Ako ochrániť pór a cibuľu v ekozáhrade
Minulý rok som sa pustila do úplne ekologickej záhradky bez postrekov a chemikálií. Zostavila som si presný plán, čo s čím skombinovať, aby sa zelenina navzájom „nehašterila“. Po celej záhrade mám vysadený majorán, tymian, bazalku, šalviu, aksamietnicu, no nepomohlo to a neochránilo pór a cibuľu. Boli napadnuté háďatkom a nezostalo mi iné, len ich postriekať proti škodcom. Viete mi, prosím, poradiť, ako ich chrániť? (Jana P., Lubina)
Určite chvíľku potrvá, kým budete mať záhradu úplne ekologickú. Postup, ktorý ste zvolili, je správny; treba byť trpezlivý a pokračovať. Cibuľa a pór sú pravdepodobne napadnuté mínerkou cibuľovou (Lyriomyza cepae), resp. pórovou (Nagomyza gymnostoma). Háďatko by ste totiž voľným okom nevideli, také je miniatúrne. Mínerky sú približne 4 mm dlhé mušky sivočiernej či sivohnedej farby. Prezimujú v štádiu kukiel v pôde. Z nich sa vyvinú muchy. Na jar, po oteplení na 10 °C, obvykle začiatkom apríla, vylietavajú dospelé muchy a kladú vajíčka na špičky listov. Na listoch sú voľným okom viditeľné biele bodky – vpichy. Z vajíčok sa vyvinú belavé larvy dlhé 5 až 8 mm, ktoré sa prehryzú hadovitými chodbičkami do podzemnej časti. Tu sa zakuklia a v auguste sa história opakuje. Prezimujú opäť v štádiu kukiel. V našom pásme môžu mať 1 až 2 generácie (jarnú v apríli, jesennú v auguste). Mínerka pórová je škodlivejšia ako cibuľová. Ničiť ju môžeme chemicky a mechanicky. V súčasnosti nie sú síce povolené žiadne chemické prípravky priamo proti mínerkám, môžeme však po 5 až 7 dňoch po zistení vpichov skúsiť aplikovať systémové insekticídy Decis EW 50, BI58 EC – Nové. Mechanická, t. j. ekologická ochrana spočíva v zakrytí porastu na obdobie 4 až 6 týždňov bielou netkanou textíliou ešte pred náletom múch v apríli (1. gen.) a auguste (2. gen.). Textília prepúšťa vlhkosť, vzduch a dostatok svetla. Treba ju však upevniť na okrajoch alebo zapustiť do pôdy, aby ju neodvial vietor.
Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Cibulku treba sadiť neskoršie nie hneď z jara,stačí v polovici apríla.Kým zrastie už je po náletoch mínerky a do augusta narastie na komzumnu zrelosť.Netreba žiadne postreky.
Ja som dala na zasadené cibuľky netkanú bielu fóliu, aj tak je cibuľka napadnutá a ma už kučeravé listy. Čo teraz? Dá sa takáto cibuľa použiť?