Obdivujete jeho krásu, ale netrúfli by ste si na pestovanie? Prezradíme vám niekoľko dobrých tipov, ako na to!
Figovník lýrovitolistý si medzi izbovými rastlinami vybudoval dojem nepozeraného krásavca s trochu vyššími nárokmi na pestovanie. Ak už dlhšie obdivujete jeho monumentálne listy a chcete si skrášliť bývanie, nedajte sa odradiť. Máme pre vás niekoľko dobrých tipov, ako pestovať figovník lýrovitolistý, aby vynikol v celej kráse.
Figovník lýrovitolistý – základná charakteristika
Figovník lýrovitolistý (Ficus lyrata) je už na prvý pohľad fascinujúcou rastlinou, ktorá si získala priazeň interiérových dizajnérov. Môžete ho vidieť napríklad na fotkách v magazínoch, ktoré sa venujú bývaniu a interiérovému dizajnu. Zaujímavý je najmä neopozeraným tvarom svojich listov. O listoch možno povedať, že sa ponášajú na lýru, husle či hrušku. Sú tvarovo a veľkostne výrazné v krásnej tmavozelenej farbe s atraktívnou žilnatinou.
Figovníky lýrovitolisté pochádzajú pôvodne z dažďových pralesov západnej Afriky. V prirodzenom prostredí dorastajú do výšky cez 15 m. Zbožňujú teplejšie a vlhkejšie podmienky bez priameho kontaktu so slnkom. V našich podmienkach sa tieto figovníky dajú pestovať ako robustné izbové rastliny a v závislosti od veľkosti kvetináča dorastajú do výšky 1,5 – 3 m.
Ideálne podmienky na pestovanie
Ak si chcete figovník lýrovitolistý pestovať aj u vás doma, majte na pamäti, že bez vhodných podmienok a na zlom mieste jeho listy pomerne rýchlo opadajú. Tomu však môžete predísť tak, že sa vopred zoznámite s pravidlami jeho pestovania.
- Pre figovník lýrovitolistý nájdite dostatočne svetlé miesto – avšak s rozptýleným svetlom. Pozícia na priamom slnku cez okno mu nebude vyhovovať.
- Táto izbová rastlina neznáša studený prievan. Zvoľte preto menej rušné miesto so stabilnou teplotou a iba miernym prúdením vzduchu.
- Keďže ide o pôvodne tropickú rastlinu, vzťah s vodou a vzdušnou vlhkosťou bude pozitívny. Pri zálievke dbajte na to, aby nebola nadmerná. Prebytočná voda by mala mať možnosť odtekať od koreňov, aby pri dlhšom státí vo vode nedošlo k ich zahnívaniu. Okolo figovníka rozprašovačom vzduch zvlhčujte a listy pravidelne čistite od prachu.
- Figovník lýrovitolistý nemá rád zmeny. Ak na nejakom mieste prosperuje a listy sú zdravé, nepresúvajte ho inam. Maximálne ho z času na čas otočte o 90°, aby ste zabezpečili vzpriamený rast smerom nahor.
- K presádzaniu do väčšieho kvetináča pristúpte vo chvíli, akonáhle je kvetináč preplnený koreňmi a rastlina viditeľne spomalí rast. Priemer nového kvetináča by mal byť iba o cca 5 – 8 cm väčší, ako mal pôvodný.
Figovník lýrovitolistý a problémy s listami
Na tejto výraznej izbovej rastliny sú okrasným prvkom práve veľké listy, na ktorých je pri nedostatočnej starostlivosti vidno nedostatky. Ak listy figovníka lýrovitolistého žltnú, príčinu hľadajte v nadmernom prelievaní a zahnívajúcich koreňoch. Náhle opadávanie listov zase môže súvisieť so studeným prievanom, suchým vzduchom a slabou zálievkou. Škvrny rôznych veľkostí, tvarov či koncentrácie budú mať na svedomí škodcovia (najmä vošky, roztočce, štítničky) a hubové ochorenia.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre