8 jednoduchých a lacných trikov proti burine

8 jednoduchých a lacných trikov proti burine

Zasadili ste krásne kvety, zeleninu, ovocie, ale obávate sa, že vaše rastlinky čoskoro zahltí burina? Tá nepoteší žiadneho záhradkára, no našťastie proti nej existujú rôzne prípravky. Nemusíte sa každú chvíľu trápiť vytrhávaním nežiaducich porastov. Skúste vyskúšať niekoľko našich tipov na domácich pomocníkov.

Citrusy

Jednoduchým a úplne prirodzeným prostriedkom proti burine sú citrusové plody. Nakrájajte citrón na plátky a umiestnite ich na miesta, kde nechcete mať burinu. Môžete skúsiť aj postrek vodou s citrusovou šťavou.

Vodka

Možno vás prekvapí, že tento nápoj nie je dobrý len ako drink, ale môže pomôcť pri ochrane záhrady pred zaburinením. Vytrhnite burinu a na miesto kde rástla nalejte alebo rozprášte trochu alkoholu. Môžete skúsiť alkohol nastriekať aj priamo na burinu, ale pozor na ostatné rastliny. Funguje jednoducho – rastliny dehydruje, spáli ich. Namiesto vodky môžete skúsiť aj iný silný alkohol. Niektoré zdroje odporúčajú do alkoholu primiešať malé množstvo pracieho prostriedku a túto zmes nastriekať priamo na burinu. Na postrek si vyberte bezvetrie a slnečno.

Foto: istock.com

Boritá soľ – borax

Borax je dobrý prípravok na čistenie nepoddajných škvŕn na oblečení, ale pomôže vám zbaviť sa tiež nežiaducich rastlín. Neodporúča sa používať v blízkosti kvetov a zeleniny, pretože by ich mohol poškodiť. Na miesta, kde rastie burina ho smelo použite. Je to skvelé riešenie na škáry v dlažbe, ale aj na väčšie plochy, kde sa darí burine. Borax nasypte priamo na miesta, kde burina rastie. Podobne funguje aj jedlá sóda.

Noviny

Noviny netreba po prečítaní vyhadzovať! Ešte vám môžu významne pomôcť v záhrade. Ako? Stačí ich položiť na miesta, kde sa chcete zbaviť buriny, zaťažte ich na krajoch, aby ich neodfúkol vietor. Podobne pôsobí aj netkaná textília.

Foto: istock.com

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteSlama

Skúste zeminu po zasadení zeleniny alebo kvetov posypať slamou. Potlačí rast buriny a navyše, keď sa rozpadne, prihnojí pôdu. Možno neviete, že niektoré druhy rastlín sa dajú pestovať priamo v balíčkoch slamy.

Ocot

Ocot je asi najlacnejšou a ekologickou alternatívou, ako sa zbaviť buriny. Zároveň je najsilnejším prostriedkom proti nežiaducim rastlinám. Vyšší efekt dosiahnete, ak do litra octu primiešate hrnček soli a pár kvapiek jari. Pozor na ostatné rastlinky.

Foto: istock.com

Vriaca voda

Veľmi lacná, rýchla a pohodlná pomoc proti burinám je naliať hrniec vriacej vody priamo na burinu. Samozrejme, treba rátať s tým, že nezničíte len burinu, ale všetko živé. Tak pozor.

Kukuričná múka

Kukuričnú múku v kuchyni ocení každý, kto potrebuje alebo uprednostňuje bezlepkovú stravu. Dá sa použiť aj v záhrade. Stačí, keď ju rozsypete na miesta, ktoré chcete mať bez buriny. Kukuričný glutén totiž funguje ako organický herbicíd a neobsahuje žiadne toxické chemikálie. Táto možnosť najlepšie funguje ako prevencia. Nasypte ju na miesta, kde ste burinu vytrhali a ďalšia už nenarastie.

Sabína Zavarská
Zdroj: countryliving.com
Foto: istock.com

Komentáre

 1. Ale tak vodku alebo silný alkohol proti burine-to snád nemyslíte važne, ale tie ostatné možnosti by stáli za pokus a sú podstatne lacnejšie……………….

  1. Ocot a soľ s prostriedkom na umývanie jar som vyskúšal, inak tá jar sa tam dáva ako zmáčadlo a týmto postrekom som rozprašovačom postriekal burinu v zámkovej dlažbe bolo to dopoludnia a po obede už bola skoro suchá po troch dňoch som ju vytrhal niektorá šla aj s korňom a niektoré úplne odpadli tak boli presušené.

 2. V záhrade je najlepšia dobrá motyka poprípade viac druhov podľa toho čo ideme robiť, nepoužívať žiadnú chémiu ,alebo nejaké veci čo škodia pôde a rastlinám, inak v opačnom prípade nemusíme vôbec nič sadiť a zeleninu,ovocie a iné druhy si môžme kúpiť v supermarketoch tam je všetko striekané a nasiaknuté herbicídmi ak to máme robiť doma tak je to potom zbytočné. Ak mi neveríte tak aj na Slovensku je v mojom blízkom okolí ovocný sad a tam deklarujú okolo 20-25 postrekov ročne.

 3. vodku vypijem, burinu môžem osrať…

 4. Najlepší a ekologický herbicíd je vlastná manželka.

 5. A co takto stara dobra motyka?

  1. Neviem, ako sa motykou ničí burina v zámkovej dlažbe, ale rád sa poučím

   1. Skúste si do postrekovaca dať jablčný ocot a tým burinu postriekat…vypáli korene a je po burine

 6. Burinu treba postriekat jablcnym octom …už viac sa neobjaví

 7. Vaša poznámka vás pekne
  reprezentuje, ukazuje čo ste za človeka.

 8. Úplne stačí soľ rozpustená v octe a troška tekutého mydla ( Jar, Pur a pod. )

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.