Galéria (6) Zdroj: iStockphoto

Čerstvé bylinky aj v zime? Presuňte ich zo záhrady do kuchyne!

Zvyknete pestovať bylinky v záhrade? Nemusíte ich nechať vymrznúť. Premiestnite ich zo záhrady rovno do kuchyne, kde vám osviežia vzduch a budú vždy po ruke na prípravu chutných pokrmov. 

Galéria

Čerstvé bylinky aj v zime - iStock-506724063
Čerstvé bylinky aj v zime - iStock-691871438
Čerstvé bylinky aj v zime - iStock-813099580
alt text
Čerstvé bylinky aj v zime - iStock-863454600

Používame ju na cestoviny, do omáčok, chutná je aj v mäsových a paradajkových jedlách. Pri pestovaní v záhradke je pred zimou potrebné skrátiť jej nadzemnú časť. Potom ju jednoducho vyberiete zo zeme, zasadíte do kvetináča a umiestnite do kuchyne. Voňajúce lístočky postupne oberajte a používajte podľa potreby do jedál. Ak máte veľa bazalky a nespotrebovali by ste ju, vyskúšajte si urobiť bazalkové pesto so syrom a píniovými orieškami (môžete skúsiť i tento recept).

Foto: iStock.com

Majorán záhradný

Nesmie chýbať v guláši, fazuľovej omáčke, zabíjačkových špecialitách, ale chutný je aj vo vegetariánskych jedlách. Navyše podporuje trávenie. Opäť zo záhradky vyberte primerane veľký trs, presaďte ho do kvetináča a môžete ho premiestniť do kuchyne. Taktiež nezabudnite skrátiť vňať, potom vám rastlinka rýchlejšie vyženie nové svieže a voňavé výhonky. Do kvetináčov si môžete zasadiť aj dopredu vypestované a zosilnené priesady. Problémom je, že majorán má veľmi drobné semienka i rastlinky, preto s ním treba veľmi opatrne manipulovať. Odborníci neodporúčajú siať ho priamo do črepníkov, lepšie je predpestovanie vonku v záhradke a premiestnenie už silnejšej priesady do kvetináča a do interiéru.

Foto: iStock.com

Tymian

Túto voňavú bylinku, vhodnú do pečeného a duseného mäsa, diviny, ale aj mäsového vývaru a rôznych omáčok môžeme pestovať viac rokov – je viacročná. Avšak i pri tymiane je vhodné predpestovanie v záhradke a následné premiestnenie na zimu do črepníka do interiéru. Teda, vopred si vonku vysaďte priesady tymianu, aby ste ich pred zimou mohli presadiť do interiérových črepníkov. Vo vašej kuchyni sa pekne rozkonári. Má rád suchšiu pôdu a slnečné miesto. Najlepšiu vôňu a chuť dosahuje pred kvitnutím.

Foto: iStock.com

Prečo používať bylinky?

Bylinky sa oplatí používať aj v studenej kuchyni, obsahujú množstvo minerálov a vitamínov.
Tymian obsahuje vápnik, draslík, horčík, fosfor, železo, sodík, zinok, meď, mangán, vitamíny A, B1, B2, B3, C, kyselina listovú a kyselina pantoténovú.

Majorán dokáže neutralizovať jedy, pomáha pri kŕčoch a opuchoch. Túto rastlinu Gréci nazývali „horou radosti“ a používala sa pri sobášoch. Do jedla sa pridávala aby podporila zdvorilosť a lásku. Dokázateľne obsahuje vitamíny C, A a betakarotén, z minerálov je to vápnik a železo. Okrem má triesloviny, silice a omega-3 a omega-6 kyseliny.

alt text
Dekoratívne bylinky | Zdroj: Unsplash/Sophia Baboolal | UL

A aké živiny ponúka bazalka? Esenciálne oleje, fytochemikálie, vitamíny a minerálne látky. Má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Taktiež obsahuje vitamíny K, A, B6, C a minerálne látky ako je železo, vápnik, mangán, meď a horčík. Mimochodom, viete o tom, že okrem množstva výhod pre zdravie bazalka odpudzuje muchy? Stačí ju v lete umiestniť na okno.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com

  1. Cavalera says:

    je to len mytus,cerstve bylinky v kuchyni….v ziadnej standardnej panelakovej,bytovkovej kuchyni bylinky dlhodobo rast nebudu,verim tomu,ze ani v dome nie…..chvilku ano,ale nie dlhodobo…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje