Figy
Zdroj: shutterstock.com

3 najväčšie chyby, ktoré môžete urobiť pri starostlivosti o figovníky

Figovníky sú vo všeobecnosti nenáročné na starostlivosť. Ak ale máte s týmto stredomorským ovocným stromom stále problémy, môže to byť vplyvom týchto troch zásadných chýb v starostlivosti.

Figovník (Ficus carica) je so svojimi ozdobnými listami a sladkými plodmi čoraz obľúbenejší, a to v kvetináčoch aj v záhrade. Aby bol stredomorský strom aj naďalej zdravý a produktívny, mali by ste sa vyvarovať nasledujúcich chýb.

Chyba 1: Nepravidelné prerezávanie na jar

Mnohé figovníky časom zmohutnejú. Koruny sú príliš husté a prepúšťajú čoraz menej svetla a vzduchu. Takéto podmienky sú pre násadu plodov nevyhovujúce. Okrem toho figovníky rastú nepravidelne. Ak ich na jar budete zrezávať, uvediete ich do rovnováhy.

Ak máte rýchlo rastúcu odrodu, ako ‘Brown Turkey’ alebo ‘Grisette’, je vhodné ju na jar každé dva až tri roky tesne pred vypučaním listov prerezať, t. j. odstrániť diagonálne rastúce konáre a slabšie výhonky.

Pri odrodách, ktoré zostávajú malé, ako napríklad ‘Piccolo Nero’ alebo ‘Negronne’, sa zasahuje menej často alebo vôbec. Pri pomaly rastúcich odrodách zvyčajne stačí po zime odstrániť odumreté konáre a mrazom poškodené drevo. Mŕtve drevo tvorí na figovníku živnú pôdu pre hubové choroby a škodcov, najmä v daždivých oblastiach.

Rez figovníka
Zdroj: shutterstock.com

Ak chcete zvýšiť úrodu v prípade dvakrát rodiacich fíg, zrežte jednoročné drevo konkurenčných a dovnútra rastúcich konárov v apríli až máji asi o jednu tretinu. Dlhé hlavné výhonky zrežte v auguste až septembri. Raz rodiace odrody dozrievajúce v septembri, naopak, tvoria plody na tohtoročnom dreve. Pri nich si nemusíte dávať pozor, aby ste nechali dostatok jednoročných výhonkov. Prerieďte len konáre, ktoré sa križujú a zbytočne odoberajú všetku vodu stromčeku. Inak sa orezaním jednoročného dreva pripravíte o plody.

Chyba 2: Nesprávne umiestnenie

Figy potrebujú slnečné, teplé miesto, ktoré je čo najviac chránené. Ak sú vystavené studeným zimným vetrom, hrozí im poškodenie mrazom. Úroda plodov je tým vyššia, čím viac hodín si figovník vo fáze rastu užíva tepla. Ideálne sú preto steny domov a rohy budov, ktoré cez deň akumulujú teplo a v noci ho vydávajú. Či je najvhodnejšia orientácia na juh, východ alebo juhozápad, to často závisí od miestnych podmienok. Východné polohy môžu byť problematické najmä v zimných mesiacoch. Zimné slnko svieti skoro a stimuluje rastlinu k skorému pučaniu, najmä po miernej zime. Práve vtedy sa stávajú citlivejšie na mráz.

Figy na strome
Zdroj: shutterstock.com

Chyba 3: Príliš malý črepník pre rastliny v črepníkoch

Ak figovníky pestujete v nádobe, musia v ňom mať pre svoje korene dostatok miesta. Iba tak sa budú dobre vyvíjať a prinášať veľa ovocia. Nádobu vyberte preto vždy o niečo väčšiu ako pôvodný kvetináč, v ktorom ste figovník kúpili. Minimum je 20- až 30-litrová nádoba. Väčšia bude ešte lepšia, pretože väčšina fíg rastie rýchlo a len zriedka ich treba presádzať. Myslite aj na veľké zaťaženie vetrom. Veľká nádoba sa vo vetre tak ľahko neprevráti.

Figovník v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.