Sadenie cesnaku
Zdroj: istock.com

Dopestovať si vlastný cesnak nemusí byť náročné. Ako na to?

Máloktorá rastlina si vyslúžila taký medzinárodný kulinársky záujem a obľubu pri príprave rôznych jedál ako cesnak kuchynský. Dopestovať si vlastný nemusí byť náročné.

Ešte nikdy som nepestoval cesnak, akú odrodu mám zvoliť?

Základné delenie odrôd cesnaku je na jesenné a jarné, ktoré sa ďalej delia na paličiaky (tvoria kvetnú stonku) a nepaličiaky (netvoria kvetnú stonku), ďalej na úzkolisté a širokolisté. V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či chcete pestovať cesnak jesenný alebo jarný, paličiak alebo nepaličiak, úzkolistý alebo širokolistý.​

V druhom rade treba brať do úvahy vhodné pôdne a klimatické podmienky, skorosť odrody, odolnosť proti vymŕzaniu, napadnutiu chorobami a škodcami. V praxi sa častejšie pestujú jesenné odrody skorých paličiakov. Nevýhodou pri pestovaní paličiakov je vyššia prácnosť – nevyhnutné je ručné odrezávanie kvetnej stonky a väčšia námaha pri odrezávaní tvrdej vňate pri pozberovom spracovaní. Rozdiel v nárokoch na pestovanie, v chuti a vôni medzi odrodami je minimálny. Podstatný rozdiel je však vo veľkosti hlávky a v počte strúčikov. Paličiaky majú väčšie a širšie strúčiky, ale v hlávke ich je menej (4 – 6 – 15), navyše, ťažko sa viažu do vencov (majú tvrdú stonku). Nepaličiaky majú viac strúčikov (8 – 18), sú však menšie a užšie, na druhej strane zasa majú lepšiu skladovateľnosť ako paličiaky.

Kde kúpim kvalitnú odrodu cesnaku?

Pestovaním sadiva cesnaku sa zaoberajú viacerí producenti: Ing. Kozák, Moravoseed Mikulov; Tagro Červený Dvůr; Semo Smržice. Sadbový cesnak od týchto dodávateľov možno kúpiť v záhradkárskych predajniach, na záhradníckych výstavách, prípadne sa dá objednať priamo. Sadivo je certifikované, dodávateľ garantuje záruku pravosti odrody. Ak je známy priemerný počet strúčikov v hlávke, pestovateľ si môže presne spočítať, koľko hlávok bude potrebovať. Určite nie je vhodné kupovať sadivo cesnaku „pod rukou“ z neznámych zdrojov – väčšinou ide o konzumný cesnak, ktorý nie je určený na sadenie.

Môžem si vysadiť cesnak aj teraz na jeseň?

Určite áno, v našich podmienkach je bežnejšia výsadba na jeseň. Treba si však vybrať jesennú odrodu. Vyšľachtené sú aj odrody, ktoré možno vysádzať na jeseň aj na jar: nepaličiak ’Benátčan‘, ozimný paličiak ’Mirka‘ či jarný nepaličiak ’Matin‘ – sú univerzálne. Možno si však zvoliť aj jednu jarnú a jednu ozimnú odrodu.

Pri opačnom termíne výsadby, keď sa jesenný cesnak sadí na jar, napriek starostlivosti nedá uspokojivú úrodu. Jarné cesnaky však možno sadiť aj na jeseň.

sadenie cesnaku
Zdroj: istock.com

Čo je bezvirózna sadba?

Ide o kvalitné zdravé sadivo kúpené od overeného producenta, je zárukou, že nie je napadnuté vírusovými chorobami (vírus žltej prúžkovitosti). Nie je dobré pestovať krásny cesnak z dovozu – je vypestovaný v iných klimatických podmienkach alebo z neistých zdrojov.

Ako často treba obnovovať sadbu?

Najlepšie každý rok – teda každý rok by ste si mali kúpiť nové sadivo. Ak ste si však dopestovali skutočne zdravý cesnak na konzum, môžete časť použiť aj na sadenie. Počas vegetácie treba veľmi pozorne a pravidelne sledovať výskyt chorôb a škodcov, robiť výber, choré a škodcami napadnuté rastliny treba z porastu vyhodiť, aby ste predišli ich šíreniu v ďalších rokoch.

Prečo sa odporúča pred výsadbou moriť cesnak?

Slúži na zničenie zárodkov hubových chorôb a škodcov. Za základ morenia sa stále považuje 4-percentný roztok prípravku SULKA K – cesnak sa morí 6 až 12 hodín, proti háďatku zhubnému však takmer neúčinkuje. V Česku sa používa na morenie prípravok GLIOREX.

Podľa čoho viem, že je čas zberať cesnak?

Termín zberu závisí od ďalšieho využitia cesnaku, odrody, priebehu počasia. Začiatkom júna sa zberajú skoré odrody, slúžia na priamy konzum. Na skladovanie zberáme ozimný cesnak na prelome júla a augusta, jarné odrody v priebehu augusta. Paličiaky sa zberajú, ak sú vytvorené 4 obaly (suknice), a nepaličiaky, ak sú vytvorené 3 suknice, ktoré chránia strúčky. Na správne stanovenie termínu zberu skontrolujeme niekoľko normálne vyvinutých rastlín. Iným ukazovateľom zberovej zrelosti je narovnanie kvetnej stonky pri paličiakoch, na ktorých ste stonku úmyselne neodstránili. Pri nepaličiakoch približne polovica rastlín je zalomená v kŕčiku a poľahnutá. Stonky a listy žltnú, hnednú a sú suché. Pri oneskorenom zbere sa suknice potrhajú a hlávky sa môžu v pôde rozpadnúť. Pri skorom zbere zasa nie sú hlávky dostatočne vyzreté a nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Na malých plochách zberáme ručne pomocou rýľa; rastliny neotĺkame o seba, aby sme ich zbavili pôdy, ale jemne otrieme tkaninou. Cesnak rýchlo uložíme v tenkej vrstve do tieňa na dosušenie (asi na týždeň).

úroda cesnaku
Zdroj: istock.com

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

Vysádzanie cesnaku

 • Termín výsadby pre ozimné odrody – druhá polovica októbra až polovica novembra; pre jarné odrody – v priebehu marca.
 • Odporúčaná vzdialenosť medzi radmi je 25 až 60 cm, medzi rastlinami postačí 10 až 15 cm.
 • Hĺbka výsadby musí byť taká, aby vrch strúčika bol asi 6 až 8 cm pod povrchom pôdy; pôda pod strúčikom má byť nakyprená do hĺbky 4 cm, aby sa dobre zakorenil.
 • Najvhodnejšia je ručná výsadba, pretože strúčiky lepšie nasmerujeme spodnou časťou podpučím – podcibulím, z ktorého vyrastú korene. Nevhodné je používať na výsadbu vysadzovací kolík – podcibulie nie je v kontakte s pôdou, je pod ním voľný priestor, strúčiky sa preto pomaly zakoreňujú.

Starostlivosť o cesnak

 • Kyprite pravidelne, ale iba plytko, aby ste nepoškodili podzemnú časť.
 • Zavlažujte podľa potreby; najviac náročný na vodu je cesnak od polovice mája do polovice júna.
 • Prihnojujte podľa stavu porastu dusíkom v 3 oddelených dávkach, podľa možnosti dodáme aj hnojivo s obsahom síry (síran draselný).
 • Paličiakom včas odstráňte kvetnú stonku.
úroda cesnaku
Zdroj: istock.com

Uskladnenie cesnaku

 • Cesnak skladujte v suchej, chladnej, vzdušnej a dobre vetranej, ale bezmrazej miestnosti, najlepšie zapletený vo venci alebo vo viazaničkách. Môže byť aj voľne uložený.
 • Priebežne kontrolujte zdravotný stav hlávok; choré či napadnuté škodcami odstráňte.

Odrody cesnaku

 • Ozimné paličiaky: ’Jovan‘,’ ’Václav‘, ’Karel IV.‘, ’Vekan‘, ’Blanin II‘, ’Bjetin‘, ’Anin‘, ’Džambul‘, ’Mirka‘, ’Stanik‘, ’Slavin‘, ’Havran‘, ’Dukát‘, ’Unikat‘, ’Tantal‘, ’Tristan‘, ’Záhorský‘
 • Ozimné nepaličiaky: ’Lukan‘, ’Anton‘, ’Lumír‘, ’Štepán‘, ’Benátčan‘
 • Jarné nepaličiaky: ’Matin‘, ’Japo‘

Dá sa nejako zúžitkovať odlomené okvetie cesnaku paličiaka?

Áno, odrezané skrútené mladé kvetné stonky sú veľmi chutné, jemne cesnakové a dajú sa výborne použiť v kuchyni. Možno ich na jemno nakrájať, rozmixovať, zmiešať so soľou a pripraviť si cesnakovú pastu vhodnú do mäsitých jedál. Vrcholy s pacibuľkami treba odstrániť okamžite ako sa objavia, aby sa rastlina zbytočne neoslabovala tvorbou pacibuliek. Ak stonku neodstránime alebo urobíme ošetrenie príliš neskoro, drobné pacibuľky vypadnú na záhon a v budúcom roku „zaburinia“ záhon drobným cesnakom. Stonku je lepšie odrezať ako vytiahnuť z hlávky. Po vytiahnutí stonky zostáva v hlávke otvor, do ktorého sa dostáva voda, strúčiky sa znehodnotia, rastliny poliehajú.

nakrájaný cesnak na drevenej doštičke
Zdroj: istock.com

Text: Hana Szabóová
Foto: istock.com
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje