Koleusy
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Nádhera v kvetináčoch aj v záhonoch: Ako pestovať pestrofarebné koleusy, aby naplno vynikla ich krása?

Koleusy patria medzi tropické rastliny, ktoré si získali pozornosť nápadne farebnými a krojenými listami. Zdobia vonkajšie záhony, terasové kvetináče aj viacúrovňové výsadby. Označované bývajú ako africká pŕhľava alebo okrasná žihľava. Koleusy však nesprevádza typické pŕhlenie a na žihľavu sa ponášajú nanajvýš tvarom listom a bujným rastom. Ak vás očarili farebnosťou, spestrite si nimi záhradu už túto sezónu.

Galéria

Koleusy
Koleusy
Koleusy
Koleusy
Koleusy

Koleusy a ich základná charakteristika

Koleus (Coleus) pochádza z oblasti juhovýchodnej Ázie, Afriky a Austrálie. Pestovaný je ako jednoročná, no aj viacročná rastlina. V našich podmienkach mu vyhovuje teplejšia časť roka s teplotami vyššími ako 15 °C.

Pri správnej starostlivosti rastie koleus veľmi rýchlo a sadenice vysadené na jar mávajú už v lete krásne košatý objem. Koleusy sú atraktívne pre výrazne sfarbené listy. V ponuke záhradkárstiev a pestovateľov sú dostupné v širokej škále farieb listov, vzorov a tvarov. Listy koleusov tak môžu byť zelené, žlté, oranžové, červené, bordové, fialové aj purpurové. Obľúbené sú aj koleusy s viacfarebnými listami – napríklad spojenie ružovej, tmavo fialovej a svetlo zelenej.

Koleusy
Zdroj: shutterstock.com

Pestovanie koleusov je nenáročné

Popularita koleusov svedčí o nenáročnosti ich pestovania. Vyniknú v stojacich kvetináčoch, vyplnia prázdne miesta v záhonoch, skúsení záhradkári dokážu koleusy pestovať aj ako previsnuté rastliny alebo tvarované stromčeky. Počas rastu sa totiž odporúča stonky na koleusoch priebežne skracovať, čím sa podporí ich rozvetvovanie a postupné zahusťovanie. Ako sa o koleusy postarať?

  • Nároky na svetlo – Koleusom vyhovuje slnečná alebo polotienistá pozícia, ktorá je chránená pred priamym vetrom. Čím sú listy svetlejšie, tým viac slnka znesú. Tmavšie druhy koleusov budú pekne prosperovať aj v polotieni.
  • Nároky na pôdu – Pre koleusy je vhodná kyprá, dobre odvodnená pôda. Na jar sa sadenice vysádzajú do teplej pôdy (okolo 15 °C) po odznení rizika prízemných mrazov.
  • Nároky na vodu – Koleusy obľubujú vodu a potrebujú pravidelnú zálievku, ktorej objem by mal priamoúmerne narastať s veľkosťou rastliny. Zle znášajú preschnutie, no i opakované premokrenie (najmä koleusy v kvetináčoch). Koleusom nevyhovuje rosenie na listy počas letných dní.
  • Hnojenie – Na hnojenie koleusov sa dobre osvedčilo hnojivo určené na izbové rastliny s okrasným listom (v hlavnej sezóne každé 2 – 3 týždne). Pozor na nadbytok vápnika.
Koleusy
Zdroj: shutterstock.com

Otázky a odpovede

„Okrasná žihľava“ je hitom posledných rokov a každoročne zdobí mnoho záhrad. V súvislosti s ňou sa vynára niekoľko základných otázok.

  • Kde kúpiť koleusy?

Koleusy sú dostupné ako semienka (rôzne odrody samostatne alebo mix odrôd), v záhradkárstvach natrafíte aj na hotové sadenice v uceleným koreňovým systémom. Na sociálnych sieťach sú tiež aktívne skupiny, kde si nadšení pestovatelia vymieňajú pestrofarebné koleusy.

Koleusy
Zdroj: shutterstock.com
  • Ako koleusy prezimovať?

Koleusy v našich podmienkach neprezimujú na záhrade. Rastliny, ktoré chcete uchovať do ďalšej sezóny, presaďte do kvetináčov a umiestnite ich do vnútra na miesto s teplotou okolo 15 °C. Na jar však listy z koleusov zvyčajne spŕchnu. Využite to na skrátenie a onedlho vyrašia nové výhonky.

  • Ako získať ďalšie koleusy?

Na jeseň si z odkvitajúcich koleusov odoberte semienka a na ďalšiu jar z nich vypestujete mladé sadenice. Počítajte s tým, že ich farebnosť sa o rok môže v porovnaní s materskou rastlinou mierne líšiť. Ďalšou obľúbenou metódou je pestovanie koleusov zo stonkových odrezkov. Odobraté odrezky vložte do pohára s vodou a nechajte pustiť korene. Ak na zimu nechcete umiestňovať do interiéru rozrastené koleusy, v dostatočnom predstihu si predpestujte mladé rastliny z odrezkov, ktoré na okennom parapete nezaberú veľa miesta.

Koleusy
Zdroj: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.