Domáce prípravky proti voškám, ktoré skutočne zaberajú

Zdroj: istock.com

Domáce prípravky proti nežiaducemu hmyzu sú medzi ekologickými záhradkármi dlhoročnou tradíciou. Vošky vedia napáchať veľkú škodu, vycicať rastliny, zničiť celú úrodu. Našťastie sa im vieme ubrániť aj bez chemikálií.

Sprej z rajčiakových listov

Rajčiak obsahuje v listoch toxické zlúčeniny – alkaloidy. Uvoľňujú sa, keď listy nasekáme. Koncentrované a zriedené s vodou vytvoria účinný prípravok proti voškám. Takýto sprej je toxický pre vošky, ale bezpečný pre okolité rastliny a ľudí. Pozor, niektorí ľudia môžu byť na rajčiaky alergickí. Ak o takejto alergii vo vašej rodiny viete, sprej nepoužívajte.

Zdroj: istock.com

Príprava

Stačí nasekať jednu-dve šálky listov z rajčiaka a namočiť ich do dvoch šálok vody. Nechajte odstáť celú noc. Ráno sitom oddeľte listy a pridajte šálku vody. Zmes prelejte do postrekovača. Pri nanášaní venujte pozornosť najviac zamoreným častiam rastlín – sprej striekajte na stonky a spodné strany listov.

Zdroj: istock.com

Cesnakový olejový sprej

Cesnak bol základom „arzenálu“ ekologických záhradkárov proti škodcom už od pradávna. Obsahuje síru, ktorá je pre vošky jedovatá a tiež antibakteriálnu a antifungálnu látku.

Príprava

Nastrúhajte alebo najemno nakrájajte tri-štyri strúčiky cesnaku a pridajte dve lyžičky minerálneho oleja. Zmes nechajte 24 hodín odstáť, preceďte, aby v tekutine nezostal cesnak, pridajte lyžičku tekutého mydla alebo prípravku na umývanie riadu. Túto zmes môžete skladovať a podľa potreby riediť vodou. Najskôr sprej vyskúšajte na malej časti rastliny, ak po dvoch dňoch nedôjde k poškodeniu listov, môžete ho bezpečne používať, inak je potrebné ešte intenzívnejšie riedenie. Keď sprej rastline neškodí, celú ju postriekajte, pričom venujte špeciálnu pozornosť spodnej strane listov.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteZdroj: istock.com

S cesnakovým sprejom opatrne

Cesnakový olej nie je selektívny insekticíd. Znamená to, že neničí len škodcov, ale ničiť môže aj užitočný hmyz, ktorý vošky požiera. Ak máte na porastoch vošky, radšej použite sprej z rajčiakových listov, ktorý im neškodí.

Prilákajte prospešný hmyz

Niektorí záhradkári si pochvaľujú odstraňovanie vošiek silným prúdom vody z hadice. Treba byť však opatrní, aby voda rastlinu nevykorenila alebo nevytopila. Snažte sa prilákať užitočný hmyz, napríklad vďaka mäte, feniklu, kôpru, púpave.

Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.