image 27147 25 v1
Galéria (6)

Ako si vypestovať figy

Figovník sa pestoval vo voľnej pôde na južnom Slovensku, najmä v teplých vinohradníckych oblastiach, už v minulosti. Dnes ho možno pestovať v kontajneroch aj v chladnejších regiónoch.

Galéria

01_thinkstock_cz_177107153
02_thinkstock_cz_178446382
03_thinkstock_cz_494557691
12a_thinkstock_cz_97493400
517897947

Aké podmienky potrebuje?

Podobné ako vinič. Slnečné, vyhriate stanovište chránené pred studeným vetrom, orientované na juh, najlepšie pri južnej stene budovy. Pôdu vyžaduje piesčito-hlinitú, mierne vápnitú, výživnú.

Výsadba na trvalé stanovište

Do voľnej pôdy vysádzame 2- až 3-ročné rastliny. Mladé 1-ročné rastliny pestujeme v 5- až 10-litrovom črepníku. Koncom mája ich vynesieme na letnenie do záhrady. V októbri po opadaní listov ich prenesieme do svetlej miestnosti s teplotou nad 0 °C. Prezimovanie v nádobe opakujeme 3 roky. Mrazom do –18 °C odolávajú staršie rastliny s priemerom kmeňa 6 až 7 cm. Pri silnejších mrazoch zmrznú konce výhonkov, počas tuhých zím môže rastlina vymrznúť až po zem. Na jar však z koreňa vypučia mladé výhonky, ktoré o rok prinesú úrodu. Rastliny môžeme chrániť prihrnutím pôdy, krytom z kukuričného kôrovia, trstiny, vrecovinou či čečinou.

Kontajnerové figovníky

Rastliny pestované v kontajneri presádzame každé 4 roky. Nie vždy treba použiť väčšiu nádobu. Figovník stačí vyklopiť aj so zeminou, časť koreňov po obvode odrezať, doplniť čerstvý substrát (zmes záhradnej pôdy, kompostu a piesku v pomere 2 : 1 : 0,5; reakcia má byť neutrálna) a opätovne vysadiť. Počas vegetácie rastlinu treba prihnojiť raz za 14 dní (Harmavit). Rastliny v kontajneroch polievame až po miernom presušení povrchu substrátu.

Čo ste nevedeli

Osviežujúce plody
Plody sú partenokarpické – tvoria sa bez opelenia a vyrastajú po jednom v pazuchách listov bez toho, aby sa vytvorili kvety. Sú jedlé celé aj s krátkou stopkou, zasýtia aj uhasia smäd.

Dve úrody
Rastliny vysadené v kontajneri prinesú dve úrody, ak ich v októbri prenesieme do svetlejšej miestnosti s teplotou nad 0 °C. Plody neopadajú, dozrejú na jar a v lete na budúci rok.

Pozor pri reze!
Všetky figovníky ronia pri poranení mliečne zafarbenú lepkavú tekutinu – latex. Tá pôsobí dráždivo na pokožku a sliznice. Treba si dávať pozor pri ošetrovaní rastliny, ako aj pri odbere odrezkov, zbere plodov či reze konárikov.

Choroby a škodce
Tie sa zatiaľ vyhýbajú figovníkom v našich končinách. Pri prezimovaní v teplom skleníku môžu cicaním rastlinných štiav škodiť molice. Na praskajúcich plodoch počas dozrievania zasa škodia mravce či osy. 


Rozmnožovanie odrezkami

Odoberáme ich v januári, keď je teplota nad 0 °C. Z vonkajšieho obvodu koruny odrežeme 2-ročné výhonky. Z nich vyberieme na odrezky strednú časť s priemerom 1,5 cm, s 3 až 4 púčikmi (nemal by z nich ešte vytekať latex). Rezné rany ošetríme práškovým stimulátorom rastu a necháme zasušiť pri teplote 10 °C. Odrezky zapichneme mierne šikmo do debničky naplnenej substrátom na rozmnožovanie (agroperlit, hrubý piesok, odkyslená rašelina). Posledný púčik musí vyčnievať. Zabezpečíme teplotu od 20 do 25 °C, substrát mierne vlhčíme. V priebehu 4 až 6 týždňov sa odrezky zakorenia. Potom ich opatrne, lebo majú krehké korienky, zasadíme po jednom do črepníkov, umiestnime do polotieňa a staráme sa, aby si postupne zvykli na priame slnko.

viete, že…
Vhodnejšie a jednoduchšie je pestovať figový ker ako kmienok.

Figovník dobre znáša rez

Po reze sa figovník viac rozkonáruje, tvorí viac prírastkov i úroda je väčšia. Nerezané rastliny majú dlhé a riedke prírastky. Mladej rastline v prvom roku po rozmnožení skrátime hlavný výhonok na 5 až 6 púčikov. Z nich vyženie bočné výhonky, ktoré v ďalšom roku skrátime na 3 až 5 púčikov. Konkurenčné výhonky rastúce kolmo a krížom do vnútra koruny odstránime. Udržiavací rez starších krov robíme na jar, pri intenzívnom raste aj v lete. Vtedy skracujeme výhonky na 3 až 5 listov. Vhodnejšie a jednoduchšie je pestovať ker ako kmienok.

FIGY

V kocke

Botanicky patrí figovník do rodu Ficus, ktorý zahŕňa približne 700 druhov. Viaceré poznáme a pestujeme ako izbové rastliny okrasné listom: figovník lesklý (F. benjamina), figovník kaučukový (F. elastica), figovník lýrovitolistý (F. lyrata) či figovník popínavý (F. pumila).

Figovník obyčajný (F. carica) rastie ako rozložitý ker alebo strom vysoký 2 až 3 m. V záhrade pôsobí dekoratívne, pokojne. V horúcom lete poskytuje príjemný tieň. Má veľké tmavozelené 3-laločné listy.

Kedy zrejú?

Plody sa tvoria od polovice augusta a dozrievajú približne 3 mesiace. U nás začíname so zberom koncom septembra alebo začiatkom októbra, zberáme až do mrazov. S ochladením sa vývoj plodov zastaví a v priebehu zimy plody na kroch vysadených vo voľnej pôde zmrznú a opadajú.

Akú úrodu prinášajú?

Jeden ker prinesie úrodu aj vyše 400 kusov (pozn. autorky: ako zaujímavosť boli spočítané zrelé plody od úspešnej pestovateľky z Bratislavy-Prievozu v sezóne 2014).

Kde získať rastliny?

Vo väčších záhradníctvach i na záhradníckych výstavách možno kúpiť hotové 2- až 3-ročné rastliny pestované v kontajneroch (s koreňovým balom). Vo svete je vyšľachtených viac ako 600 odrôd. Naše záhradníctva ponúkajú odrody ’Brown Turkey‘, ’Peretta‘®, ’Becane‘ či ’Bornholm S Diamond‘. Cena 1 rastliny je 5 až 7 €. Spoľahlivo sa zakorenia i z odrezkov alebo odlúpnutých mladých výhonkov získaných od iného pestovateľa.

Dobrá rada
Figovník neznáša premokrenie, plody môžu vtedy opadávať alebo praskať. Pri nedostatku vody opadajú.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Janka Ladnakova says:

  Dobry den.Pestujem figy uz vyse desat rokov a musim vas poopravit z vlastnej skusenosti,ze figovnik nahodi prvu urodu koncom aprila,zaciatkom maja a ta dozrieva koncom jula,zaciatkom augusta.Tieto figy sa nachadzaju na starsich konaroch….dalsiu urodu nahodi na tohtorocnych vyhonkoch v juli a dozrievaju v septembri -oktobri.Vlani bola mierna zima a teple leto,takze nam dozreli obe urody.Mali sme mozno aj 25 kg fig.Robim z nich velmi dobry lekvar.Tento rok je zetial tiez priaznivy a ukazuje sa dobra uroda,figy su uz velke od 1 do 3 cm. Mam dva druhy a jeden z nich sa da rozmnozovat aj z bocnych vyhonkov,akoby poplazov,ktore sa daju vykopat uz aj s korenom.

  1. Stano says:

   Chcel by som od Vas radu , mame figovník plody teraz v polovici septembra su zelené tvrde a neviem či maju sancu dozrieť viete mi poradit aby dozreli . strom je zasadeny v zemi. Kosice

   1. miriam261 says:

    Taky isty problem z figovnikom mam aj ja mava vzdy plody v septembri ktore nikdy nedozreju potrebujem radu aby dozreli co robit dakujem

   2. Brano says:

    Treba si zohnat odrodu, ktora u vas dozriet stihne. Niektore su skorsie, niektore neskorsie. Najlepsie namnozit od niekoho z vasho okolia komu spolahlivo rodi a ma odskusane ze nevymrza

 2. Marta says:

  prosím o radu.Máme doma figovník cca 8 ročný. Je dosť rozkonárený, má pekné velké listy, ale
  doteraz sme nemali žiadnu úrodu.Je umiestnený na južnej strane. Má veľa výhonov od koreňa,
  ktoré boli skrátené.Ako sa dopracovať, aby už aj zarodil a priniesol plody?
  Ďakujem za radu

  1. Peter says:

   Nechat dva tri najsilnejsie kmene a strihat do koruny. Od korena by nemal byt min 1m po korunu ani jeden vyhonok a urcite zarodi.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.