
Ako ochrániť ovocné stromy pred jarnými mrazmi?
Čím je zima miernejšia, tým skoršie ovocné stromy začínajú kvitnúť. Avšak, po miernej zime môže prísť jar s prudkými výkyvmi teplôt, ktorých sme svedkami i v poslednom období. Ak pestovateľ nechce pre mrazivé noci a rána prísť o celú tohtoročnú úrodu, mal by sa pokúsiť stromy a kvety istými spôsobmi ochrániť.
Ochrana veľkých ovocných sadov pred mrazmi je ekonomicky aj personálne nákladná
Ovocinári, ktorí pestujú ovocné stromy v rozľahlých sadoch a pre ktorých je ochrana budúcej úrody a výnosov prioritou, bojujú proti jarným mrazom rôznymi spôsobmi. Líšia sa finančnou nákladnosťou, efektivitou, náročnosťou obsluhy aj ľudskými kapacitami.
- Ku klasickým metódam možno zaradiť rozmiestňovanie stoviek parafínových sviečok do sadov. Vyžadujú si nielen podvečerné zapálenie, ale i priebežnú kontrolu. Podobný charakter majú tiež menšie mobilné piecky na brikety.
- Okrem produkcie tepla sa ovocinárom osvedčila protimrazová závlaha. Vyžaduje si finančne pomerne náročné zrealizovanie a ani náklady na prevádzku a spotrebu vody nepatria k nízkym. Nejde totiž iba o večerné „ostriekanie“ stromov vodou z hadice, ako sa medzi menšími záhradkármi traduje. Ak má protimrazová závlaha spoľahlivo fungovať, neraz musí bežať počas celej noci – a to vždy, keď hrozí, že teploty klesnú pod nulu.
- Záchrana kvetov a budúceho ovocia je posledné roky čoraz naliehavejšou témou a ukazuje, že si bude vyžadovať moderné a účinné riešenia. Jednou z nich je napríklad využitie helikoptéry v ranných hodinách, ktorej vrtuľa vytlačí studený vzduch od zeme smerom nahor. Osvedčili sa tiež stacionárne vrtule rozmiestnené v sadoch a vyvíjače pár.
Prvá pomoc pre stromy na záhrade
Ak máte na záhrade niekoľko rozkvitnutých ovocných stromov, nezostaňte sa iba sa prizerať na to, ako všetky puky zničí nočný alebo ranný mráz. Pravidelne sledujte predpovede počasia a pre prípad, že potrebujete lokálne údaje, umiestnite na záhrade externý senzor domácej meteostanice. Budete mať k dispozícii presnejší vývoj teplôt.
Menšie ovocné stromy sa dajú celkom jednoducho zabaliť do bielej netkanej textílie alebo pre ne vytvoriť jednoduché obaly z fólie. Nezabudnite ich však cez deň snímať zo stromov, inak sa k zachráneným kvetom nedostanú opeľovače a snaha o úrodu bude zbytočná.
Pri väčšie ovocné stromy, ktoré už nejde zakryť, môžete umiestniť zdroj tepla v podobe parafínovej sviece (nie priamo pod konáre). Má dlhú dobu horenia – orientačne 8 – 12 hodín. Pri teplote – 1 °C až – 2 °C vystačí jedna svieca pokryť cca plochu 50 m2. No pri – 6 °C je už plocha menšia – iba polovičná. Pozor, plameň parafínovej sviece dosahuje výšku 20 – 60 cm. Jedna svieca stojí približne 17 – 22 €.
Dopad mrazu čiastočne zmiernite aj tak, že pôdu pod stromami skypríte a dôkladne zalejete. Voda sa bude z pôdy vyparovať a okolo stromu sa bude menej koncentrovať mrazivý vzduch.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Toľko nezmyslov v článku.
Ako ochráni fólia pred mrazom? Tá golia vykuruje? Lebo ktokoľvek kto má nevykurovaný foliovník si dikáže overiť , že teplota je s každej strany folie (zvonka aj zvnútra ) vždy rovnaká.
A ďalej ak polejem pos stromom , pri zápornej teplote je aký výpar? Ešte dodám , že pri zemi je teplota v takýchto prápadoch vždy nižšia ako v 2m nad povrchom.
Prečo ľudí klamete ? Článok za každá cenu?
Ani sviece nevystačia . Ak dám jednu jedinú zviecu nič nevyriešim. Musia byť aspoň tri aby to malo zmysel.
FAkt takúto znôšku nezmyslov ponúkať ľudóm , a potom ma presviedčajú , že keď dajú kýbel s vodou pod strom , že ten „stiahne“ mráz a iné šmakocinky. Toto nie.