Figy na figovníku
Zdroj: shutterstock.com

Sladké figy z vlastnej záhrady? S figovníkom v kvetináči to zvládnete aj vy!

Aj v chladnejšom prostredí alebo s obmedzeným priestorom si môžete vychutnať lahodné plody figy. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný kvetináč, ako figovník zasadiť, pestovať ho a ošetrovať, aby ste sa dočkali bohatej úrody.

Prečo kvetináč?

Figovníky sú teplomilné rastliny, hoci existuje niekoľko odrôd, ktoré znesú aj chladnejšie podnebie. Ak je reč o ich pestovaní v kvetináči, podnebie v tomto prípade nehrá veľkú rolu, pretože ich viete jednoducho premiestniť do interiéru a pomôcť im tak prežiť zimné obdobie. Črepníkové figy majú tendenciu priťahovať menej škodcov a môžu byť aj veľmi atraktívnym doplnkom na slnečné terasy a balkóny.

Výber vhodného kvetináča

Kvetináčov vhodných na pestovanie figovníka je naozaj veľa a rozhodne je z čoho vyberať. Kvetináč by okrem estetickej funkcie mal mať na dne dostatok drenážnych otvorov, aby sa zabránilo podmáčaniu pôdy. Keďže figovníky v črepníkoch môžu byť dosť ťažké, dobre mienenou radou je investovať do kvetináča s kolieskami alebo pridať kolieska pod kvetináč, aby ste mohli rastlinu v prípade potreby ľahko premiestniť.

Figovník v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Väčšina figovníkov bude potrebovať kvetináč s objemom aspoň 60 litrov. Keď je rastlina ešte malá, umiestnite ju do kvetináča aspoň o 15 cm širšieho, ako je ten, v ktorom je aktuálne zasadená. Po čase, ako bude figovník rásť, je potrebné presadiť ho do väčšieho. Ak by ste ho hneď zasadili do príliš veľkého kvetináča, mohlo by to spôsobiť problémy s odvodnením a vás by to mohlo navádzať k nadmernému zalievaniu.

Ako zasadiť figovníky do kvetináčov

Najlepší čas na výsadbu figovníka je na jar po skončení mrazov, ale v kvetináči ho môžete pestovať kedykoľvek, aj v inom ročnom období, ak mu doprajete dostatok vody a budete ho chrániť pred extrémnymi teplotami či veľkým teplotným výkyvom.

  1. Do zvoleného kvetináča pridajte substrát, ktorý sa skladá zo zmesi záhradnej pôdy, kompostu a rašeliny. Zvoľte si miesto, kde chcete, aby figovník rástol.
  2. Figovník vyberte z pôvodného kvetináča a do nového ho umiestnite tak, aby bol v rovnakej hĺbke výsadby, v akej rástol v pôvodnom kvetináči. Následne dosypte substrát. Dôležité je pridať toľko substrátu, aby bol koreňový bal v úrovni s líniou pôdy, ale medzi pôdou a okrajom kvetináča nechajte aspoň 6 centimetrov priestoru.
  3. Po zasadení figy pridajte na vrch tenkú vrstvu organického mulča. Mulč má hneď niekoľko dobrých vlastností. Chráni pôdu pred vonkajším vplyvom počasia – v lete ju ochladzuje, v zime zohrieva. Mulč je organický materiál, ktorý v dôsledku polievania a vplyvom počasia pomaly hnije. Tým sa do pôdy nepretržite uvoľňujú živiny. V neposlednom rade potláča nežiaduce buriny.
  4. Nakoniec figovník poriadne zalejte. Prebytočnú vodu nechajte vytiecť, aby ste zabránili príliš premočenej pôde.
Figovník v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa starať o figovníky v kvetináčoch

Napriek svojej tropickej povahe nie sú figovníky náročné na pestovanie a niektoré druhy fíg môžete dokonca pestovať v interiéri aj po celý rok. Keďže sa však figovníky pri opeľovaní spoliehajú na hmyz, mali by byť na jar a v lete počas kvitnutia umiestnené vonku, ak chcete, aby sa vám odvďačili sladkými plodmi.

Svetlo

Figovníky si vyžadujú priame slnečné žiarenie, preto ich umiestnite tam, kde na nich bude svietiť aspoň 6 hodín denne.

Voda

Rastliny pestované v kvetináčoch zvyčajne schnú rýchlejšie ako rastliny pestované priamo na záhrade. Preto by ste mali figovník pravidelne kontrolovať a sledovať, aby nebol príliš suchý. Poliať ho treba vtedy, ak zbadáte, že pôda na vrchu je suchá na dotyk. Dbajte však na to, aby ste ho neprelievali a aby prebytočná voda vždy vytiekla spodkom kvetináča.

Figy na figovníku
Zdroj: shutterstock.com

Hnojivo

Figovníkom pestovaným v kvetináčoch sa darí najlepšie, keď ich na jar a na jeseň do roka prihnojíte vyváženým organickým hnojivom.

Presádzanie

Ak váš figovník potrebuje presadiť, práve na jar je na to najvhodnejší čas. Presádzať by ste ho mali iba do kvetináča, ktorý je aspoň o 15 cm väčší ako kvetináč, v ktorom bol doteraz.

Orezávanie

Môže sa stať, že figovník nebudete musieť vôbec orezávať. Závisí to od veľkosti odrody, ktorú máte. Ak však máte väčšiu odrodu, mali by ste ho orezať tak, aby zostal vysoký približne do 2,5 metra. To vám uľahčí jeho udržiavanie. Orezávanie by sa malo vykonávať počas zimy, keď je figovník v pokoji.

Zber

Zrelé figy by mali jemne voňať a mali by začať klesať na stonkách. Figy s tvrdými krkmi, ktoré zostávajú kolmé na stonky, ešte nie sú zrelé a nemali by sa zbierať, pretože nebudú chutiť tak sladko, ako by ste očakávali.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Bianca Gubová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje