8 jednoduchých a lacných trikov proti burine
Galéria (5)

8 jednoduchých a lacných trikov proti burine

Zasadili ste krásne kvety, zeleninu, ovocie, ale obávate sa, že vaše rastlinky čoskoro zahltí burina? Tá nepoteší žiadneho záhradkára, no našťastie proti nej existujú rôzne prípravky. Nemusíte sa každú chvíľu trápiť vytrhávaním nežiaducich porastov. Skúste vyskúšať niekoľko našich tipov na domácich pomocníkov.

Galéria

Triky proti burine
Triky proti burine
Triky proti burine
Triky proti burine

Citrusy

Jednoduchým a úplne prirodzeným prostriedkom proti burine sú citrusové plody. Nakrájajte citrón na plátky a umiestnite ich na miesta, kde nechcete mať burinu. Môžete skúsiť aj postrek vodou s citrusovou šťavou.

Vodka

Možno vás prekvapí, že tento nápoj nie je dobrý len ako drink, ale môže pomôcť pri ochrane záhrady pred zaburinením. Vytrhnite burinu a na miesto kde rástla nalejte alebo rozprášte trochu alkoholu. Môžete skúsiť alkohol nastriekať aj priamo na burinu, ale pozor na ostatné rastliny. Funguje jednoducho – rastliny dehydruje, spáli ich. Namiesto vodky môžete skúsiť aj iný silný alkohol. Niektoré zdroje odporúčajú do alkoholu primiešať malé množstvo pracieho prostriedku a túto zmes nastriekať priamo na burinu. Na postrek si vyberte bezvetrie a slnečno.

Foto: istock.com

Boritá soľ – borax

Borax je dobrý prípravok na čistenie nepoddajných škvŕn na oblečení, ale pomôže vám zbaviť sa tiež nežiaducich rastlín. Neodporúča sa používať v blízkosti kvetov a zeleniny, pretože by ich mohol poškodiť. Na miesta, kde rastie burina ho smelo použite. Je to skvelé riešenie na škáry v dlažbe, ale aj na väčšie plochy, kde sa darí burine. Borax nasypte priamo na miesta, kde burina rastie. Podobne funguje aj jedlá sóda.

Noviny

Noviny netreba po prečítaní vyhadzovať! Ešte vám môžu významne pomôcť v záhrade. Ako? Stačí ich položiť na miesta, kde sa chcete zbaviť buriny, zaťažte ich na krajoch, aby ich neodfúkol vietor. Podobne pôsobí aj netkaná textília.

Foto: istock.com

Slama

Skúste zeminu po zasadení zeleniny alebo kvetov posypať slamou. Potlačí rast buriny a navyše, keď sa rozpadne, prihnojí pôdu. Možno neviete, že niektoré druhy rastlín sa dajú pestovať priamo v balíčkoch slamy.

Ocot

Ocot je asi najlacnejšou a ekologickou alternatívou, ako sa zbaviť buriny. Zároveň je najsilnejším prostriedkom proti nežiaducim rastlinám. Vyšší efekt dosiahnete, ak do litra octu primiešate hrnček soli a pár kvapiek jari. Pozor na ostatné rastlinky.

Foto: istock.com

Vriaca voda

Veľmi lacná, rýchla a pohodlná pomoc proti burinám je naliať hrniec vriacej vody priamo na burinu. Samozrejme, treba rátať s tým, že nezničíte len burinu, ale všetko živé. Tak pozor.

Kukuričná múka

Kukuričnú múku v kuchyni ocení každý, kto potrebuje alebo uprednostňuje bezlepkovú stravu. Dá sa použiť aj v záhrade. Stačí, keď ju rozsypete na miesta, ktoré chcete mať bez buriny. Kukuričný glutén totiž funguje ako organický herbicíd a neobsahuje žiadne toxické chemikálie. Táto možnosť najlepšie funguje ako prevencia. Nasypte ju na miesta, kde ste burinu vytrhali a ďalšia už nenarastie.

Sabína Zavarská
Zdroj: countryliving.com
Foto: istock.com

  1. peter says:

    Ale tak vodku alebo silný alkohol proti burine-to snád nemyslíte važne, ale tie ostatné možnosti by stáli za pokus a sú podstatne lacnejšie……………….

    1. Pietro says:

      Ocot a soľ s prostriedkom na umývanie jar som vyskúšal, inak tá jar sa tam dáva ako zmáčadlo a týmto postrekom som rozprašovačom postriekal burinu v zámkovej dlažbe bolo to dopoludnia a po obede už bola skoro suchá po troch dňoch som ju vytrhal niektorá šla aj s korňom a niektoré úplne odpadli tak boli presušené.

  2. Pietro says:

    V záhrade je najlepšia dobrá motyka poprípade viac druhov podľa toho čo ideme robiť, nepoužívať žiadnú chémiu ,alebo nejaké veci čo škodia pôde a rastlinám, inak v opačnom prípade nemusíme vôbec nič sadiť a zeleninu,ovocie a iné druhy si môžme kúpiť v supermarketoch tam je všetko striekané a nasiaknuté herbicídmi ak to máme robiť doma tak je to potom zbytočné. Ak mi neveríte tak aj na Slovensku je v mojom blízkom okolí ovocný sad a tam deklarujú okolo 20-25 postrekov ročne.

  3. jozef says:

    vodku vypijem, burinu môžem osrať…

  4. Dodino says:

    Najlepší a ekologický herbicíd je vlastná manželka.

  5. Viktor says:

    A co takto stara dobra motyka?

    1. Ivan says:

      Neviem, ako sa motykou ničí burina v zámkovej dlažbe, ale rád sa poučím

      1. Michal says:

        Skúste si do postrekovaca dať jablčný ocot a tým burinu postriekat…vypáli korene a je po burine

  6. Michal says:

    Burinu treba postriekat jablcnym octom …už viac sa neobjaví

  7. Alexandra says:

    Vaša poznámka vás pekne
    reprezentuje, ukazuje čo ste za človeka.

  8. Alexandra says:

    Úplne stačí soľ rozpustená v octe a troška tekutého mydla ( Jar, Pur a pod. )

  9. Polo says:

    Burinu postriekat, ale co s korenmi chmeľu ktore sa mi tahaju po zanedbanej zahrade? A co trvalky ako napr. konvalinky? Mam ich plny dvor. Lahko sa povie, zober motyku. 2 tyzdne dovolenky na kopanie korenov a cibuliek v zahrade nemozem minut. Poradte nieco ucinne.

  10. Pepe says:

    S korenmi chmelu som bojoval zopár rokov nič iné ako vykopať ich uplne nefunguje, ajtak sa mi občas ešte objavujú. Okamžite ich vykopavam. A konvalinky sú burina treba ich vyhodit komplet zo záhrady.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje