sadenie rastlín
Galéria (22) Zdroj: iStock

Ako pripraviť záhradu na blížiacu sa jeseň? Toto sú dôležité úlohy na september

Keď sa leto pomaly blíži ku koncu, je načase, aby ste záhradu pripravili na „zlatú“ jeseň. Od starostlivosti o trávnik cez delenie trvaliek až po hnojenie ruží. V našich tipoch nájdete všetky najdôležitejšie kroky, na ktoré nemožno zabudnúť.

Galéria

rebarbora
hnojenie
Dosievanie trávnika
obalovac vinicovy
práca s vidlami
vysadzame soliterne stromy

Okrasná záhrada

Radí Jana Komadelová

Aby sa záhrada na jar znovu zobudila v plnom kvete, už teraz do nej opatrne uložte kvetinové cibuľky a hľuzy úchvatných jarných kvietkov.

Jesenná starostlivosť o trávnik

Keď teplota klesne, trávnik by ste mali kosiť do výšky 5 cm. Ak je tráva dlhšia, môže začať hniť a, naopak, ak je príliš krátka, korene nebudú chránené pred chladom. Listy, ktoré už začali opadávať na trávnik, nezabudnite pravidelne odstraňovať. Hnilobné procesy listov na dlhom trávniku môžu trávnik oslabiť, čím sa zvýši jeho náchylnosť na pleseň sivú. Trávnik môžete pomocou vidiel aj mierne prevzdušniť.

hnojenie
Posledné hnojenie. Na konci sezóny sa už trávnik nesmie hnojiť hnojivom s vysokým obsahom dusíka (N). Vhodné je hnojivo s vyšším obsahom draslíka (K), ktorý pletivá spevní znížením obsahu tekutín a zhutnením štruktúry, čo im pomôže úspešne prezimovať. | Zdroj: shutterstock
Dosievanie trávnika
Dosievanie a opravy. Koncom leta je ešte čas na drobné opravy. Malé poškodené miesta najskôr prekyprite a prevzdušnite. Potom rozhoďte osivo a posypte hnojivom. Nakoniec miesto pokryte preosiatym kompostom, utlačte doskou a zavlažte. | Zdroj: archív Jaga
práca s vidlami
Prevzdušnenie. Je čas trávnik prevzdušniť, najmä v prípade, že dostal cez leto poriadne zabrať. Robíme tak buď vertikutátorom, alebo opäť vpichmi rycích vidlíc. Do otvorov vmetieme piesok a preosiaty kompost a aplikujeme jesenné hnojivá. | Zdroj: Miro Pochyba
sadenie semien
Zakladanie nového trávnika. Nový trávnik možno zakladať aj na jeseň. Rovnako ako na jar ho môžeme buď vysiať, alebo položiť trsy. Po novom trávniku sa snažíme až do jari príliš nechodiť. | Zdroj: Miro Pochyba

Prihnojte ruže draslíkom

hnojenie
Zdroj: shutterstock

Od začiatku až do polovice septembra nezabudnite svoje ruže prihnojiť draslíkovým hnojivom s nízkym obsahom chloridu. Draslík podporuje drevnatenie výhonkov a ukladá sa do rastlinných buniek. Tam znižuje bod tuhnutia rastlinných štiav ako rozmrazovacia soľ a výhonky tak robí odolnejšie proti mrazu.

Ako vysádzať jarné cibuľoviny

Ak ste si objednali nové jarné cibuľoviny včas, dodávku môžete očakávať v polovici septembra. Najlepšie urobíte, ak ich hneď zasadíte do zeme. Pri výsadbe platí pravidlo: vysádzajte ich do takej hĺbky, ktorá sa rovná dvojnásobku ich výšky.

cibuľoviny
Zdroj: Miro Pochyba

Cibuľoviny v záhone

Vyniknú jednotlivo i v skupinkách. Vo vlhkejšej a ťažšej pôde pod cibuľky tulipánov, ľalií a iných druhov citlivých na vlhkosť nasypte na dno výsadbovej jamky 2 až 5 cm vrstvu hrubého piesku. Cibuľky saďte vždy korienkami smerom dole. Pri skupinovej výsadbe by sa cibuľky nemali dotýkať.

trávnik
Zdroj: Miro Pochyba

Výsadba v trávniku

Môžete ich sadiť jednotlivo alebo v skupinkách. Do potrebnej hĺbky vyberte vysadzovačom kus trávnika, odložte ho nabok, dno jamy skyprite, vložte cibuľku, zasypte malou vrstvou kompostu a vyrezaný kus trávnika položte naspäť, zavlažte. Do trávnika sa zvyčajne sadia šafrany, tavolín, snežienky, bledavka, chionodoxa.

kresba
Zdroj: archív Jaga

Výsadba do črepníka systémom „lasagne“

Zabezpečíte si ním efekt dlhého kvitnutia skorých a neskorých cibuľovín vysadených v črepníku v niekoľkých vrstvách nad sebou. Po drenáži nasypte do nádoby 8 cm substrátu a vysádzajte postupne cibuľky – väčšie nižšie (narcisy, tulipány), menšie vyššie (šafrany, hyacinty).

Redakcia radíPred hrabošmi ochránite cibuľky tak, že ich zasadíte do výsadbovej jamy v špeciálnych košíkoch. Hrabošom najviac chutia tulipánové cibuľky.

ihličňany
Zdroj: shutterstock

Kupujeme ihličnany

V septembri máte príležitosť vysadiť si do záhrady nové ihličnany. V záhradných centrách sa rozširuje ich ponuka. Ak máte menšiu záhradu, nakupujte pomalšie rastúce a zakrpatené ihličnany. Vždy berte do úvahy výšku a šírku v dospelosti. Treba byť obozretný pri akciových ponukách, môže sa totiž stať, že si s ihličnanom prenesiete do záhrady nepríjemné ochorenia. Nekupujte ani príliš vysoké a široké ihličnany, horšie sa ujímajú. Vysadené stromy neprihnojujte.

Presvetlite rastliny pri jazierku

rastliny pri jazierku
Zdroj: Daniel Košťál

Počas leta sa vodné a pobrežné rastliny rozrastú. Teraz je vhodný čas zredukovať ich. Praktické sú teleskopické nožnice. Dbajte na to, aby ste všetky odrezané časti z jazierka vylovili. Odstraňujte aj suché a choré časti, prípadne odkvitnuté kvety. Lekná odstraňujte nožnicami nad miestom, z ktorého vyrastajú.

Rozsaďte dvojročky

Sirôtky, nezábudky, okrasné maky, cheiranty, sedmokrásky a ďalšie, ktoré ste v júni vysiali na záhony, by ste mali začiatkom septembra porozsádzať. Môže ísť o miesta, z ktorých ste odstránili odkvitnuté letničky, prípadne tam, kde ste už vysadili cibuľoviny kvitnúce na jar. Po presadení rastliny zalejte a už neprihnojujte. Zalievajte ich počas celej jesene.

Vysaďte solitérne stromy

Koncom septembra, keď sa ochladzuje a pribúdajú zrážky, môžete naplánovať výsadbu okrasných stromov: jabloní, čerešní, katalpy a iných. Stromy kupujte s koreňovým balom. Vysádzajte, keď je pod mrakom. Po výsadbe vytvorte okolo kmeňa misu, do ktorej nalejete vodu. Na zavlažovanie nezabúdajte najmä počas suchších a teplých jesenných dní.

Úžitková záhrada

Zdroj: shutterstock

Hriadky po zbere úrody nenechávajte prázdne a nevyužité. Vysejte na ne rastliny zeleného hnojenia, ktoré zabránia erózii a obohatia pôdu o živiny po neskoršom zapracovaní do pôdy.

Rozdeľte trsy rebarbory

rebarbora
Zdroj: shutterstock

Vopred si vyberte miesto, kde chcete pestovať rebarboru. Vyhĺbte primerane veľkú jamku a nalejte do nej vodu. Trs rebarbory opatrne obkopte zo všetkých strán rýľom a vyberte zo zeme. Trs rozrežte na niekoľko častí tak, aby každá mala vegetačný vrchol a dobre vyvinuté korienky. Upravené časti vložte do pripravenej jamy a zasypte zeminou. Pred sadením treba pôdu v jame prekypriť, aby sa rastlina ľahšie zakorenila. Môžete pridať aj maštaľný hnoj, prípadne kompost, a zapracovať časť (asi jednu tretinu) priemyselných hnojív s obsahom NPK.

Zber strukovín

Zdroj: shutterstock

Trsy fazule, hrachu či bôbu vytrhnite aj s koreňmi, položte ich do tieňa na plachtu a nechajte voľne dosušiť na suchom a vzdušnom mieste štyri až päť dní. Potom struky otrhajte a zrná ručne vylúpnite. Iný spôsob je suchú vňať aj s nevylúpanými strukmi opatrne vymlátiť na plachte jemnými údermi palicou. Zrná zbavte zvyškov listov a vňate preosievaním cez hrubšie sitá. Najlepšie je ich skladovať v sklených dózach. Na zber je vhodný slnečný deň.

3 najčastejšie škodce viniča

Vinič potrebuje našu pozornosť počas celého roka. Okrem chorôb ho totiž môžu napadnúť aj rôzne škodce, a preto je dôležité zasiahnuť čo najskôr. Prečítajte si, aké sú možnosti prevencie a ochrany.

obalovac vinicovy
Zdroj: Miro Pochyba

Obaľovače. Na poškodených častiach môžete nájsť vlákna, ktorými ich k sebe viažu. Obaľovač mramorovaný a pásový požiera kvety, strapinu a druhá generácia húseníc aj bobule, ktoré následne napádajú huby. Ochrana: pomocou prírodných insekticídov Spintor, použiť môžete aj prírodné hnojivo Boroil, z biologických Biobit XL a Lepinox Plus a iné.

vlnovnikovec
Zdroj: shutterstock

Vlnovníkovec viničový. Cicia rastlinné šťavy na spodnej strane listov. Podráždené bunky reagujú tvorbou malých bielych chĺpkov a zdurením pletiva na vrchnej strane listu, čím vzniknú hrbolčeky. Ochrana: preventívny postrek v čase pučania sírnatými prípravkami, ako sú napríklad Kumulus, Sulex, Sulikol, Thiovit Jet.

roztoče
Zdroj: shutterstock

Roztočce. Roztočec chmeľový a ovocný škodí cicaním rastlinných štiav na spodnej strane listu, kde môžete nájsť aj drobné pavučinky a čierne guľôčky trusu. Napadnuté listy medzi žilkami žltnú, pri silnom poškodení pletivá odumierajú a list sa trhá. Ochrana: nasadenie dravého roztoča Typhlodromus pyri, ktorý populáciu škodcu úspešne zlikviduje.

Špenát bez námahy

sadenie semien
Zdroj: shutterstock

Ak si chcete na jar vychutnať špenát o niečo skôr, musíte ho vysievať teraz v septembri (bez ujmy prezimuje vonku na záhone). Oproti jarnému výsevu dáva úrodu o tri týždne skôr. Riadky by mali byť od seba vzdialené 40 cm, vysievajte nahusto, prípadne rozhadzovaním (naširoko). Špenát je nenáročný na pestovanie a svetlo, znáša aj mrazy. Čo potrebuje, je dostatok vlahy a najviac mu vyhovujú stredne ťažké pôdy s dostatkom živín. Zaraďujeme ho do II. trate – po plodovej zelenine a zemiakoch.

Úroda šípok

Ak chcete šípky použiť na výrobu želé alebo džemov, mali by ste ich zozbierať najneskôr do polovice septembra. V opačnom prípade budú plody príliš múčne a stratia svoju jemnú kyslosť.

Pripravte záhony na výsadbu

Aspoň niekoľko dní pred plánovanou výsadbou ozimného cesnaku, cibule, priesad šalátu zrýľujte záhony, aby pôda primerane uľahla. Ak by ste vysádzali do kyprej pôdy, pôda „sadne“ a korene rastlín alebo strúčiky zostanú na povrchu a ťažšie sa zakoreňujú.

Druhá úroda tymianu

V septembri sa môžete tešiť z druhej úrody tymianu. Listy s výhonkami zberajte najlepšie ráno, potom ich zviažte do zväzku a nechajte zavesené schnúť na vzdušnom a čiastočne zatienenom mieste chránenom pred dažďom.

rezanie kríku
Zdroj: shutterstock

Presvetlite egreše a ríbezle

Tesne nad pôdou odrežte staršie rozkonárené a vyrodené výhonky, rovnako aj všetky suché konáre na egrešoch a ríbezliach.

Text: redakcia, Monika Králová
Foto: shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Ján says:

    Dobrý deň,
    pozrel som si niektoré časti článku a zvlášť časť o cibuľovinách, lebo sa im dosť venujem roky. Zarazil som sa pri informácii o čase výsadby cibuľovín (september) a zhrozil som sa pri obrázku vysádzania cibuľoviny (cha – cha). Na zábere sú totiž gladioly (nie sú cibuľoviny) a tie sa sadia samozrejme na jar.

  2. Gabriela says:

    Píšete že ruže hnojit v septembri,ale ja som čítala viac krát že už nie…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje