Akú zeleninu sejeme a sadíme vo februári?

Akú zeleninu sejeme a sadíme vo februári?

Keď sa stratí snehová nádielka a prestane mrznúť, je čas vysadiť prvé druhy zeleniny do záhradky a pestovať priesady. Čo môžeme siať a sadiť tento mesiac? 

Tu sú niektoré tipy od záhradkárov – samozrejme, vždy sa treba prispôsobiť aktuálnemu počasiu a odporúčaniam na obale semien.

Aké plodiny sejeme?

Šalát a šalátová zelenina

Druhá polovica februára je vhodná na výsev jarného a ľadového šalátu. Pri sejbe šalátu do vonkajšej záhrady myslite na to, že potrebuje miesto, ktoré je tienené pred priamym poludňajším slnkom.

Červená a zelená kapusta

Vo februári sejeme semiačka červenej a zelenej kapusty, z ktorých si pripravíme sadeničky. Vysádzame ich von vtedy, keď majú 5-6 lístkov, zvyčajne koncom marca alebo začiatkom apríla. Pred výsadbou je vhodné pôdu obohatiť kompostom alebo inými organickými živinami. Potrebujú veľa priestoru. Dodržiavajme medzi nimi vzdialenosť 30 centimetrov.

Foto: istock.com

Kel

Je odolnou zeleninou, ktorá sa teší čoraz väčšej popularite najmä vďaka obsahu živín. Už sa nepoužíva len na varenie polievok, ale na prípravu zdravých zeleninových štiav. Prežije aj teplotu pod – 2 stupne.

Brokolica

Skvelým spôsobom, ako naučiť deti zdravej strave, je pestovať ju vo vlastnej záhrade. Zasejme chutnú brokolicu. Pre pestovanie a nároky na pôdu platí to isté či v prípade kapusty. Skorá brokolica je bohatá na cenné živiny a spestrí váš jedálniček. Rovnako môžeme siať skorý karfiol. Brokolicu presádzame v druhej polovici marca, karfiol spravidla začiatkom apríla.


Neprehliadnite aj: Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady


Koncom februára, začiatkom marca môžeme siať mrkvu, petržlen, paradajky, špenát, pór, papriku, mak, jarný cesnak, kôpor, cibuľu, pór, repu, hrach, baklažán.

Foto: istock.com

Aké plodiny sadíme?

V teplejších oblastiach môžeme vysádzať cibuľu sadzačku, šalotku, fazuľu, skorý hrach. V interiéri si predpestujme priesady paradajky a papriky, bazalky a majoránu.

V marci presádzame jarný šalát, kapustu, skorú brokolicu, v apríli skorý kel, karfiol, kaleráb, pór.

Nezabudnime skontrolovať bylinky

Ak sme počas zimy nechali bylinky v záhone, prekontrolujme ich. Na rozmaríne sa niekedy zvykne tvoriť biely povlak – múčnatka, v tom prípade odrežme rozmarín od pôdy a zlikvidujme. Trsy mäty môžeme rozsadiť a záhony prihnojiť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

 1. wimshurst says:

  Na toto obdobie, sa oplati zacat sadit do priesad, najma tabak.
  To je rastlina z vysokou pridanou hodnotou. Vsetko ostatne, vyssie uvedene, sa da bez problemov kupit za cenu mensiu, ako karton cigariet.
  Za to tabak, pre rodinu fajciara v objeme okolo 10-30kg tabakovej susiny, je uspora obrovska.
  Vypestovanim tabaku a vhodnej odrody, ale nedostavame tabak vhodny hned na fajcenie, je nutna este fermentacia.

  Vdaka teplemu podnebiu, sa da vypestovat dnes uz aj kvalitna odroda Havanskych tabakov, doma sa daju robit aj cigary a cigarila.
  Najjednoduchsie je ale vyrobit kvalitny fajkovy tabak virginia. Odpada narocne rezanie na tenke slize do cigaretoveho balenia.

  1. nefajciar says:

   staci prestat fajcit a hned je to uspora obrovska

   1. maťko says:

    hahaha tak som aj ja urobil

 2. ľp says:

  To je riadna hlúposť, sadiť fazuľu vo februári. Treba počkať ešte štvrť roka!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje