Kivi

Kivi

Pred pár desiatkami rokov si pri vyslovení slova „kivi“ každý priemerne vzdelaný človek predstavil čudného nelietavého kurovitého vtáka obývajúceho húštiny lesov Austrálie a Nového Zélandu. Dnes už však i malé dieťa vie, že sa týmto menom nazýva aj chutné a zdravé ovocie.

„Kivi nie je kiwi“
Ovocie zrejme dostalo názov vďaka podobnosti s tvarom novozélandského vtáka kiwi (Apteryx australis), ale aj preto, že plody sú pokryté chĺpkami. Je to vlastne plod liany Aktinídie čínskej (Actinidia chinensis Planch) – jednej z asi 25 druhov aktinídií. Liana pochádza z Číny, odkiaľ bola prevezená v minulom storočí na Nový Zéland. Dnes je to najviac vyvážané novozélandské ovocie, ktoré putuje do mnohých krajín. V súčasnosti sa však pestuje aj v iných destináciách – napríklad v Spojených štátoch na veľkofarmách v Kalifornii.

Keďže kivi je teplomilná rastlina, jej pestovanie je u nás obmedzené. Zväčša ju pestujú pre vlastnú potrebu záhradkári, ale na Slovensku sme zaznamenali aj pomerne úspešné pokusy s pestovaním vo veľkom.

Kivi v našej záhrade
Aktinídia je dvojdomá rastlina, preto potrebuje samičie i samčie rastliny, pričom jedna samčia rastlina stačí na opelenie piatich až siedmich samičích. Aktinídiu môžeme rozmnožovať aj zo semena, ale problémom zostáva určovanie pohlavia vyklíčených rastliniek. Pre drobnopestovateľa je výhodnejšie zaobstarať si sadenice v prepravných kontajneroch zo špecializovaných predajní, alebo si ich namnožiť z odrezkov získaných od úspešného pestovateľa.

Dobre zakorenené sadenice sadíme do pôdy dôkladne vyhnojenej kompostom alebo dokonale rozloženým hnojom, na mieste chránenom pred mrazmi, vo vzdialenosti 3 – 5 m od seba. Aktinídia neznáša premokrené pôdy a ani miesta s oneskorenými jarnými mrazíkmi.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKivi ako vinič
Pretože liana potrebuje oporu, pripravíme pre ňu drôtenku – ako pre vinič. Počas vegetácie vyväzujeme na drôtenku výhony – dorastajú do dĺžky až 8 metrov. Skracujeme ich približne za šiestym listom nad posledným plodom. V čase vegetačného pokoja odrodené drevo odrežeme, pretože plody sa vytvárajú iba na jednoročných výhonoch.

Zásobáreň „céčka“
Drobno ochlpené plody dozrievajú neskoro na jeseň a ak ich dobre skladujeme, vydržia i niekoľko mesiacov. Hoci sú u nás dopestované plody podstatne menšie, sú rovnako chutné ako dovozové, a takisto majú i vysoký obsah vitamínu C.

Text a kresby: Jozef Pobjecký
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Dobrý deň. Zo semiačok kúpených kiwi mi vyráslo 5 rastliniek, avšak na záhradkárskych stránkach sa píše, že z týchto semiačok vyrastú len samčie rastlinky. Kde je teda možné zohnať samičie rastlinky? Sú na to nejaké obchody, resp. jestvuje nejaká stránka, kde je zoznam záhradkárov týchto exo-plodín, od ktorých by som tieto samičky mohol získať?

    1. Never všetkému čo sa na stránkach píše. Ja osobne vlastním 12 ročný semenáč ktorý mi už rodí asi 6 rokov a plody má vyše 6 cm . Zo semien ti vyrastú asi 20 % samíc a 80% samcov . Plody sa objavujú po 6 až 7 rokov . Nie som jediný komu sa to podarilo , v Maďarsku poznám asi 5 ľudí ktorím semenáče zarodili . kľudne ich vysaď na jar všetkých 5 kusov a čakaj , keď sa ty nepodarí tak ich môžeš potom preštepiť . Dávaj pozor aby zem bola mierne kyslá , priepustná a aby neobsahovala vápno.Veľa šťastia.

      1. Ako viem ktora rastlina je samec?

  2. dobry den kupil som kiwi činske akyje postup visadzby a aku zeminu potrebujem

  3. Lucia Laskovičová says:

    Dobrý deň,prosím poraďte mi. Kúpila som si DUO Kiwi a je potrebné ich tiež sadiť od seba 3 až 5m ? ďakujem…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.