Prečo mi vysýcha slivka?

Prečo mi vysýcha slivka?

Prosím o posúdenie stavu asi 10-ročnej slivky. Pekne zakvitla, bola však slabo olistená. Na jar som ju postriekal prípravkom Calypso proti piliarke. Kvietky opadali, väčšia časť bola suchá. Vedľa nej, asi o 4 m ďalej, je druhá slivka, odroda ’Jojo‘, ktorá je v poriadku. (Jozef J., Dubnica nad Váhom)

Slivku pravdepodobne postihla moníliová spála kvetov a výhonkov. Spôsobuje ju huba Monilinia laxa. Vyskytuje sa aj na marhuliach, višniach a čerešniach. K infekcii dochádza, ak v čase kvitnutia trvá daždivé a chladné počasie. Z chemických prípravkov sú vhodné Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Prolectus a Signum. Citlivé odrody treba preventívne ošetriť 2 postrekmi, a to na začiatku a na konci kvitnutia stromov (marec – apríl). Suché konáriky treba odrezať a spáliť. Odroda ’Jojo‘ je veľmi kvalitná, samoopelivá, rezistentná proti šarke, odolná proti mrazu, aj preto sa na nej moníliová spála pravdepodobne neprejavila.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky 

Komentáre

  1. Jojo je sice rezistentná na šárku ale chutovo je to prepadák.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.