3 typy kompostérov, ktoré sa hodia do vašej záhrady
Žiadna seriózna záhrada sa nezaobíde bez kompostovacieho koša, alebo nejakého typu kompostovacej plochy. Kompostovanie je nielen ekologickým spôsobom nakladania s kuchynským a záhradným odpadom, ale je to aj fantastický spôsob „výroby“ zdravej pôdy, ktorá je perfektná na pestovanie čohokoľvek. Preto si rozhodne nenechajte ujsť nášho dnešného sprievodcu zlepšovaním zdravia pôdy.
Kompostovanie je možné vykonávať po celý rok (exponované obdobie je od konca leta do začiatku zimy) a hoci existujú všeobecné pravidlá, ktoré treba dodržiavať, zvládne to každý. Základom je nájsť ten najlepší kompostovací kôš pre váš vonkajší priestor, záhradu – aj pre tie prípady, keď je priestor vzácny, existujú malé kompostéry, ktoré to umožnia.
Prečo kompostovať?
Existuje veľa dobrých dôvodov na kompostovanie. Ušetríte peniaze, ušetríte zdroje, vylepšíte kvalitu pôdy a znížite svoj vplyv na životné prostredie. Bez ohľadu na vaše dôvody, kompostovanie je scenár win/win. Dobré pre vás a dobré pre životné prostredie.
Kompost vašu záhradu nielen pohnojí, ale pôda sa doslova nadopuje rozmanitými živinami a mikroorganizmami, ktoré podporia rast plodín. Kompost tiež zvyšuje stabilitu pôdy, zlepšuje odvodnenie a pomáha zadržiavať vlhkosť.
Šetríte peniaze
- Nie je potrebné kupovať chemické hnojivá. Kompost je zadarmo!
- Kompost pomáha udržiavať vlhkosť pôdy, takže zalievate menej.
- Živiny z kompostu nie sú odplavené zrážkami. Žiadny odpad!
Šetríte zdroje
- Používate menej vody, pretože kompost pomáha zadržiavať vlhkosť.
- Znižujete náklady na odvoz odpadu a tým znižujete spotrebu paliva.
- Predĺžite životnosť skládok. Pamätajte, že odpad z domácností je zo 40 % kompostovateľný materiál.
Zlepšujete kvalitu pôdy
- Kompost vracia do pôdy cenné živiny, ktoré pomáhajú udržiavať kvalitu pôdy a jej úrodnosť.
- Kompost je mierne prírodné hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré nespáli rastliny ako chemické hnojivá.
- Zlepšuje tiež textúru a cirkuláciu vzduchu pre ťažšie pôdy a pomáha zvyšovať zadržiavanie vody v piesočnatých pôdach.
- Poskytuje organickú hmotu a živiny, ktoré zlepšujú rast rastlín a vedú k lepším výnosom.
Redukujete svoju uhlíkovú stopu
- Znížite emisie oxidu uhličitého (CO2) z vozidiel používaných na prepravu odpadu. Organické látky na skládkach sa rozkladajú anaeróbne (bez kyslíka) a vytvárajú metán, skleníkový plyn 21-krát škodlivejší ako CO2.
- Znížite vplyv chemických hnojív, ktoré stekajú do našich riek, jazier a potokov.
- Organické látky môžu reagovať na skládke s kovmi za vzniku toxického výluhu, ktorý je potenciálnym zdrojom znečistenia podzemných vôd.
Ako nájsť ten najlepší kompostér pre vašu záhradu
Kompostéry fungujú tak, že urýchľujú proces rozkladu, ktorý prirodzene prebieha v mŕtvych, hnijúcich organických materiáloch. To by sa aj v neuzavretom priestore dialo organicky – ale kompostovací kôš vytvára dokonalé podmienky pre mikroorganizmy, ktoré rozložia vyhodený materiál a premenia ho na pôdu bohatú na živiny. Proces kompostovania je aeróbny, čo znamená, že na to, aby tieto mikroorganizmy boli schopné robiť svoje kúzla je životne dôležitý kyslík. Prirodzeným vedľajším produktom kompostovacieho procesu je teplo – teplota vo vnútri hromady môže dosiahnuť až 75 °C. Kompost vzíde v priebehu mesiacov, alebo dokonca až roka a potom ho môžete pridať do záhonov ako hnojivo.
Typy kompostovacích nádob, vhodných pre vašu záhradu
Nie je prekvapením, že prichádzajú v rôznych veľkostiach a typoch. Tu je stručný prehľad najlepších možností pre záhradu:
- Stacionárne kompostéry – Stacionárne zásobníky sú kompostéry, ktoré väčšina ľudí pozná. Zvrchu pridávate zvyšky jedla a iné kompostovateľné materiály, zvyčajne cez otvor s vekom, ktoré sa uzamkne, aby sa dovnútra nedostali hlodavce a iní škodcovia. Po mnohých mesiacoch sa odpad zmení na úžasne výživnú pôdu. Odstráňte hotový materiál cez dvierka v blízkosti spodnej časti. Krása stacionárnych kompostérov spočíva v tom, že môžete pridávať odpad zvrchu, kým materiál dozrieva a zároveň zbierať vyzretý kompost zdola. Dôvodom, prečo mnohým stacionárnym kompostérom trvá výroba kompostu mesiace, je to, že nie sú často prevzdušňované. Dosiahnutie vnútra vysokej nádoby pre prevrátenie kompostu nie je jednoduché, avšak otáčanie kompostu pomáha premiešať a prevzdušniť materiály vo vnútri, čím sa proces urýchli. Niektoré stacionárne kompostéry majú zabudované prevzdušňovanie, ktoré pomáha riešiť tento problém. Domáce kompostéry vyrobené z paliet, alebo iného materiálu tiež riešia túto dilemu tým, že majú jednu, alebo viac odnímateľných, alebo otvorených strán. Stacionárne zásobníky fungujú najlepšie, ak sú umiestnené priamo na záhradnej pôde.
Tento typ kompostovacích nádob je cenovo najdostupnejšou možnosťou (prehľad o cenách si môžete spraviť napríklad tu: https://www.ferex.sk/kompostery) a ich jednoduchosť oslovuje množstvo záhradníkov.
- Rotačné kompostéry – Kompostéry, nazývané aj kompostovacie bubny, alebo „dávkové“ kompostéry, pozostávajú z rotujúceho bubna, ktorý otáčate kľukou rukoväte alebo priamo samotnú jednotku. Obsahujú jednu, alebo viac priehradiek, ktoré naplníte a potom uzatvoríte, čakajúc na dozretie dávky. Potom ju vyprázdnite na použitie na vašom dvore, alebo záhrade. Kompostovacie bubny sú o krok vpred pred stacionárnymi kompostérmi vďaka prevzdušňovaniu a premiešaniu, ku ktorému dochádza pri otáčaní jednotky. Tento typ kompostéra je zvyčajne nad úrovňou zeme, vďaka čomu je odolnejší voči škodcom ako kompostéry, ktoré „sedia“ na zemi. Rotačné kompostéry sú drahšie ako stacionárne kompostovacie nádoby a hoci sa vo všeobecnosti ľahšie používajú, môžu sa ťažšie otáčať, keď sú plne naložené. Ak však chcete niečo, čo proces kompostovania zjednoduší a zrýchli, oplatí sa investovať do rotujúceho kompostéra.
- Vermikompostéry – vermikompostéry sú jednou z najlepších možností kompostovacích nádob pre tých, ktorí majú obmedzený vonkajší priestor a umiestniť tradičný kompostér do záhrady by stálo príliš veľa cenného priestoru. Malí, pohybliví obyvatelia týchto nádob rozkladajú materiál a vytvárajú vysoko účinné hnojivo.
Je to najrýchlejšia dostupná možnosť a červy skonzumujú vaše kuchynské zvyšky skôr, ako začnú zapáchať, takže na obavy zo zápachu môžete zabudnúť. Tieto kompostéry sú tiež extrémne nenáročné na údržbu. Červy urobia väčšinu práce za vás, takže sa nemusíte zaťažovať otáčaním, alebo miešaním kompostu.Vemikompostéry sú často drahšie ako iné možnosti, ale pre tých, ktorí majú na záhrade obmedzený priestor, alebo vítajú rýchlejšiu a jednoduchšiu možnosť kompostovania, stoja za vyššiu cenu.
Kľúčové vlastnosti, ktorým je potrebné venovať pozornosť pri výbere
- kompaktná veľkosť – väčšie nie je vždy lepšie, pokiaľ ide o kompostér. Čím väčší je váš kompostovací kôš, tým dlhšie bude trvať, kým sa čokoľvek vo vnútri zmení na použiteľný kompost. Menšie modely môžu byť komfortnejšie a rýchlejšie. Hľadajte kompostovací kôš, ktorý je dostatočne veľký na zber vašich zvyškov, no zároveň dostatočne malý na rýchle vytvorenie kompostu. Dokonca aj väčšie kompostovacie nádoby môžu mať menšie priehradky, čo je obzvlášť praktické.
- kontrola zápachu – zhromažďovanie kompostu by nemalo byť „smradľavým taskom“, ale zápach sa môže stať problémom. Ak chcete zabezpečiť správnu rovnováhu medzi čerstvým vzduchom a kontrolou zápachu, hľadajte kompostovacie nádoby s vetracími otvormi a filtrami (najlepšie sú uhlíkové filtre). To by malo bez problémov udržať pachy pod kontrolou.
- materiál – kompostéry môžu byť vyrobené takmer z čohokoľvek, od plastu cez drevo až po kov. Najlepšou voľbou je však kôš vyrobený z odolného plastu – napríklad hrubý recyklovaný plast. Plastový kompostovací kôš skvele pohlcuje teplo, zadržiava vlhkosť a pomáha vytvárať správnu zmes kompostu. Plast je tiež odolný voči poveternostným vplyvom, čo je ideálne, ak skladujete kôš na záhrade. Chcete, aby bol odolný a vydržal.
Ďalšie faktory, ktoré stoja za zváženie
- Zvážte, či chcete červíky. Zvyšky a odpad môžete premeniť na kompost dvoma spôsobmi: nechať to prebiehať prirodzene, alebo pridať červy. Ak máte záujem o vermikompostovanie, je dôležité vybrať si kompostovací kôš, ktorý víta – a dokáže bezpečne „ubytovať“– červíky, aj kompostový materiál. Tieto kompostovacie systémy, alebo zásobníky sú trochu iné ako priemerný, konvenčný kompostér, takže si vyberte správne.
- Kompost budete musieť otáčať v akomkoľvek kompostéri. Rozhodujete sa, či chcete jednoduchý stacionárny, alebo otočný kompostovací kôš? Obidva majú svoje klady a zápory, no majte na pamäti, že aby ste kompostovaný materiál udržali správne premiešaný a vyvážený, budete ho musieť otáčať bez ohľadu na to, aký druh koša si vyberiete.
- Tmavé koše môžu byť lepšie. Kompostovací zásobník tmavej farby môže byť rozumnou investíciou. Nejde o farbu samotnú, záleží na procese kompostovania. Tmavo sfarbené kompostovacie nádoby absorbujú viac tepla, najmä ak sú umiestnené na slnečných miestach. To môže urýchliť proces premeny odpadu a zvyškov na kompost, čo vám môže pomôcť vytvoriť viac kompostu za kratší čas.
Kompostovanie je pomerne jednoduchý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a urobiť vaše rastliny šťastnejšími. Zistite, ktorý kompostér má pre váš domov najväčší zmysel a urobte krok smerom k tomu, aby bol „zelenší“.
Zdroje informácií:
Komentáre