Krásne fialové kvety a vanilková vôňa. Za otočníkom sa budú ľudia vo vašej záhrade otáčať
Ak si vytvárate okrasnú záhradu v tradičnom vidieckom štýle, skrutec peruánsky, nazývaný aj otočník, by vás mohol zaujať na prvé pozretie. Táto očarujúca kvetináčová rastlina je zaujímavá listovou časťou a kvetmi, ktoré prekvapia veľmi dlhým kvitnutím.
Galéria
Skrutec peruánsky (otočník)
Skrutec peruánsky, inak aj otočník alebo heliotropium (vedecky Heliotropium arborescens), pochádza z oblasti Južnej a Strednej Ameriky. V týchto krajinách s teplým podnebím je pestovaný ako trvalka.
U nás sa osvedčil predovšetkým ako okrasná letnička, ktorú je však možné celkom jednoducho prezimovať – a to v podobných podmienkach ako muškáty. Má kompaktný vzrast do výšky 50 – 60 cm a pri pravidelnom zaštipovaní získa tiež pomerne hustú a objemnú stavbu. Výborne sa hodí do stojacich kvetináčov alebo ako lemovanie okrajov záhonov.
Zaujme listami aj kvetenstvom. Jeho listy sú výrazne tmavozelené kopijovitého tvaru s neprehliadnuteľným žilnatením. V kvitnúcej okrasnej záhrade sa nezľakne ani konkurencie. Husté zhluky sýtych modrofialových kvetov sú široké až 10 cm. V ideálnych podmienkach bude kvitnúť od mája až do prvých mrazov.
Prečo si otočník obľúbite?
- Ako už napovedajú jeho rozmanité pomenovania, ide o rastlinu, ktorej kvety sa počas dňa otáčajú/skrúcajú za slnkom (význam slova „heliotrop“ – „nasledovať slnko“).
- Kvety otočníka sú výrazne aromatické. V jeho blízkosti budete cítiť vôňu vanilky – a to najmä v podvečerných hodinách.
- Je veľkým lákadlom pre včely a motýle.
- Okrem modrofialových kultivarov sú k dostaniu aj kultivary s bielymi a ružovými kvetmi.
Ako pestovať otočník
Pozícia
Skrutec peruánsky obľubuje slnečnú až polotienistú pozíciu bez veterných výkyvov (v závetrí domu alebo terasy). Pre plné kvitnutie potrebuje aspoň 6 hodín priameho slnka.
Nároky na pôdu
Uprednostňuje vysadenie do organicky bohatej a dobre priepustnej pôdy, v ktorej mu nebude hroziť premokrenie. Je totiž citlivý na opakovane mokrú a studenú pôdu.
Nároky na vodu
Zálievka by mala byť pravidelná a v primeranom objeme. Zle reaguje na nadbytok aj nedostatok vody. Pri výsadbe do kvetináča vopred myslite na dostatočne odvodenie v podobe otvorov a drenážnej vrstvy.
Starostlivosť počas sezóny
Pravidelné zastrihávanie sa postará hustejší, rozvetvenejší habitus. Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov sa dá celkom jednoducho dosiahnuť dlhšie a bohatšie kvitnutie.
Hnojenie
Na podporu väčšieho počtu kvetov použite hnojivo s vyšším obsahom fosforu v intervale 1 – 2 krát mesačne.
Kombinovanie
Výborne sa kombinuje s letničkami a trvalkami s podobnými pestovateľskými podmienkami. Medzi nimi sú napríklad stojaté muškáty, africké sedmokrásky, lantany, angelónie a rudbekie.
Prezimovanie
Táto okrasná rastlina dokáže po hlavnej sezóne prezimovať pri teplote od 10 – 15 °C (bez hnojenia, s občasnou zálievkou).
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre