Pestovanie šalátu
Zdroj: Shutterstock

Výsadbou hlávkového šalátu a sejbou listového začína pravá záhradkárska sezóna

Hlávkový i listový šalát patria k najobľúbenejším záhradným šalátom, pretože sa im darí takmer v akomkoľvek podnebí. Ich sejbou a výsadbou sa začína tá pravá záhradkárska sezóna.

V závislosti od počasia môžete predpestované priesady šalátu hlávkového od polovice marca premiestniť von do záhona. Pri výsadbe dávajte pozor, aby ste ich nezasadili príliš hlboko, inak budú náchylné na hnilobu a nevyvinú sa im hlávky.

Hoci po výsadbe do pôdy sa môže zdať, že rastlinky pôsobia krehko a labilne, niet sa čoho obávať. Ich stonky v priebehu niekoľkých dní spevnejú a rastlinky budú ďalej rásť vzpriamene.

Pestovanie šalátu
Šalát listový netvorí uzavretú hlávku, ale skôr voľné ružice. To umožňuje jeho zber list po liste počas dlhého obdobia. | Zdroj: Shutterstock

Šalát listový môžete priamo na záhon vysiať na plocho. Stačí, keď semienka zľahka vysejete na pripravený záhon a jemne prehrabnete. Prvé mladé listy môžete zberať ako listový šalát na rezanie. Potom treba rastlinky postupne preriediť na vzdialenosť 25 až 30 cm a neskôr ich pestovať klasicky ako hlávkový šalát.

Pestovanie šalátu
Šalát je jednoročná rastlina s dlhým koreňom a listovou ružicou. Vďaka veľmi stlačenej osi výhonku tvorí uzavretú hlávku s jemnými mäkkými listami. | Zdroj: Shutterstock

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.