Prečo mi vysýcha slivka?

Prečo mi vysýcha slivka?

Prosím o posúdenie stavu asi 10-ročnej slivky. Pekne zakvitla, bola však slabo olistená. Na jar som ju postriekal prípravkom Calypso proti piliarke. Kvietky opadali, väčšia časť bola suchá. Vedľa nej, asi o 4 m ďalej, je druhá slivka, odroda ’Jojo‘, ktorá je v poriadku. (Jozef J., Dubnica nad Váhom)

Slivku pravdepodobne postihla moníliová spála kvetov a výhonkov. Spôsobuje ju huba Monilinia laxa. Vyskytuje sa aj na marhuliach, višniach a čerešniach. K infekcii dochádza, ak v čase kvitnutia trvá daždivé a chladné počasie. Z chemických prípravkov sú vhodné Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Prolectus a Signum. Citlivé odrody treba preventívne ošetriť 2 postrekmi, a to na začiatku a na konci kvitnutia stromov (marec – apríl). Suché konáriky treba odrezať a spáliť. Odroda ’Jojo‘ je veľmi kvalitná, samoopelivá, rezistentná proti šarke, odolná proti mrazu, aj preto sa na nej moníliová spála pravdepodobne neprejavila.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky 

  1. Milan says:

    Jojo je sice rezistentná na šárku ale chutovo je to prepadák.

  2. Viliam says:

    Presná tak. Ja som ju vyrezal, bola ako blato keď viac dozrela a proti Stanley sa nedá rovnať.
    Len tá mi zas usycha. Durandzia je podľa mňa jedna z najlahodnejsich sliviek. Keď som zjedol naraz hádam kilo vôbec mi nezatazili žalúdok a ja mám toto citlivý.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje