vypestujte si vlastny figovnik
Galéria (6)

Vypestujte si vlastný figovník!

Ak ste doteraz mali možnosť pochutiť si na čerstvých figách len na dovolenke v teplých krajinách alebo v supermarkete, už to tak nemusí byť. Sladké, voňavé a chutné plody figovníka si môžete dopestovať aj sami.

Galéria

figovník, rastlina
maliny
choroba, cibuľa
jabloň, rastlina
choroba, cibuľa

Ako vyzerá

Figovník obyčajný (Ficus carina) je rozložitý ker. Zvyčajne dorastá do výšky 2 až 3 m. Okrem chutných plodov sú na figovníku zaujímavé aj jeho veľké tmavozelené listy, ktoré plnia dekoratívnu funkciu. V ich pazuchách sa na jar tvoria malé hruškovité zelené plody, ktoré neskôr zožltnú alebo sa sfarbia do fialovočervena. Dozrievajú v auguste až októbri. Ďalšie plody sa tvoria v lete. Tie však dozrejú až na jar v budúcom roku. Plody sa tvoria bez kvitnutia, nedozrejú na figovníku pestovanom vonku, ale zmrznú a opadnú. Ak však rastlinu prenesieme dovnútra, plody cez zimu zostanú a do jari dozrejú, opadnú len listy.

Čo vydrží

Dospelému, dobre vyvinutému kru neublížia ani mrazy okolo –18 °C. Takisto zvládne aj slnečný úpal. Stanovište však musí byť chránené pred mrazivým vetrom. Figovník môžeme pestovať vonku v záhrade. V chladnejších polohách je však vhodnejšie nechať rastlinu v kontajneri a koncom septembra ju preniesť do chladnej a tmavšej miestnosti, napríklad do chodby, pivnice či komory. Takto prezimuje až do konca mája alebo začiatku júna nasledujúceho roku, keď ju opäť vynesieme von.

Malé hruškovité zelené plody figovníka sa tvoria na jar. Foto: thinkstock.com

Prihnojovanie

Vždy na jeseň zarýľujeme figovníku rastúcemu vo voľnej pôde pod celý obvod korunky 5 až 10 kg maštaľného hnoja. Kontajnerovým rastlinám dávame každé dva týždne v čase od jari do augusta tekutú hnojivú zálievku (0,2-percentný roztok Harmavitu). Neskôr už nehnojíme, aby drevo stihlo do jesene vyzrieť.

Závlaha

Voľne rastúci figovník polievame pri tvorbe plodov až do augusta len pri nedostatku prírodných zrážok. Ak je pôda premokrená v čase dozrievania plodov, praskajú. Naopak, kontajnerový figovník si žiada bohatú zálievku počas horúcich letných dní.

Foto: thinkstock.com

Rezať či nie?

Rezať. Figovník znáša rez veľmi dobre – bohato sa rozkonáruje a prináša väčšiu úrodu. Už v prvom roku pestovania skrátime hlavný výhonok na päť až šesť púčikov, aby sa vytvorili bočné konáriky. Po zbere odrežeme odrodené konáriky, podporíme tak tvorbu nových výhonkov.

Vysádzame figovník

Kedy

Do voľnej pôdy najlepšie v apríli, keď je pôda zohriata. Sadíme minimálne dvojročné rastliny aj s koreňovým balom – majú dobre vyzreté drevo a nehrozí, že zamrznú.

Plody figovníka dozrievajú v čase od augusta do októbra. Foto: thinkstock.com

Postup pri výsadbe do voľnej pôdy

1. krok
Vyhĺbenie jamy
Vyhĺbime jamu podľa veľkosti koreňového balu, približne 40 × 40 × 40 cm.

2. krok
Úprava jamy
Jej dno mierne skypríme a pridáme trošku Slovceritu (30 g, asi 3 PL).Nalejeme vodu a necháme ju vsiaknuť.

3. krok
Vysádzanie
Rastlinku aj s koreňovým balom vložíme do jamy, prisypeme pôdou, ktorú mierne utlačíme, a polejeme. Zo zvyšku pôdy vytvoríme okolo stromčeka misu na závlahu. Môžeme ho vysadiť 10 až 20 cm hlbšie ako bol v kontajneri – bude lepšie chránený pred silným mrazom. Figovníky ochránime aj prikrývkou z čečiny, slamy či vrecovinou.

Foto: thinkstock.com

Aký substrát použiť?

Vhodná je zmes záhradnej pôdy, kompostu, rašeliny a piesku v pomere 2 : 1 : 0,5 : 0,5 a s neutrálnym pH. Na 1 l zmesi pridáme 2 až 3 g zásobného hnojiva (Slovcerit, NPK).

Presádzanie

Kontajnerové rastliny presádzame prvé tri roky vždy na jar, staršie každý druhý či tretí rok. Keď vyberieme rastlinu z kontajnera, časť koreňov stačí len odrezať po obvode aj so zeminou. Do pôvodného kontajnera doplníme čerstvý substrát a figovník zasadíme. Väčší ker, samozrejme, presadíme do väčšieho kontajnera.–>

Foto: thinkstock.com

Dobrá rada

Nemáte záhradku? Vypestujte si figy v kontajneri. V prvom roku mladý stromček potrebuje nádobu s objemom minimálne 3 l, v ďalšom roku o 2 l väčšiu. Staršie rastliny vysádzajte aspoň do 10-litrovej nádoby.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto:  thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. $40141118 says:

    mal som figovnik niekolko desatroci,a ked dosiahne urcitu velkost,tak sa mu uz malo kedy nieco stane,a rastie ako divy,ze ho treba kazdy rok zrezavat a ma tak vela fig ze ich 4 clenna rodina ani nestaci spotrebovat.

    1. ormis says:

      ja by som už nenechal svoj figovník vo forme ako ker. ak môžem radiť pestovať ako strom.vysoký kmeň,rozkonáriť min. 150cm.rýchlo naberie kondíciu,tak skoro nezamrzne,plody majú viac slniečka a skor dozrievajú, ale vodu má sakra rád.

      1. Hana says:

        Dobry den, aky vysoky vyrastie ako strom?

    2. lenka says:

      tak ja pridem!

  2. Marek says:

    a ako ho mam zacat pestovat? kupim si figu a zakopem ju do zeme? to by ma tiez zaujimalo. Semiacka asi nekupim a uz vzrastlejsi figovnik bude asi drahy. Rad by som si ho vypestoval od zakladov.

    1. martin.martin3 says:

      Uvedom si, že ak sa ti aj podarí úspešne pestovať figovník, tak nakoniec z toho budeš mať figu :-), alebo to dopadne na figu 😀

    2. Brano says:

      zo semiacka asi nie, ale ak chces uplne od zaciatku, staci ti kusok konara figy (nejaka materska rastlina), staci ho strcit do zeme (najlepsie nejaky zahradny substrat) a dany crepnik alebo miesto vysadby udrzovat neustale vlhke.Listy az na tie najmladsie otrhat a po case sa zacne rozvijat, Pokial cely konar uplne nevyschne, vzdy je sanca, ze sa chyti. ja osobne mam tak 95% uspesnost pri takomto rozmnozovani. Dokonca aj mlade konce konarov z tohoto roka sa mi zatial takmer vsetky chytili – a to som ich len tak pichol do zeme, kedze som nevedel co s nimi (ked tvarujem koruny).

      1. Lukáš says:

        ak nevieš čo s nimi, tak mi kľudne jeden pošli… ja sa snažím vypestovať zo semienok, no ďalej ako po klíčenie som sa nedostal… budem veľmi rád 😀

      2. Irina Kazantseva says:

        Dobry den. Jestli mate porad ten fikovnik, muzu poprosit vetvicky? Postovne zaplatim. Dekuji predem. Kazantseva.

    3. Dita says:

      Semiačka nekúpiš, ja som kúpila figu v Tescu (tmavo fialovú 0,70€/ks) a z nej som hneď zobrala semiačka a zasadila, dnes majú tie figy tri roky a cca tak 50 cm. Musíš sadiť hneď, nie že semiačka necháš preschnúť.Tento rok prezimovali v garáži pri teplote 0-10C, Ďalšie dve odrastené cca 10 r. figovníky som mala v dielni, kde pri tohto ročných mrazoch v kontajneri zamrzli na kosť, som sa zľakla dala do pivnice a sledovala či prežili. Prežili, nasadili plody, vyhnali listy tak ak pri vynášaní neodpadnú, verím že tieto už dozrejú, lebo sú už pekne veľké, je ich tak asi 5 kusov na každej.

  3. gaby says:

    Pestujem figovnik uz 5 rokov a kazdu zimu mu omrznu nadzemne casti, potom vyrasia nove vyhonky, ale z tych sa asi plodov nedockam.

    1. Brano says:

      mam doma asi tak 30 mladych fig (snazim sa v ramci tohoto hobby tvarovat skor na v kmienky), … zatial som ziadnu nevysadil do zahrady – prve dva-tri roky by sa mali schovat niekde, kde nehrozi tuhy mraz (ja mam nevykurovanu pristavbu, kde mi teplota klesa v najtuhsej zime tak na nulu). Ak ju nechas vonku, treba tu rastlinu obalit do netkanej textilie, najlepsie aj vystlat slamou a rozbalit az na jar. Mlade konare, co vyrastu na jar, takmer nikdy nezarodia (aj ked tento rok som to u sestry v zahrade prvy krat v zivote videl/zazil), figy sa objavuju na vyzretom dreve z predchadzajuceho roku.

  4. Satanisko says:

    V auguste si odrežeš z figovníka 40 cm konáre a tie zasadíš do zeme a to dve tretiny dĺžky do zeme. Môžeš to urobiť aj na jar. V niektorý dedinách pri Trnave majú veľké figovníky už od 60tich rokov a sú prejedení figami. Pred zimou ho treba čo najmenej polievať, pretože v ňom zamrzne voda a strom uhynie.

  5. jan says:

    Nevie mi niekto poradit, kazdy rok na jar mi figa pekne zarodi, ale potom uz 3 cm plody akoby zmizli, jednoducho sa tak scvrknu a asi odpadnu, ale pod krikom ich nevidiet. Este mi ziaden plod nedozrel.

    1. Brano says:

      tipujem malo vlahy – kedze skodcov figa v nasich koncinach nema

    2. Papo says:

      figovníky potrebujú výživnú pôdu, ked nemájú, chánia sa tým , že mu opadajú polodozreté ovovie. Navrhujem, dávať vyzretý maštalný hnoj podľa veľkosti kra 2 až 5kg, ku koreňu a troška zapracovať do pôdy. Figovníky potrebujú aj zavlažovanie za sucheho počasia.
      s pozdravom Papo

  6. Stanka says:

    Dobrý deň
    Máme už asi 4 roky zasadený figovník v záhrade, vždy zarodí, ale plody nikdy nedozrejú. Čo môže byť príčinou?

    1. Anonym says:

      davat pozot na deti, aby ich nejedli nedozrete….

  7. Zoltan Mirek Košice KVP says:

    Moja prva skusennosť je takáto.Posadil som v jeseni lrik do kontejneru cca lo litr. na dal na schodiste, potom ak vyhlal prve listi dal som v januari na zasklenený balkon .Teraz v aprili sa pekne rozkonaril a ma bujne listy ,plody sa ešte nevitváraju.Je koniec apríla čakam čo bude dalej.Verim že vyvoj bude dobrý. Mal som krik aj v záhrade ale plody nedozreli a bola niekedy zima že krik vymrzol ,ale koren vyhnal nove vyhonky.Teraz pokračujem v kontajneri na balkone.Uvidime ako to dopadne.

  8. Jana says:

    Mám už 4ročnú a trojročnú figu.Na zimu ich obaľujem proti zmrznutiu, (túto zimu to asi nebolo treba) . Predvlani sa po zime dosť neskoro spamätala a tak plody nestihli dozrieť a veľa ich potom zostalo na zimu (samozrejme z nich nebolo nič. Vlani to bolo celkom fajn, len staršia zarodila neskôr, lebo listy vyhnala iba na koncoch a tam sa začali nahadzovať aj plody. Keby nebol prišiel márzik v oktobri, kedy napadol aj paradajky a pod. ovocie a zeleninu, tak chytli aj figy. Teraz na jar začali veľmi skoro rašiť plodíky, tešila som sa na oboch kríkoch, no rastú iba na jednej . Na staršom kre začali už ako malé žltnúť a samozrejme nebude z nich už nič. Nezostane asi ani jedna. Ako čítam tento článok a komentáre, tak som asi mala starší ker pekne zostrihať. Len to žltnutie a opadnutie nahodených plodov si neviem vysvetliť. Mám v rezerve ešte jednu teraz som ju dala do voľnej pôdy, tak aspoň túto skúsim pestovať ako strom a nie ker. Ak máte skúsenosť podobnú s problémom opadania nedozretých plodov, budem rada ak sa podelíte o skúsenosti, čo je príčinou. Na tom mladšom kríku sú už plody pomaly dozrievajúcej veľkosti. Podmienky majú všetky rovnaké.

  9. Zoltan Mirek Košice KVP says:

    Vaprili som písal svoje prve poznatky s pestovania figy .Dnes v juni a juli ma tento ker už plody ktore vyrástli z pazuch listov.Postupne vyrastajú dalšie teraz je ich 11 ks.,pekne sa vyvíjaju i dalšie .Zatiaľ som ich raz zaštikovgal aby sa rozvetvil krik .Ktorý pedne rastie.Denne polievam odstatou vodou aj l liter,každe 2 až 3 tždne dávam tekute hnijivo do vody primerane.Plody zatial su pekne vyvinute , tie prve zastavili rast, neviem čo sa deje a tie z druhej vlny už ich v raste dobehli.Uvidime ako dalej bude rast pokračovať .

  10. Kika says:

    Ahojte, je mozne rozmnozit figovnik z dorezku aj v tomto case: ak hej nema niekto par odrezkov na podarovanie?? dakujem

    1. Andrej says:

      Kika možeš si prist zobrat aj 100 odrezkov s figi vonku rastucej už 8-10 rov ,rodi ak je tepla jesen aj 2x vroku,velke a sladke chut ako fig z juhu,Ahoj Andrej

      1. Ida says:

        juj aj ja si prosím zaplatím poštovné tak 50 ks

      2. Miloš Ihnát says:

        Ahoj Andrej, dalo by sa rozmnožiť z odrezkov aj teraz? Dal by si mi nejaký odrezok? Dcéra po takom – aklimatizovanom – figovníku veľmi túži. Odpíš prosím, buď taký dobrý. Som z Bratislavy.
        ĎAKUJEM a želám Ti príjemný deň, Miloš

      3. Zdenka says:

        ahoj Andrej, môžem poprosiť o pár odrezkov, poštovné zaplatím…veľmi rada by som ho mala na svojej záhrade…Moc ďakujem Zdenka

      4. Diana says:

        Ahoj Andrej, odkial si? Nedal by si zopar odrezkou na rozmnozenie aj mne? Dakujem. Diana

      5. Anna Ličková says:

        Dobry vecer.
        Uz dlhsie uvazujem o pestovani figovnika. Dnes som narazila na tuto stranku a po precitani vsetkych diskusii…som sa rozhodla, ze sa na to podujmem. No nikto v mojom okoli nepestuje figovnik a tak Vas chcem poprosit o radu ako zacat. Blizi sa jar a to je asi najvhodnejsie obdobie zacat. Mam si v obchode kupit plody a tie zasadit? Ci si mam objednat stromcek z katalogu?..a kam s tym? Do zahrady, ci do crepnika?
        Dakujem za radu.
        Pekny vecer

      6. Maja says:

        Dobrý deň. Este ponúkate odrezky z figi? Mám záujem. Som z východného SK. Poštovné a odrezky rada zaplatím. Ďakujem

    2. Marcel says:

      Andrej odkial si?Som tu na blogu prvy krat a velmi ma zaujalo figy.Mohol by si mi podarovat par odrezkov a mozno aj rady?Marcel-Zlate Moravce

  11. lubica78 says:

    To je figovník? Trocha to vyzerá inak myslím http://www.botanika.wbl.sk/Figovnik.html

  12. Daniela Pavlusíková, Šrobárová says:

    Po prečítaní Vašho článku by som veľmi pekne poprosila o radu. Máme krásny niekoľkoročný figovník. Na jar krásne obsypaný malinkými plodmi. Príde začiatok júna a plody začnú usýchať a všetky opadnú.Je mi do plaču keď vidím celú úrodu na zemi. Vlani už druhú úrodu nenasadili. Povedali mi aby som viacej polievala. Tento rok som aj polievala aj zrážok je dostatok a celé sa to zopakovalo. Kde robím chybu? Ďakujem.

    1. Roman says:

      Prva uroda takmer vzdy nezostane na rastline. Je nutne vykonavat rez za 3.-4.pucikom novych jarnych vyhonkoch na ktorych figa nasadi druhu urodu, ktora uz neopadava a dozrieva v 8.-9. mesiaci. Figa znasa velmi dobre rez.

  13. Anonym says:

    Plody figovníka nám vyschýnajú nechápem prečo ma aj dostatočnu závlahu.

  14. zuzana says:

    Nemate niekto prisim podarovat opilene konariky na rozmnoženie? Poštovne zaplatim. Ďakujem ZUZANA

  15. Eva Mikušova says:

    V ktorom mesiaci sa zrezavaju konáre?

  16. Anna says:

    Prosím Vás pestovateľov figovníkov o odrezky na rozmnožovanie. Veľmi by som chcela takú rastlinu. Poštovné zaplatím, prípadne aj za rastlinku, či odrezky. Ďakujem

    1. Luboš says:

      Dobrý deň. Máte ešte záujem o odrezky? Odkiaľ ste, ak by ste boli z okolia Bratislavy tak si ich môžte vyzdvihnúť.

      1. Martina says:

        Dobrý deň mohla by som získať od vás odrezky? Kde presne bývate? Ja som z Modry, môžte mi napísať email prosím s adresou vašou?
        Dakujem

      2. Eva says:

        Dobrý deň, aj ja by som mala záujem o odrezky. Je to ešte aktuálne? Som z BA, zastavila by som sa. Dá sa to vysádzať ešte teraz?

      3. Rut krajciova says:

        Dobrý deň, je síce pred zimou, ale už teraz by som si rada u vás objednala figovník – taký na ovocie. Som z Bratislavy, môj email je : rutkrajci@gmail.com
        Dakujem

  17. Nataša says:

    Dobrý deň, mohol by mi niekto podarovať pár odrezkov figovníka a poslať mi poštou? Vymenila by som za nejaké izbové rastliny alebo odrezky cyklámenového veľkokvetého clematisa. Môj mail je vavavoom@centrum. sk. Dakujem.

  18. Nataša says:

    Ešte som zabudla napísať, že by som mala záujem o odrezky viacročného figovníka, ktorý už plodil, mal už plody. Dakujem.

  19. ' majka says:

    Prosím kto by mi mohol podarovat za poštovné odrezky figovnika?môj mail menomajka@gmail.com
    Dakujem

    1. iveta says:

      Teraz ich majú v lidli

  20. Simona says:

    Dobry deň, mám takú otázku, mám krasne metrové figovníky 2 a 2 menšie, nemám plody, neviete mi poradiť ako ho zaštepiť?
    Ak by mi vedel niekto poradiť móže na email. Simonagalova12@gmail.com dakujem krasne

  21. tuxik says:

    Zdravím všetkých fanúšikov fíg a figovníkov!
    V diskusii je mnoho otázok, ktoré sú síce zodpovedané, ale nie sú pre pestovanie fíg podstatné. V našich klimatických podmienkach je treba predovšetkých brať ohľad na dĺžku dňa a slnečný svit. Figovníkom lepšie vyhovujú južné svahy ale aj závetrie na južnej strane domu. Zo severu je dobre mať pri fige niečo ako akumulátor tepla. Tereticky to môže byt skala, tehlová stena, gabion so skalami. Od umiestnenia závisí počet úrod, prípadne, či vôbec nejaká dokáže dozrieť. Prirodzene väčšie šance sú na juhu a v nižšej nadmorskej výške. Plody tretej úrody u nás obyčajne nedozrejú, ale v ďalšej sezóne su schopné dozrieť, pokiaľ nie je extrémna zima, ako minulá, prežijú bez újmy.
    Poznám prípad, keď aj na kvalitnej fige namajú úrodu, lebo je na pozemku, kde prefukuje a figovník je na voľnej ploche. Ak figu množíte odrezkami z figovníka už rodiaceho, môžete mať úrodu takpovediac hneď.Tretí alebo štvrtý rok by už mali určite dozrieť prvé prvé plody. Ak nie, poloha nie je ideálna.
    Figovníky zo semien sú lotéria. Kedy a čo dozrie je zábava pre tých, ktorí majú dosť miesta a čas čakať. Klíčivosť semien je vysoká a najlepšie ich získate z čerstvých plodov ale aj plodov z obchodu.
    Túto cestu ale neodporúčam.
    Prajem veľa zábavy a pekné úrody!

  22. Anastázia says:

    Dobrý deň, Na jar 2017 som si kúpila figovník odroda Peretta. Letnila som ju na záhrade v črepníku. Na jeseň jej opadali listy a v októbri som ju preniesla na schodisko v dome. Asi po mesiaci jej znovu začali pučať listy a teraz začiatkom decembra je už úplne olistená a stále pučia nové. Ako sa mám o figu postarať, aby do jari vydržala v dobrej kondícii?Vopred ďakujem za radu. Anastázia

  23. miroslav says:

    dobry den chcem sa spitat ci sa da aj plod zasadid figi?

  24. Marián says:

    Dobrý deň chcem sa spýtať či odrezky treba dať do vody aby pustili korene alebo stačí hneď do pôdy.Ďakujem.

  25. Matej says:

    Dobry deň viete mi poradit mam figu ktora mala pekne listky všetko a kupil som novy kvetináč väčší a tak som presadil a všetky listky mi zvädli a je táka ako vyschnutá myslite si že mi nezvedne ?? že narastu nove listky?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.