image 51542 25 v1
Galéria (6)

Ochrana uhoriek pomocou živých organizmov

Pestujete uhorky v chránených priestoroch fóliovníka či skleníka? Toto prostredie, bohužiaľ, vyhovuje aj mnohým patogénom. 

Galéria

Ochrana uhoriek - Amblyseius-swirskii
Ochrana uhoriek - aphidius_colemani
Ochrana uhoriek - encarsia-formosa-parasite
Ochrana uhoriek - iStock-502036594_studiodr
Ochrana uhoriek - Phytoseilus-persimilis_720x

Keďže odolnosť škodcov proti chemickým postrekom narastá, efektívnym riešením sa stávajú živé užitočné organizmy.

Využitím prirodzených prírodných vzťahov zároveň dopestujeme zeleninu bez rezíduí, (čiže pozostatkov) chemických postrekov, ktoré sa ukladajú v rastlinných pletivách. Postreky pritom často používame nielen pri objavení sa choroby či škodcov, ale aj preventívne, najmä ak sa niektorý z nich v poraste vyskytol v minulej sezóne. Počet postrekov za sezónu je potom niekedy až prekvapivo vysoký.

V bioochrane využívame užitočné huby či drobné živočíchy bez pridaných chemických látok. Spôsob aplikácie je tiež preventívny alebo cielený. Počas zimy máme dostatok času plánovať pestovanie v ďalšom roku a môžeme si aj naštudovať nové spôsoby ochrany a pripraviť sa na ňu.

Pestovanie uhoriek v krytých priestoroch je intenzívne pestovanie, sezóna zberu sa začína skôr a vhodný je i opakovaný výsev. Porasty sú chránené najmä pred meteorologickými javmi, ako sú silný vietor, dažde, krúpy a výrazné nočné poklesy teplôt. Vďaka tomu môžeme očakávať vyrovnanejšiu a vyššiu úrodu v porovnaní s pestovaním uhoriek na voľnej ploche. Priaznivé podmienky pod strechou ale vyhovujú nielen rastlinám, no i mnohým škodcom a chorobám. Niektoré škodce, ktoré vonku nespôsobujú hospodársky významné škody, sú v krytých priestoroch takmer nezvládnuteľné. Hlavná príčina nefunkčnosti chemickej ochrany spočíva neraz v odolnosti škodcov proti chémii. Počas dlhých rokov jej používania sa na ňu totiž postupne adaptovali. Riešenie dnes svet hľadá v užitočných organizmoch a najmä hmyzích predátoroch.

Padanie klíčnych rastlín

Na začiatku pestovania uhoriek spôsobuje najväčšie straty na rastlinách takzvané padanie klíčnych rastlín. Od vyklíčenia až do vytvorenia 2 až 3 pravých listov možno v porastoch pozorovať ohniská odumierajúcich rastlín. Symptómy choroby sú skoro vždy rovnaké. Koreňový kŕčok sa stáva vodnatým, neskôr sčernie a oslabne. V mieste napadnutia pletivá odumierajú a rastlina padá. Niekedy patogén pôsobí už na klíčiace semená, ktoré vplyvom infekcie vôbec nevzídu. Pôvodcom ochorenia, ktoré sa šíri nedezinfikovanou pôdou a zvyškami napadnutých rastlín, sú spóry parazitujúcich húb v pôde. Proti chorobe sa oplatí zasiahnuť aj preventívne.

Jednou z možností je semená vysievať do kvalitného substrátu, na ktorý následne aplikujeme biologický prípravok Trifender bez chemickej zložky. Účinnou látkou v ňom je Trichoderma asperellum, čo je mikroorganizmus z ríše húb, parazitujúci na škodlivých pôdnych hubách. Okrem toho vyvoláva Trichoderma v rastlinách obranné reakcie proti napadnutiu inými hubami a tiež pôsobí podporne na rast koreňov a nadzemných častí. Ďalej podporuje kvitnutie, predlžuje vegetačné obdobie, a tým zvyšuje výnosy. Biologický prípravok je určený na preventívnu aplikáciu, čiže pred objavením samotnej choroby. Druhou možnosťou je morenie osiva suchou cestou, čo znamená, že semená zmiešame s prípravkom – suchým práškom – a tak vysievame. Po vyklíčení v aplikácii pokračujeme. Z prášku a vody pripravíme podľa návodu zálievku alebo postrek a aplikujeme na pôdu v 10- až 14-dňových intervaloch.

Dravý roztoč Phytoseiulus persimilis

Drobné roztoče

Horúce a suché slnečné dni sú ideálne na premnoženie roztočcov, ktoré dokážu v skleníku a vo fóliovníku porast uhoriek rýchlo zničiť. Drobné roztočce si zvyčajne nevšimneme dovtedy, kým nespôsobia nápadnejšie poškodenie rastlín. Preto rastliny sledujeme, aby sme škodce objavili včas. Na začiatku sa na listoch objavia malé žlté škvrny, neskôr akoby bol list posypaný hrubou múkou, v kritickom štádiu sú celé rastliny potiahnuté jemnými pavučinkami, na ktorých vidno i pobehujúce škodce. Najefektívnejšou ochranou proti nim je dravý roztoč Phytoseiulus persimilis (s dĺžkou tela cca 0,5 mm), ktorý dokáže pri relatívnej vlhkosti nad 70 % perfektne znížiť množstvo škodcov. Keď uvidíme prvé roztočce na uhorkách, nasadíme na 1 m2 6 dravých roztočov. Toto opakujeme 2- až 3-krát v 10-dňových intervaloch podľa vážnosti a rozsahu napadnutia.

Moličiar skleníkový Encarsia formosa

Odolné molice

Ďalším vážnym škodcom uhoriek je molica skleníková. Pri molici musíme bezpodmienečne sledovať jej prvý výskyt, najlepšie pomocou žltých lepiacich dosiek. Žlté dosky vyvesíme nad uhorky už pri vysadení priesad. Hneď ako sa na ne prilepia prvé biele mušky, nasadíme cca 0,6 mm veľkého moličiara skleníkového (Encarsia formosa), ktorý parazituje na jej larvách. Na 1 m2 treba vypustiť 3 moličiare. Podľa výskytu škodcu toto opakujeme 3- až 5-krát v týždňových intervaloch. Asi po desiatich dňoch parazitovaná larva molice (pupárium) stmavne. Po ďalších desiatich dňoch sa liahnu dospelé jedince moličiara, ktorého jedna samička nakladie až 300 vajíčok. Mladé larvy molíc slúžia moličiarom aj ako potrava. Ako korekciu, ak zbadáme premnoženie moličiara, môžeme použiť dravé bzdochy Macrolophus caliginosus, ktorých aplikácia je vhodná na začiatku sezóny v marci až v máji.

Osička voškárika, Aphidius colemani

Proti voškám voškárikom

Vošky zelené alebo čierne sa tiež často vyskytujú na porastoch uhoriek v krytých pestovateľských priestoroch. Ich prítomnosť zistíme včas žltými lepovými doskami. Zvládnuť ich premnoženie je práca pre osičku voškárika, Aphidius colemani, s dĺžkou cca 2 mm. Samičky kladú svoje vajíčka jednotlivo priamo do tela vošky, čo ju celkom znehybní a jej farba sa mení na béžovú. Vo vnútri prebieha celý vývoj larvy a kukly osičky. Jedna samička voškárika zničí okolo 300 vošiek.

Dravý roztoč Amblyseius swirskii

Strapka, vážny problém

V posledných rokoch je najvážnejším problémom strapka, ktorá veľmi rýchlo získava rezistenciu proti chemickým postrekom. Jej výskyt zistíme na modrých lepových dos­kách, ktoré vyvesíme nad práve zasadené sadenice. Po zistení prítomnosti strapiek v krytých priestoroch nasadíme predátora Amblyseius swirskii. Tento dravý roztoč meria 0,5 mm a má priesvitnú bielu alebo zelenkastú farbu. Vyciciava larvy strapiek, ale napáda aj roztočce. V období nedostatku potravy je schopný živiť sa peľom uhorkových kvetov. Vývoj jednej generácie trvá v závislosti od teploty a potravy 6 až 10 dní. Dbáme, aby sme predátory nasadili hneď na začiatku sezóny, kým sa strapky neobjavujú masovo. Na 1 m2 vypustíme 100 jedincov Amblyseius swirskii. Na zaistenie dobrej účinnosti to opakujeme v 4-týždňových intervaloch, až kým nedosiahneme rovnováhu.

Odborník na bioochranu Ing. Zoltán Tamašek radí

Chemické postreky môžeme nahradiť prípravkami s užitočnými hubami alebo živočíšnymi predátormi.

Prípravok Trifender na ochranu rastlín pred hubovými chorobami a na oživenie pôdy sa dodáva v práškovej forme. Zaobstarať si ho môžete na celú pestovateľskú sezónu dopredu. Skladovať sa dá jeden rok pri izbovej teplote tak, aby sa nedostal do kontaktu s vodou a s vlhkom. Požadované množstvo vyberte vždy suchou odmerkou. Ak by ste ho chceli skladovať dlhšie ako rok, dajte ho do dobre uzatvoreného obalu do chladničky.

Dravý roztoč Phytoseiulus persimilis proti škodlivým roztočcom sa dá objednať cez internet hneď pri prvom zistení výskytu škodcu. Najmenšie objednané množstvo je 200 roztočov, čo vystačí na plochu zhruba 16 m2. Dodáva sa zhruba do týždňa v umelohmotnej fľaške v pilinách, ktorá je umiestnená v lepenkovej škatuli s chladiacimi vreckami. Po prebratí balíka Phytoseiulusa hneď nasaďte na potrebné miesto. Skladovať sa môže 3 – 4 dni v chladničke.

Encarsia formosa je dravá osička proti molici skleníkovej. Objednáva sa pri prvom zistení cez e-shop alebo e-mailom. Najmenšia dávka je 300 ks. Posiela sa vo forme vajíčok nalepených na papierových kartičkách, ktoré sú vložené do umelohmotnej nádobky v lepenkovej škatuli spolu s chladiacimi vreckami. Po dodaní sa kartičky zavesia medzi napadnuté rastliny a rozložia sa podľa určenej plochy. Skladovať sa dajú minimálne 1 až 2 dni v chladničke. Dodanie trvá cca týždeň.

Aphidius colemani, dravá osička proti voškám, sa objednáva pri prvom zistení výskytu cez e-shop alebo e-mailom. Najmenšia dávka je 250 ks a obsahuje dospelé jedince aj vajíčka. Posiela sa v umelohmotnej fľaške, v lepenkovej škatuli s chladiacim vreckom. Po dodaní hneď aplikujte. Skladovať ju možno 1 – 2 dni v chladničke.

Amlyseiulus swirsky sa dodáva proti strapkám. Najmenšie množstvo je 5 000 jedincov. Objednáva sa pri prvom výskyte cez internet. Posiela sa v umelohmotnej škatuli v lepenkovej škatuli s chladiacim vreckom.

Živé organizmy sa posielajú Slovenskou poštou ako doporučený list prvou triedou alebo kuriérom.

biotomal.sk

Text Ing. Zoltán Tamašek
Foto autor, istock.com /studiodr

ZDROJ PR článok spoločnosti bioTomal s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.