Ako si vypestovať figy

image 27147 25 v1

Figovník sa pestoval vo voľnej pôde na južnom Slovensku, najmä v teplých vinohradníckych oblastiach, už v minulosti. Dnes ho možno pestovať v kontajneroch aj v chladnejších regiónoch.

Aké podmienky potrebuje?

Podobné ako vinič. Slnečné, vyhriate stanovište chránené pred studeným vetrom, orientované na juh, najlepšie pri južnej stene budovy. Pôdu vyžaduje piesčito-hlinitú, mierne vápnitú, výživnú.

Výsadba na trvalé stanovište

Do voľnej pôdy vysádzame 2- až 3-ročné rastliny. Mladé 1-ročné rastliny pestujeme v 5- až 10-litrovom črepníku. Koncom mája ich vynesieme na letnenie do záhrady. V októbri po opadaní listov ich prenesieme do svetlej miestnosti s teplotou nad 0 °C. Prezimovanie v nádobe opakujeme 3 roky. Mrazom do –18 °C odolávajú staršie rastliny s priemerom kmeňa 6 až 7 cm. Pri silnejších mrazoch zmrznú konce výhonkov, počas tuhých zím môže rastlina vymrznúť až po zem. Na jar však z koreňa vypučia mladé výhonky, ktoré o rok prinesú úrodu. Rastliny môžeme chrániť prihrnutím pôdy, krytom z kukuričného kôrovia, trstiny, vrecovinou či čečinou.

Kontajnerové figovníky

Rastliny pestované v kontajneri presádzame každé 4 roky. Nie vždy treba použiť väčšiu nádobu. Figovník stačí vyklopiť aj so zeminou, časť koreňov po obvode odrezať, doplniť čerstvý substrát (zmes záhradnej pôdy, kompostu a piesku v pomere 2 : 1 : 0,5; reakcia má byť neutrálna) a opätovne vysadiť. Počas vegetácie rastlinu treba prihnojiť raz za 14 dní (Harmavit). Rastliny v kontajneroch polievame až po miernom presušení povrchu substrátu.

Čo ste nevedeli

Osviežujúce plody
Plody sú partenokarpické – tvoria sa bez opelenia a vyrastajú po jednom v pazuchách listov bez toho, aby sa vytvorili kvety. Sú jedlé celé aj s krátkou stopkou, zasýtia aj uhasia smäd.

Dve úrody
Rastliny vysadené v kontajneri prinesú dve úrody, ak ich v októbri prenesieme do svetlejšej miestnosti s teplotou nad 0 °C. Plody neopadajú, dozrejú na jar a v lete na budúci rok.

Pozor pri reze!
Všetky figovníky ronia pri poranení mliečne zafarbenú lepkavú tekutinu – latex. Tá pôsobí dráždivo na pokožku a sliznice. Treba si dávať pozor pri ošetrovaní rastliny, ako aj pri odbere odrezkov, zbere plodov či reze konárikov.

Choroby a škodce
Tie sa zatiaľ vyhýbajú figovníkom v našich končinách. Pri prezimovaní v teplom skleníku môžu cicaním rastlinných štiav škodiť molice. Na praskajúcich plodoch počas dozrievania zasa škodia mravce či osy. 


Rozmnožovanie odrezkami

Odoberáme ich v januári, keď je teplota nad 0 °C. Z vonkajšieho obvodu koruny odrežeme 2-ročné výhonky. Z nich vyberieme na odrezky strednú časť s priemerom 1,5 cm, s 3 až 4 púčikmi (nemal by z nich ešte vytekať latex). Rezné rany ošetríme práškovým stimulátorom rastu a necháme zasušiť pri teplote 10 °C. Odrezky zapichneme mierne šikmo do debničky naplnenej substrátom na rozmnožovanie (agroperlit, hrubý piesok, odkyslená rašelina). Posledný púčik musí vyčnievať. Zabezpečíme teplotu od 20 do 25 °C, substrát mierne vlhčíme. V priebehu 4 až 6 týždňov sa odrezky zakorenia. Potom ich opatrne, lebo majú krehké korienky, zasadíme po jednom do črepníkov, umiestnime do polotieňa a staráme sa, aby si postupne zvykli na priame slnko.

viete, že…
Vhodnejšie a jednoduchšie je pestovať figový ker ako kmienok.

Figovník dobre znáša rez

Po reze sa figovník viac rozkonáruje, tvorí viac prírastkov i úroda je väčšia. Nerezané rastliny majú dlhé a riedke prírastky. Mladej rastline v prvom roku po rozmnožení skrátime hlavný výhonok na 5 až 6 púčikov. Z nich vyženie bočné výhonky, ktoré v ďalšom roku skrátime na 3 až 5 púčikov. Konkurenčné výhonky rastúce kolmo a krížom do vnútra koruny odstránime. Udržiavací rez starších krov robíme na jar, pri intenzívnom raste aj v lete. Vtedy skracujeme výhonky na 3 až 5 listov. Vhodnejšie a jednoduchšie je pestovať ker ako kmienok.

FIGY

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteV kocke

Botanicky patrí figovník do rodu Ficus, ktorý zahŕňa približne 700 druhov. Viaceré poznáme a pestujeme ako izbové rastliny okrasné listom: figovník lesklý (F. benjamina), figovník kaučukový (F. elastica), figovník lýrovitolistý (F. lyrata) či figovník popínavý (F. pumila).

Figovník obyčajný (F. carica) rastie ako rozložitý ker alebo strom vysoký 2 až 3 m. V záhrade pôsobí dekoratívne, pokojne. V horúcom lete poskytuje príjemný tieň. Má veľké tmavozelené 3-laločné listy.

Kedy zrejú?

Plody sa tvoria od polovice augusta a dozrievajú približne 3 mesiace. U nás začíname so zberom koncom septembra alebo začiatkom októbra, zberáme až do mrazov. S ochladením sa vývoj plodov zastaví a v priebehu zimy plody na kroch vysadených vo voľnej pôde zmrznú a opadajú.

Akú úrodu prinášajú?

Jeden ker prinesie úrodu aj vyše 400 kusov (pozn. autorky: ako zaujímavosť boli spočítané zrelé plody od úspešnej pestovateľky z Bratislavy-Prievozu v sezóne 2014).

Kde získať rastliny?

Vo väčších záhradníctvach i na záhradníckych výstavách možno kúpiť hotové 2- až 3-ročné rastliny pestované v kontajneroch (s koreňovým balom). Vo svete je vyšľachtených viac ako 600 odrôd. Naše záhradníctva ponúkajú odrody ’Brown Turkey‘, ’Peretta‘®, ’Becane‘ či ’Bornholm S Diamond‘. Cena 1 rastliny je 5 až 7 €. Spoľahlivo sa zakorenia i z odrezkov alebo odlúpnutých mladých výhonkov získaných od iného pestovateľa.

Dobrá rada
Figovník neznáša premokrenie, plody môžu vtedy opadávať alebo praskať. Pri nedostatku vody opadajú.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. Janka Ladnakova says:

  Dobry den.Pestujem figy uz vyse desat rokov a musim vas poopravit z vlastnej skusenosti,ze figovnik nahodi prvu urodu koncom aprila,zaciatkom maja a ta dozrieva koncom jula,zaciatkom augusta.Tieto figy sa nachadzaju na starsich konaroch….dalsiu urodu nahodi na tohtorocnych vyhonkoch v juli a dozrievaju v septembri -oktobri.Vlani bola mierna zima a teple leto,takze nam dozreli obe urody.Mali sme mozno aj 25 kg fig.Robim z nich velmi dobry lekvar.Tento rok je zetial tiez priaznivy a ukazuje sa dobra uroda,figy su uz velke od 1 do 3 cm. Mam dva druhy a jeden z nich sa da rozmnozovat aj z bocnych vyhonkov,akoby poplazov,ktore sa daju vykopat uz aj s korenom.

  1. Chcel by som od Vas radu , mame figovník plody teraz v polovici septembra su zelené tvrde a neviem či maju sancu dozrieť viete mi poradit aby dozreli . strom je zasadeny v zemi. Kosice

   1. Taky isty problem z figovnikom mam aj ja mava vzdy plody v septembri ktore nikdy nedozreju potrebujem radu aby dozreli co robit dakujem

   2. Treba si zohnat odrodu, ktora u vas dozriet stihne. Niektore su skorsie, niektore neskorsie. Najlepsie namnozit od niekoho z vasho okolia komu spolahlivo rodi a ma odskusane ze nevymrza

 2. prosím o radu.Máme doma figovník cca 8 ročný. Je dosť rozkonárený, má pekné velké listy, ale
  doteraz sme nemali žiadnu úrodu.Je umiestnený na južnej strane. Má veľa výhonov od koreňa,
  ktoré boli skrátené.Ako sa dopracovať, aby už aj zarodil a priniesol plody?
  Ďakujem za radu

  1. Nechat dva tri najsilnejsie kmene a strihat do koruny. Od korena by nemal byt min 1m po korunu ani jeden vyhonok a urcite zarodi.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.