Krtko v záhrade
Galéria (10) Zdroj: iStock

Aké rastliny v záhrade vysadiť, ak chcete odohnať krtkov a hlodavce

Nikto nemá rád krtkov a hlodavce vo vlastnej záhrade. Hoci krtkovia sú hmyzožraví a rastliny nejedia, budovaním tunelov v pôde dokážu spôsobiť poriadnu smršť. Ak by ste ich prítomnosť neriešili, vytvoria dlhé tunely prakticky pod celou záhradou. Tieto tunely však nepoužívajú len krtkovia, ale aj hlodavce, ktoré si pochutia na vašich rastlinách.

Galéria

Krtko v záhrade
Čemerica východná
„Pstruhová“ ľalia
Narcisy v záhrade
Nechtík lekársky
Ricín obyčajný
Aksamietnica rozložitá
Láskavec metlinatý

Ak hľadáte spôsob, ako ochrániť záhradku pred krtkami a hlodavcami, máme pre vás lacný a ekologický tip – vysaďte rastliny, ktoré im „nevoňajú“. Tieto rastliny fungujú ako domáce repelenty a navyše sú aj dekoratívne.

Čemerica východná

Helleborus orientalis (alebo tiež pôstna ruža) je jednou z najkrajších rastlín, ktoré si môžete do záhrady zasadiť. Okrem toho, že je jednou z prvých rastlín, ktoré na jar rozkvitnú, krtkovia ju nemajú v láske. Ľahko sa udržiava, nevyžaduje si žiadnu zvláštnu pozornosť, kvety vydržia dlho. Okrem nich má rastlina tiež dekoratívne lesklé listy.

Čemerica východná
Zdroj: iStock

„Pstruhová“ ľalia

Odborný názov tejto rastliny je Erythronium americanum. Síce nie je veľmi známa, ale tvorí nádherné žlté kvety. Pochádza zo Severnej Ameriky a krtkovia a hlodavce od nej utekajú čo najďalej.

„Pstruhová“ ľalia
Zdroj: iStock

Narcisy

Aj populárny kvet narcisu je skvelým pomocníkom proti hlodavcom a krtkom. Narcisy sa ľahko pestujú, potrebujú len základnú starostlivosť, ale tiež dobre a rýchlo odvodnenú pôdu. Najvhodnejším obdobím na výsadbu narcisu je jeseň. Výborným trikom, ako udržať celú záhradu bez hlodavcov, je vysadiť celé série narcisov okolo vašej záhrady.

Narcisy v záhrade
Zdroj: iStock

Nechtík lekársky

Ďalšou fantastickou kvetinou, ktorú môžete bez námahy pestovať v záhrade, je nechtík. Kvety nechtíka lekárskeho zasaďte na jar. Umiestňujte ich s mierou a trošku ďalej od ostatných rastlín, pretože v niektorých prípadoch môžu oslabiť rast iných rastlín v okolí. Avšak krtkov a iné hlodavce spoľahlivo odpudia.

Nechtík lekársky
Zdroj: iStock

Ricín obyčajný

Vysadiť ricinus communis na viacerých miestach záhrady je jeden z najefektívnejších spôsobov, ako odohnať krtkov. Rastlina je mierne jedovatá kvôli šťave, ktorú produkuje (pozor, ak máte malé deti a domáce zvieratá). Seje alebo sadí sa na jar. Darí sa jej na plnom slnku.

Ricín obyčajný
Zdroj: iStock

Aksamietnica rozložitá

„Afrikán“ (Tagetes patula) je výborný nielen na odpudenie hlodavcov, odpudzuje aj nepríjemný hmyz, najmä komáre. Von sa vysieva alebo vysádza od polovice apríla. Vyžaduje slnečné miesto a prežije aj chvíľkové sucho či dočasne viac vody.

Aksamietnica rozložitá
Zdroj: iStock

Láskavec metlinatý

Amaranthus cruenthus je pôsobivý vďaka previsnutým metlinatým červeným kvetom a hranatej stonke. Hoci je nenáročný na pôdu, potrebuje veľa vody.

Láskavec metlinatý
Zdroj: iStock

Korunkovka kráľovská

Korunkovky (Fritillaria) sú veľmi atraktívne rastliny so širokými zvončekovitými kvetmi. Majú rôzne farby, veľkosti, niektoré dosahujú výšku až 150 cm. Patria k jarným cibuľovinám, ocenia výživnú a mierne vlhkú pôdu.

Korunkovka kráľovská
Zdroj: iStock

Proti krtkom a hlodavcom fungujú aj úžitkové rastliny, najmä cesnak alebo mäta. Odporúčame použiť aj prírodné, podomácky vyrobené repelenty.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.