Sadenie v marci
Zdroj: istock.com

Osvedčené tipy, akú zeleninu a ktoré kvety je vhodné zasiať v marci

Konečne je tu marec. Pre nadšených záhradkárov začína obdobie výsevu a výsadby nielen úžitkových, ale aj okrasných rastlín. Niektoré treba stále predpestovať vo vnútri, iné už môžete vysievať priamo von, napríklad odolné letničky. Pri nich nezabúdajte, že sa im najlepšie darí na „chudobnej“ pôde bez hnojív.

Akú zeleninu je vhodné zasiať v marci?

Mangold

Mangold je veľmi atraktívnou plodinou. Nielenže je zdravý, ale tiež skrášľuje záhony a získate dlhodobú úrodu listov, ktoré sa pripravujú ako špenát. Po výseve do zeme pôdu zasypte 2 cm kompostu.

Hrach

V marci môžete von zasiať skoré odrody hrachu, ktoré sú odolnejšie. Semená zasejte do riadkov 5 cm hlboko a 30 cm od seba.

Cvikla

Cvikla klíči aj pri nízkych teplotách, takže ju už môžete vysiať von. Zasiate semená prikryte jemnou vrstvou zeminy alebo kompostu.

Paprika

Marec je ešte stále vhodné obdobie aj na predpestovanie sadeníc papriky vo vnútri či v skleníku. Semiačka vysejte na povrch výsadbovej pôdy a prikryte tenkou vrstvou kompostu alebo vermikulitu. Črepníky či výsadbové pelety prikryte priehľadnou plastovou fóliou alebo krytom. Keď sa objavia sadenice fóliu odstráňte a nádoby umiestnite pod svetlo. Nezabudnite na pravidelnú zálievku.

Výsadbové rašelinové pelety
Zdroj: iStock

Pažítka

Pažítka je skvelá na pestovanie v nádobách, pretože nepotrebuje veľa miesta. Listy pravidelne zbierajte, aby ste podporili rast nových. Ak necháte pažítku kvitnúť, priláka opeľovače. Semená položte na vrch pôdy v nádobách, zakryte 1 cm kompostu, zalejte a umiestnite pod svetlo alebo do skleníka.

Kel

Kel je ideálna úžitková rastlina do polotieňa. Taktiež sa oplatí predpestovať ho vo vnútri či v skleníku. Do jednej bunky pestovateľského podnosu zasejte po tri semená a zakryte 2 cm kompostu. Ďalej postupujte ako pri každej inej v interiéri zasiatej rastlinke.

Zemiaky

Hľuzy výsadbových zemiakov umiestnite do kartónov od vajíčok a nechajte na chladnom a svetlom okennom parapete, aby ste podporili tvorbu výhonkov. Ku koncu mesiaca zasaďte klíčiace hľuzy do vopred vykopaných jám alebo do kvetináčov a prikryte 10 cm kompostu. Keď sa objavia výhonky, nahrňte okolo nich pôdu alebo pridajte viac kompostu.

Hľuzy výsadbových zemiakov
Zdroj: iStock

Paradajky

Aj paradajky môžete predpestovať v interiéri. Semená zasejte na povrch vlhkej výsadbovej zeminy a prikryte jemnou vrstvou kompostu alebo vermikulitu. Zakryte priesvitným vrchnákom alebo fóliou a umiestnite pod svetlo. Keď sa objavia sadenice, kryt alebo fóliu odstráňte.

Šalát

Marec je vhodné obdobie aj na výsev šalátu v interiéri. Budete mať tak chutnú úrodu po celé mesiace. Keď pominú riziká mrazov, sadenice vysaďte von.

Ktoré kvety môžete v marci vysiať?

Priamo na miesto v záhrade môžete vysiať odolné letničky. Pôdu dobre očistite od buriny a sejte podľa návodu na obale. Vyskúšajte napríklad tieto:

 • parasca väčšia,
 • borák,
 • klarkia,
 • kleoma,
 • cínia,
 • papuľka,
 • nevädza či
 • papaver.

Marec je vhodný čas na výsev ročných zmesí lúčnych kvetov.

V skleníku alebo v interiéri predpestujte georgíny a rýchlo rastúce trvalky:

 • echinacea,
 • krásnoočko,
 • lupina,
 • rebríček.

Zvýšite predpoklad, že sa vám už tento rok odvďačia kvetmi.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje