Mladí manželia si v záhrade vybudovali prírodné kúpacie jazierko

Mladí manželia si v záhrade vybudovali prírodné kúpacie jazierko

Vďaka vodnej ploche získa každá záhrada novú náladu, či už ide o bazén, jazierko, potôčik, alebo vodopádik Mladí holandskí manželia získali vybudovaním takéhoto jazierka všetko naraz. Plávať môžu v takej čistej nechlórovanej prírodnej vode, že by ňou mohli aj zavlažovať záhradu.

KÚPACIE JAZIERKO

KDE: Venlo, Holandsko
NÁVRH: záhradný architekt
REALIZÁCIA: odborná firma
PLOCHA ZÁHRADY: 30 árov

KEĎ PRIŠLA INŠPIRÁCIA…

Pomerne rozľahlá záhrada, do ktorej sme vošli cez moderný prízemný dom, sa rozprestiera v susedstve umelého jazera, aké by ste našli aj v prírode. Záhrada susedí s lesom, a tak má aj zaujímavé pozadie. Prírodne ladená kompozícia pôsobí, akoby bola pevnou súčasťou lesa a nielen umelo vytvore­ným územím. Všetko sa to začalo návštevou mladých majiteľov u známych v Dánsku, kde obdivovali podobný dom, záhradou obdivuhodne nadväzujúci na okolitú prírodu. Inšpirácia bola natoľko silná, že vyústila do oslovenia krajinného architekta. 

NOVÝ PROJEKT

Vtedy bolo za domom len pár stromov, rozložité kry a nie príliš udržiavaný trávnik. Dômyselný, hoci na danú lokalitu odvážnejší projekt do finálnej podoby premenila špecializovaná záhradnícka firma, ktorá sa podpísala aj pod ďalšie nápady, ako je napríklad moderne pôsobiaca vegetačná stena s priehľadmi do záhradného priestoru. Človek sa tú cíti naozaj príjemne. V deň, keď sme v meste Venlo na juhu Holandska chceli navštíviť túto záhradu, bolo od rána zamračené a daždivo. Nebol to ideálny čas, no po počiatočnom váhaní sme sa vydali na cestu. Ukázalo sa, že aj v daždi sa vyplatí objavovať a obdivovať krásne exteriéry.


Najkrajšie pohľady na záhradu sa naskytajú z dreveného móla, ktoré je zároveň centrom života celého exteriéru. FOTO: Daniel Košťál 

AJ SVOJPOMOCNE

Záhrada nie je len dielom odborníkov – čo-to vytvorili aj majitelia. Svoje nápady však konzultovali s odborníkom, aby predišli možným problémom. Majiteľka záhrady, obdivovateľka moderného dizajnu, sa dokonca odvážila uskutočniť malý experiment a do typicky stredoeurópskej záhrady vniesla kontrastné prvky. Na drevenom móle sú vo vegetačných nádobách sústredené mohutne pôsobiace palmy a vysadila aj figovník.

Vodnú plochu, konkrétne močiarnu zónu, pretína chodník vytvorený z plochých nášľapných kameňov. FOTO: Daniel Košťál

VÄČŠIA VODNÁ PLOCHA

Ústrednou časťou záhrady je už spomínané jazero, v ktorom sa majitelia v lete aj kúpu. Zaujímavý ráz mu dodáva umelý vodopád ostro kontrastujúci s modernejšie pôsobiacimi prítokmi vody. Záhradu možno obdivovať už z dreveného móla nadväzujúceho na dom, kde sa počas leta odohráva rodinný i spoločenský život.


Jazero ozvláštňujú viaceré vodné prvky. Umelý vodopád ostro kontrastuje s modernejšie pôsobiacimi prítokmi vody, ktorých je tu hneď niekoľko. FOTO: Daniel Košťál

SAUNA V PRÍRODE

V zadnej časti záhrady si nechali domáci vybudovať aj záhradnú saunu, ktorá vďaka svojej úprave výborne zapadla a je nepochybne aj silným pohľadovým magnetom. Ak teda bude o pár rokov ukrytá v bujnej zeleni, nikomu to nebude prekážať.


O záplavu kvetov sa počas celého leta starajú ruže a šalvie. Miesto si tu našiel aj exotickejší figovník. FOTO: Daniel Košťál 

PRÍRODNÉ ZÁKUTIA

Príjemné a originálne zákutia ukrýva aj samotná záhrada – stačí zísť z móla. Záhradou sa kľukatia prevažne pieskové chodníky, ktoré odkrývajú detaily a výsadby. Počas celej sezóny tu vždy niečo rozkvitá a prekvapuje, no sú to skôr porasty jedného druhu. Tak ako v prírode, aj tu dominuje zelená. Ďalším dôkazom prírodného smerovania je rozmanitosť rastlinných druhov a použitie prírodných materiálov – dreva a kameňa.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste
Brehy jazera sú vysadené rozmanitou vegetáciou. Rastliny sú vybrané presne podľa podmienok, ktoré im záhrada ponúka. Zaujímavú kulisu výsadby tvoria vyššie dreviny. FOTO: Daniel Košťál 

VÝSADBA ZÁHRADY

Oceniteľné je aj to, že tu zostalo niekoľko stromov z pôvodnej výsadby, napríklad vŕby. Zvláštny pôvab sem vnášajú i vysadené borovice, brezy či lieska (tá navyše rodí). Záhrada sa pýši aj peknými trvalkami, mnohé pripomínajú tie, ktoré nájdete v prírode. Domov si tu našlo aj niekoľko druhov okrasných tráv či cibuľoviny, vďaka ktorým má záhrada na jar tie najkrajšie farby.

MINIMALIZÁCIA ÚDRŽBY

Majitelia si pobyt tu naplno užívajú. Veľa nechávajú na samotnú prírodu – čomu sa tu nedarí, už ďalej nepestujú, a tam, kde nič nerastie, napríklad pod stromami, vysadia pôdopokryvný brečtan. Ak sa uvoľní kameň z niektorého z múrikov, nechajú ho na mieste dopadu a vysadia k nemu nízku okrasnú trávu a do múrika trvalku, ktorá miesto zacelí a spevní. Aj pôvodný trávnik nahradili prírodne pôsobiacou kvetinovou lúkou, ktorú netreba sústavne kosiť.


Na brehu jazera nechýba priestor na oddych. Zo stoličiek môžete pozorovať hladinu vody a pritom sa započúvať do zurkotu vodopádu. FOTO: Daniel Košťál 

ĎALŠIE PLÁNY

S úpravou záhrady majitelia ešte neskončili. Ich cieľom je vybudovať v jazere originálny biotop a sústrediť doň zaujímavé rastlinstvo či živočíchy. To je len jeden z mnohých plánov, na ktoré budú však potrebné financie aj čas.


V zadnej časti si nechali domáci vybudovať aj záhradnú saunu v podobe milého domčeka. FOTO: Daniel Košťál 

PRÍRODNÉ ZÁHRADY

Momentálne sú v kurze a predbiehajú aj tie s presne nalinajkovanými záhonmi, živými plotmi a trávnatými plochami. Majú mnoho predností a tou najväčšou je pohoda, ktorá z nich vyžaruje. Vybudované môžu byť na vidieku aj v meste.

VSTUP DO PRÍRODNÉHO JAZIERKA

Pre deti je ideálny vstup z mierne sa zvažujúcej štrkovej pláže. Pre dospelých sú veľmi pekné schody z miestneho prírodného alebo aj umelého kameňa. Ak nechcete použiť bazénový rebrík, najjednoduchšie zhotovíte drevené schody. Klasikou je betón, z ktorého sa okrem obyčajných dajú zhotoviť aj zaujímavo tvarované schody.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Pekne.. len na to treba poriadne velky pozemok a kooopu penazi..

  1. A samozrejme aj sluzobnictvo.

 2. krása… zrejme mladí manželia netrpia biedou….

 3. A asi nemaju deti a velmi na nich ani nemysleli…

 4. Mňa skôr napadlo, koľko žaby tam musia mať…..a ja sa ich bojím. Ropuchy ach 🙁

 5. Okolosediaci says:

  celkova cena ???

  30 arov zahrada?!?
  =3000 m2 … cena za m2 stavebneho pozemku v BA a blizkom okoli: 200-300 € , dom: povedzme 150 000 €, „vybudovanie“ jazera: tipnem aspon 100 000 € … jasne, hned do toho idem …

  … vlastne, chodte do riti s takymito clankami, iba nam dvihate zlc!!!

 6. Slovensko nie je len Bratislava. Pozemky sa predavaju aj za menej ako 200-300€. vybudovat si nieco take chce urcite financie, ale da sa to aj postupne a vela veci svojpomocne. Treba sa na to pozriet ako na inspiraciu, nie len hned picvat.

 7. Závisť je strašne otravujúci prvok tohto storočia…

 8. Debili, co im zavidite? Nenormalna hnusna slovenska posrana zavistliva haved! Kym vy ste sedeli doma pred televizorom, tak tito ludia asi makali, makali aj vtedy kym vy ste sa snzili ulievat z prace a kym vy ste sa nadrbavali a stazovali sa aky je zivot na hovno, tak oni rozmyslali a viete co robili potom? Potom zase sakra makali!

  1. Bruselantsky asistent says:

   A ty si osobne dozeral na to ako makali a svojpomocne si to vybudovali? Sa spamataj ty uboziak. Zrejme si emigrantska socka a teraz sa hras na nieco kym nie si a ani nikdy nebudes, ty niktos!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.