Sladké minikivi pestujú už aj slovenskí záhradkári! Prežije tuhé mrazy, je nenáročné a plné vitamínov
Aktinídia význačná, ktorej plody sú označované ako „minikivi“ alebo „kivi bobule“, púta medzi záhradkármi čoraz viac pozornosti. Ak uvažujete o exotickej, no pritom odolnej rastline, ktorej pestovanie sa nestane fiaskom a prinesie sladkú úrodu, poďte sa s ňou zoznámiť bližšie.
Galéria
Aktinídia význačná – základná charakteristika
Aktinídia význačná (Actinidia arguta) je rýchlo rastúcou popínavou drevitou lianou s bohatými ročnými prírastkami. Na vhodnej opore môže dorásť až do výšky 3 m a šírky 2 m. Zdobia ju výrazné tmavozelené listy a v období jarného kvitnutia zase žiarivo biele kvety. Pôvodne pochádza z východnej Ázie. U nás sa dobre darí odrode Actinidia arguta ‚Weiki‘ (dvojdomá – nutnosť samčej aj samičej rastliny) a odrode Actinidia arguta ‚Issai‘ (samoopelivá, postačuje jedna rastlina). V oboch prípadoch ide o rastliny, ktoré v našich podmienkach vydržia mráz až do – 28 °C, a tak sa môžu v pôde pestovať celoročne.
Aké podmienky na pestovanie potrebuje aktinídia význačná?
- Aktinídii význačnej sa bude dariť na slnečnej pozícii s orientáciou na juh alebo juhozápad.
- Potrebuje kyprú, odvodnenú a mierne kyslú pôdu.
- Výdatnejšiu zálievku jej prospeje počas dlhšieho obdobia sucha a v období tvorby plodov.
- Na stabilný rast si vyžaduje oporu a priebežné usmerňovanie nových výhonov.
- Samoopelivé odrody zvyčajne rodia už na druhý rok po výsadbe, dvojdomé odrody začínajú rodiť na tretí až štvrtý rok.
- Plody minikivi dozrievajú až na jeseň. Zrelé plody sú mäkké na dotyk a ich šupka je zelená s jemným červeným nádychom.
Minikivi – sladké plody s hladkou šupkou
Okrem impozantného rastu ohromuje aktinídia význačná aj nádielkou chutných plodov. Kým bežne známe kivi s hnedou a chlpatou šupkou už nepotrebuje v našich končinách veľké predstavovanie, minikivi plody sa predsa len v istých vlastnostiach odlišujú.
Na rozdiel od komerčne predávaného kivi je minikivi menšie – s dĺžkou cca iba do 3 – 4 cm. Šupka je hladká, jedlá a tmavozelená. Niekedy sa na jednej strane vyfarbuje do červena. Vo vnútri sa ukrýva žiarivo zelená, šťavnatá dužina, ktorá je popretkávaná čiernymi semienkami. Celý plod je jedlý – šupka, dužina i semienka. Chuťový profil je tiež mierne odlišný od kivi. Minikivi je menej kyslé, jemnejšie a po dozretí výnimočne sladké.
Ako minikivi využiť?
Malé kivi „bobule“ sú atraktívne i z pohľadu obsahu živín. Sú výborným zdrojom vitamínu C, draslíka, vitamínu A a vlákniny. Podobne ako u kivi, aj pre minikivi platí, že čím sú plody mäkšie, tým sladšie chutia. Okrem priamej konzumácie ich tak môžete využiť do ovocných dezertov, ovocných šalátov, štiav, smoothie, ale aj na jedlé zdobenie slávnostných tabúľ a podnosov. Výbornou pochúťkou s exotickým šmrncom je aj domáci džem z minikivi.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre