Ako ochrániť mladé stromčeky pred zverou?

Zdroj: shutterstock

Čím by som mal natrieť ovocné stromčeky, ktorým zver obhrýzla kôru? (Richard H.)

Ak je poškodenie kôry rozsiahle, pravdepodobne bude ťažké stromy zachrániť. Poškodené miesta možno skúsiť očistiť, kôru pri ranách treba zarovnať ostrým nožom a zatrieť stromovým balzamom Bros – chráni poškodené miesta pred patogénnymi hubami.

Účinky si zachová aj pri nanášaní po vrstvách. Poškodené časti kmeňa a konárov možno natrieť aj fungicídom Pellacol. Zabraňuje olupovaniu kôry, zastavuje vyschýnanie a praskanie dreva, pričom rastlinné šťavy pod náterom naďalej prúdia. Slúži aj na preventívnu ochranu ihličnatých a listnatých stromov pred ohryzením zverou. Má výrazný fungicídny účinok a zabraňuje prieniku drevokazných húb cez poškodené pletivá. Pôsobí až sedem rokov.

Oba prípravky slúžia na ošetrenie rezných rán či poškodení kôry mrazom, urýchľujú hojenie rán po rozlomení a odlomení konárov. Kmene však možno chrániť aj plastovými tubusmi Flexguard. Vyrábajú sa v rôznych výškach a priemeroch.

Účinné sú aj plastové špirály Conmet a plastové samozatváracie sieťky proti ohryzeniu (vhodné najmä na nízkokmene a zákrpky). Pripomíname, že nátery kmeňov a konárov vápnom nie sú proti ohryzeniu zverou účinné.

Zdroj povolených prípravkov: Celoročná ochrana záhradných plodín, Ing. Juraj Matlák

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.