Prečo kivi odumierajú listy?

Prečo kivi odumierajú listy?

V záhrade máme už 10 rokov kivi, rástlo bez problémov. Minulý rok však začali listy postupne odumierať od okrajov smerom k stredu. Niektoré výhonky odumreli celkom a zoschli. Na jeseň som celú rastlinu radikálne orezal a odstránil staršie drevo. Na listy nepolievame. (Ivor S., Dunajská Lužná)

Keďže ste kivi sa na tomto mieste úspešne pestovali 10 rokov, ťažko presne povedať, čo je dôvodom. Príčin poškodenia môže byť viac, napríklad vyčerpanie pohotových živín, neharmonická výživa (nedostatok horčíka a vápnika; nedostatok či nadbytok draslíka), nadbytok vody, ale i svetla – listy mohli byť spálené od slnka, pokojne mohli odumierať aj v dôsledku neskorých jarných mrázikov, prípadne mohli byť napadnuté hubovou chorobou.

Po radikálnom reze bude určitý čas trvať, kým rastlina vytvorí nové výhonky a listy. Treba jej dať čas, aby sa po radikálnom zásahu rezom spamätala. Odporúčam dať si urobiť rozbor pôdy a najmä obsah prístupných živín. Na základe výsledku sa rozhodnúť pre prihnojenie podľa odporúčania. Samozrejme, môžete použiť aj klasické univerzálne hnojivá s obsahom mikroelementov (Mg) na podporenie rastu.

Prípravky – zdroj: Ing. Juraj Matlák: Celoročná ochrana záhradných plodín 2017

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

  1. tipujem to na problem s korenmi alebo v pôde pravdepodobne nadbytok vody a korene sa topia maju malo kyslika nedychaju preto ta nekroza listov. ale mozem sa mylit

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.