Okrasné kry v záhrade
Galéria (6) Zdroj: shutterstock.com

Najkrajšie ozdoby našich záhrad: 4 okrasné trvácne rastliny, ktoré vytvoria záplavu kvetov

Medzi krásne kvitnúce ozdoby záhrad patria vajgela, budleja, bugenvilea a mandevilla. Ich názvy jasne naznačujú cudzokrajný pôvod, no každým rokom je ich vídať čoraz viac aj v našich záhradách. Upútajú vašu pozornosť?

Galéria

Okrasné kry v záhrade
Vajgela
Budleja
Bugenvilea
Mandevilla

Vajgela

Ak hľadáte kvitnúci ker, ktorý bude okrasou záhrady dlhé roky, stavte na vajgelu/vajgéliu. Pochádza z krajín východnej Ázie. Tento listnatý opadavý ker zaujme bohatým kvitnutím od mája do júla. Úhľadné rúrkovité kvety hrajú nežnými odtieňmi bielej a ružovej až intenzívnymi odtieňmi purpurovej. Kultivary s panašovanými bielo-zelenými listami sú navyše atraktívne pred aj po odkvitnutí. Vajgela najlepšie vynikne ako solitér. Nízke nároky na pestovanie a dobrá tolerancia voči znečistenému ovzdušiu z nej urobili obľúbenú voľbu do mestských záhonov.

Vajgela
Vajgela | Zdroj: shutterstock.com

Kde vajgelu vysadiť?

Vajgela ohromí mohutným rastom. Čo do výšky, to do šírky. V dobrých podmienkach a s pravidelnou zálievkou dorastá do výšky dvoch metroch. Dariť sa jej bude na slnečnom až polotienistom mieste v dobre priepustnej pôde bohatej na živiny. Je vytrvalá a spoľahlivo mrazuvzdorná – nepotrebuje prekladanie na chránené miesto pred mrazmi.

Ako sa o vajgelu postarať?

Vajgela vyznie dobre osamotene, no učaruje i ako úhľadný živý okrasný plot. Dá sa vytvarovať aj do stromčeka na kmienku. Strihanie zvláda veľmi dobre, a dokonca jej prospieva, keďže sa časom zvnútra silno zahusťuje. Najlepším termínom na rez je jar alebo týždne nasledujúce po odkvitnutí.

Budleja

Neznalé oko si budleju hravo pomýli s orgovánom. V istých detailoch sa na seba nápadne ponášajú, no nekonkurujú si v termíne kvitnutia. Na rozdiel od orgovánu, ktorý kvitne na jar, budleja (nazývaná letný orgován alebo motýlí krík) preberá štafetu až v letných mesiacoch. Dlhé a voňavé súkvetia drobných kvietkov vytvoria v záhrade dokonalú romantickú atmosféru a pritiahnu množstvo užitočného hmyzu. Objemný ker, ktorý sa k nám dostal z krajín východnej Ázie, potrebuje dostatok priestoru, aby jeho vyčnievajúce a prevísajúce súkvetia efektne vynikli.

Budleja
Budleja | Zdroj: shutterstock.com

Kde budleju vysadiť?

Ako pre vajgelu, tak aj pre budleju je ideálne slnečné stanovište s bohatou, humóznou pôdou. Výrazné kry vidieť vysadené pri okrajoch mestských ulíc, čo znamená, že zvládne aj o čosi viac znečistené ovzdušie. Väčšina kultivarov je mrazuvzdorná až do -30 °C.

Ako sa o budleju postarať?

Motýlí krík sa odvďačí silným rastom už pri minimálnej pozornosti. Udržiavací a formovací rez je potrebné vykonať na jar, ešte pred pučaním listov. Cez leto pravidelne odstraňujte odkvitnuté súkvetia, čím podporíte vytváranie nových kvetov a predĺžite obdobie kvitnutia.

Bugenvilea

Ďalšia krásavica do partie – bugenvilea – pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky. V hojnej miere sa udomácnila v stredomorských krajinách, kde perfektne zapadla k lokálnemu koloritu. Ide o trvácnu rastlinu s postupným drevnatením, ktorú je možné pestovať ako solitér, stromček na kmienku, no aj ako zaujímavú popínavú lianu. V podmienkach interiéru ide o vždyzelený ker vyžadujúci vhodnú podporu. Veľkú pozornosť vzbudzujú jej farebné listene na koncoch vetvičiek, ktoré sú mylne označované za kvety. Uprostred listeňov ružovej, fialovej, bordovej či žltej farby sa ukrývajú nenápadné drobné kvietky.

Bugenvilea
Bugenvilea | Zdroj: shutterstock.com

Kde bugenvileu vysadiť?

Bugenvilea zbožňuje slnečnú a teplú pozíciu a neznáša premokrenie. Nie je mrazuvzdorná, čo znamená, že cez chladné mesiace vyžaduje premiestnenie na chránenú pozíciu – napríklad na zasklený svetlý balkón, do interiéru alebo do zimnej záhrady. Aj z tohto dôvodu v našich podmienkach nedorastá do niekoľkometrových výšok, ale sa udržiava v kompaktnej, no stále atraktívnej menšej podobe.

Ako sa o bugenvileu postarať?

Bugenvilea pestovaná v kvetináči síce nedosiahne plnú veľkosť, no pravidelný rez podporí želaný tvar. Pri strihaní si dajte pozor na tŕne. Minuloročné výhony neskracujte, kvitne totiž na dvojročnom dreve. Pod skúsenými rukami sa môže premeniť na dychvyrážajúci bonsaj.

Mandevilla

O mandeville hovoria ako o zdatnom rivalovi balkónových ťahavých letničiek. Je to však popínavý ker pôvodom z Južnej Ameriky, ktorý môžete ťahať po zvislej kónickej opore, no taktiež z neho „vypliesť“ efektné previsy z kvetináčov. Neopadavé, sýtozelené a lesklé listy dopĺňajú biele, ružové alebo červené kvety lievikovitého tvaru. Vo vhodných podmienkach kvitne neúnavne počas celého leta.

Mandevilla
Mandevilla | Zdroj: shutterstock.com

Kde mandevillu vysadiť?

Mandevilly sa pestujú najmä v kvetináčoch – závesných aj voľne stojacich. Od jari do jesene im vyhovuje slnečná pozícia v závetrí. Opatrne s vodou – opakované premokrenie mandevillám neprospieva. Keďže nie sú mrazuvzdorné, počítajte s tým, že na jeseň musíte rastliny presunúť do interiéru na miesto s teplotou vyššou ako 10 °C a dostatkom svetla.

Ako sa o mandevillu postarať?

Počas zimy nebude mandevilla taká, ako v hlavnej vegetačnej sezóne. Jemné zelené výhony však budú pribúdať. Na jar tieto slabé výhony opatrne odstráňte a ak je to nevyhnutné, presaďte ju do o kúsok väčšieho kvetináča (max. o 2 cm). Na presádzanie je totiž háklivá.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.