu podporujúceho zakladanie kvetných pukov a zvyšujúceho mrazuvzdornosť. Ak na vrchnú vrstvu použijeme ľahké materiály (perlit), musíme pridať aj vrstvu drobného štrku, ktorý spevní postavenie rastlín. Dôležitú funkciu plní spodná čisto drenážna vrstva skladajúca sa z hrubšieho neutrálneho materiálu, ktorý zaistí rýchly odvod prebytočnej zrážkovej alebo závlahovej vody.

Závlaha

K opunciám vysadeným vonku by prevažná časť vody mala prísť vo forme zrážok. Iba vo veľmi suchých letných mesiacoch by sme ich mali mierne zavlažiť.

Zavlažovanie opuncií vysadených v nádobách by malo byť precíznejšie. Medzi zálievkami by sme mali nechať substrát preschnúť. Rastliny vyžadujú viac vody v intenzívnej fáze rastu, ktorá sa končí v lete. Pod pestovateľskou nádobou máme misku na prebytočnú vodu, ktorú, keď sa substrát nasýti vodou, vylejeme. Na zavlažovanie je najlepšia dažďová voda.

Hnojenie

Opuncie potrebujú výživový stimul najmä na jar, a to vo forme zmesi dusíkatých, fosforečných a draselných hnojív, ktorými prihnojíme rastliny formou zálievky v koncentrácii 0,5 až 1 g/l vody. S dusíkom to nepreháňame a celkovo s prihnojovaním skončíme uprostred leta.

Zimovanie

Teplomilné druhy, akým je napríklad Opuntia ficus-indica, zimujeme v bezmrazovej, stredne osvetlenej miestnosti s teplotou okolo 5 °C, ale prežijú aj pri teplote blížiacej sa k 0 °C skoro úplne bez zálievky. Mrazuvzdordné druhy sú odolnejšie – znesú teplotu od −15 neraz až do −30 °C. Najzákladnejšou podmienkou je, aby pôda nebola zamokrená, musí byť veľmi dobre drenážovaná. Mnohé druhy síce znesú aj dosť mrazivú teplotu, ale neznesú cez zimu vodu zhora (dážď či sneh), a preto ich musíme na zimu zvrchu prekryť napríklad okennými tabuľami, zboku musí byť priestor voľný, sústavne vetraný.

Opuncie v záhrade

Druhy ako Opuntia fragilis, O. phaeacantha, O. erinacea, O. humifusa a ďalšie môžeme vysadiť do záhrady. Najdôležitejšie je zaistiť im dobrú drenáž, pórovitý, vzdušný substrát a, samozrejme, plné slnko. Vo väčšine záhrad sa nájde nejaké to suchšie, najlepšie svahovité chránené miesto alebo si ho vytvoríme v podobe umelo navŕšenej skalky či suchého múrika. Vysádzame rastliny zapestované v kontajneroch, a to od jari až do polovice leta, aby sa dokázali do zimy ešte dobre zakoreniť.

Výsadba do nádob

Pri dobrej drenáži tu kaktusy prospievajú ešte lepšie ako na voľných záhonoch, a to pri minimálnej údržbe. Rastliny stačí prihnojiť na jar a zavlažovať raz za 14 dní, resp. raz do mesiaca. Substrát v hrantíkoch býva piesčitý s minimom organických častíc. Najlepšie sa osvedčila zmes piesku, rašeliny a drobného štrku v pomere 2 : 1 : 1. Ako drenáž použijeme tenšiu vrstvu hrubšieho štrku, najlepšia je vápencová drvina. Opuntia ficus-indica má rada letnenie, ale neznáša mráz, preto ju musíme na jeseň preniesť do verandy alebo zimnej záhrady a prezimovať pri teplote nad 0 °C.

Kulinárske využitie

Najjednoduchšie a najzdravšie je konzumovať kaktusové figy priamo, teda rozrezaním nepichľavých nechlpatých plodov (inak ich chĺpkov musíme zbaviť) a vyjedením chutnej dužiny lyžičkou. Plody môžeme použiť aj do ovocného šalátu alebo ich odšťaviť a podľa potreby prisladiť hroznovou šťavou alebo dochutiť citrónom.

Plodné odrody a druhy

• opuncie, ktoré majú väčšie nároky na teplé zimovanie:
Opuntia amyclea – mnoho žltkastých vajcovitých plodov,
O. cardona – dobré stolové ovocie s chutnou a aromatickou dužinou vhodné aj na prípravu nápojov,
O. castillae – veľké chutné žlté plody,
O. clavata – suché, ostnaté plody, vhodné na pečenie,
O. leucotricha – guľaté zelenobiele plody s nádychom do žltohneda s červenou, šťavnatou a voňavou dužinou,
O. steptacantha – guľaté mäsité plody, voňavé a chutné.
• mrazuvzdorné opuncie – uvedená je veľkosť plodov v cm a najnižšia zistená teplota, ktorú znesú:
O. drummondii – 3,5 cm, −20 °C,
O. compressa – 2 cm, −25 °C,
O. crinaea – 2,5 až 3 cm, −20 °C,
O. engelmannii – 5 cm, −20 °C,
O. fragilis – 1,2 až 1,5 cm, −28 °C,
O. humifusa – 2 až 4 cm, –25 °C,
O. macrocentra – 3 cm, –25 °C,
O. nichollii – 3 cm, –25 °C,
O. phaeacantha – 3 až 8 cm, −25 °C,
O. stricta – 4 cm, −25 °C.
• mrazuvzdorné opuncie, ktoré dokážu prežiť na strednom Slovensku vo voľnej výsadbe aj pod snehom, niektoré majú aj chutné plody:
O. littoralis var. martiniana, O. phaeacantha rubra, O. polyacantha var. juniperina aj rufispina, O. whipplei, O. juniperina, O. rhodantha, O. imbricata.
• mrazuvzdorné opuncie, ktoré potrebujú zimný kryt:
O. brasilaris var. aura, O. erinacea var. hystricina, O. clavata, O. fragilis var. fragilis.

Pichľavý liek

Kaktusy obsahujú dobrú dávku sacharidov, základných i stopových minerálov a vitamínov. Mnohé druhy kaktusov obsahujú aj liečivé látky, patrí medzi ne aj Opuntia ficus-indica. Celá rastlina je pre nás prospešná. Z diskovitých sukulentných článkov (fylokládií) sa získava osviežujúca šťava. Liečivé účinky opuncií sa využívajú ako antidiabetikum, antihypercholesterolemikum, antiobezikum, antivirotikum, ale aj na zmiernenie prejavov „opice“, keď to preženieme s alkoholom. Používajú sa aj pri chorobách obličiek, hemoroidoch, hnačkách, črevných parazitoch, kolikách zažívacieho traktu, ba aj pri zväčšenej prostate.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2017

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.