slivky
Galéria (5) Zdroj: istock

Ako si vypestovať zdravé a chutné slivky

Slivky a ringloty sú veľmi chutným jesenným ovocím a opäť platí, že najlepšie chutia tie, ktoré si vypestujete sami. Ak dodržíte základné zásady pestovania, môžete sa tešiť na chutnú úrodu, džemy či obľúbené slivkové gule.

Galéria

Hrdza sliviek
slivky

Ako pestovať slivky?

Pestovanie sliviek nie je nijak zvlášť náročné, ak im dáte všetko, čo potrebujú. Na prvom mieste je dostatok slnečného žiarenia, dobre odvodnená piesočnatá pôda s pH medzi 5,5 až 6,5. Hnojenie je potrebné v marci prvého a druhého roku života stromu. Použite organické hnojivo alebo dobre vyzretý hnoj.

V máji pridajte dusičnan vápenatý. Mladé stromčeky potrebujú dostatok vody, oplatí sa okolo nich rozsypať mulčovaciu kôru, ktorá pomáha udržiavať potrebnú vlhkosť. Na to, aby slivky každoročne prinášali zdravú a chutnú úrodu, ich prerezávajte tesne nad zdravými púčikmi, odstraňujte odumreté a poškodené drevo a ovocie.

Náš tip: Pred vysadením každého ovocného stromu je vhodné skontrolovať pH pôdy, aby ste vedeli či ju treba upraviť.

Časté choroby sliviek

Hrdza sliviek (Tranzschelia pruni-spinosae)

Mnohí pestovatelia sliviek majú skúsenosť s hrdzou sliviek. Je to nebezpečná choroba, ktorá sa prejavuje náhlym opadom napadnutých listov. Hrdza je tiež častým ochorením marhúľ, trnky, či mandle. Na to, aby sa rozvinula, potrebuje dva druhy rastlín. Najskôr sa na vrchnej strane listov objavia fialové alebo žlté škvrny v smere žiliek. V mieste škvŕn sú na spodnej strane škoricové kôpky uredospór.

hrdza sliviek
Zdroj: istock

Preventívnou ochranou pred hrdzou je včasná likvidácia napadnutých stromov, zlikvidovanie medzihostiteľských rastlín a dobrá výživa. Chemické riešenie problému odborníci odporúčajú len v oblastiach, kde je problém evidovaný každoročne.

Šarka sliviek

Toto ochorenie spôsobuje Plum pox virus, ktorý okrem sliviek ohrozuje aj marhule a broskyne. Príznaky sú badateľné na všetkých častiach rastlín – na kvetoch, plodoch, kôre, ale najčastejšie na listoch. Pri niektorých odrodách môžu byť viditeľné príznaky aj na plodoch. Skoro na jar možno na listoch spozorovať svetlozelené kruhovité škvrny, pričom príznaky sú najvýraznejšie na výmladkoch. Plody napadnutých stromov dozrievajú predčasne a opadávajú.

šarka sliviek
Zdroj: istock

Ak chceme ochoreniu predísť, dôležité je uvedomiť si, že sa prenáša mechanicky, vrúbľovaním, očkovaním a semenom. Prenášajú ho aj niektorí škodcovia: voška slivková, voška slamihová, voška broskyňová a voška chmeľová. Ošetrujte stromy proti voškám, ktoré sú potenciálnym zdrojom nákazy.
Poškodené časti rastlín spáľte, pretože vírus sa ničí až pri teplote 66 stupňov Celzia.

Náš tip: Pri kupovaní stromčekov si vyberajte odrody, ktoré sú odolné voči šarke.

Škodcovia sliviek: piliarka a obaľovač

Zo škodcov najväčšiu neplechu na slivkách robí piliarka a obaľovač slivkový.

Piliarku slivkovú (Hoplocampa minuta) spoznáte podľa čierneho zadočka a čierneho bruška. Ochrana spočíva v postreku a v zbieraní napadnutých plodov. Nálety pomôžu zistiť biele lepové doštičky umiestnené v korunách stromov.

Obaľovač slivkový (Grapholita funebrana) spôsobuje červivosť sliviek. Prvá generácia spôsobí opadávanie mladých plodov, druhá červivosť. Častejšie napáda neskoré odrody sliviek.

Obaľovač slivkový
Zdroj: istock

Priama ochrana sa robí iba proti druhej generácii, počas pri opadávaní plodov poškodených prvou generáciou je dôležitý ich okamžitý zber. Proti húseniciam môžete použiť lapacie pásy z vlnovitého papiera, ktoré treba spáliť. Používajú sa tiež viaceré druhy chemickej i biologickej ochrany (napríklad baktérie Bacillus thurigiensis).

Sabína Zavarská
Foto: istock

  1. Marian Tkáč says:

    Neni nad naše bystrické. Prečo sa naše staré odrody ovocia vytrácajú z predaja?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje