image 43584 25 v1

Čo s chlorózou na slivke

Prosím o info, či ide o chlorózu na slivke (podľa priloženej fotky), teda či trpí nedostatkom prístupného železa, alebo je to hubová choroba. Podobne žlté sú i listy na hruške. Príznaky nastali približne pred týždňom, dovtedy boli pekne zelené. Je možné použiť nejaké hnojivo na zlepšenie farby listov? (Lýdia F., Galanta) 

Áno, konštatujete správne, ide o nedostatok prístupného železa v pôde, nie je to hubová choroba. Ochorenie nastáva v pôdach bohatých na vápnik alebo na premokrených a málo vzdušných miestach. Chloróza sa prejavuje žltnutím listov počas plnej vegetácie. Postihuje najmä broskyne, slivky, hrušky naštepené na dule, tiež jablone, jahody, gaštan jedlý, dulu aj vinič. Na zlepšenie zdravotného stavu, a aby sa mohla diať fotosyntéza, môžete aplikovať hnojivá s vyšším obsahom železa v tzv. chelátovej väzbe, napríklad Florasin Lignovit Fe. Hnojivo treba zapracovať do pôdy skoro na jar a v máji, v júni viackrát v intervale 14 dní vo forme postreku na listy. Pomáha aj časté kyprenie pôdy, najmä po výdatných zrážkach či závlahe. Pôda by mala byť stále vzdušná.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.