Ako získať lacno množstvo nových sadeníc?
Páčia sa mi dlhé a bohato rozkvitnuté záhony trvaliek a letničiek. Prečítala som si, že trvaliek musí byť v jednej skupine viacero kusov, aby vytvorili celkový nádherne kvitnúci trs. Kúpa by však bola veľkou investíciou, keďže naša záhrada je veľká a aj plánovaný priestor pre záhony. Akým spôsobom by som mohla sama a lacno získať množstvo nových sadeníc? K. B., Jarovce
Napríklad z výsevu semien. Mnohé trvalky si týmto spôsobom rýchlo rozmnožíte a aj bez problémov zoženiete semená. Prípadne si ich pozbierate z rastlín, ktoré už v záhrade máte. Nebude vás to stáť takmer nič. Výsevom semien si môžete rozmnožiť viaceré druhy pestovateľsky nenáročných trvaliek.
Koncom jari a začiatkom leta si môžete vysiať napríklad taričku, ktorá prekrásne olemuje kvetinové záhony, zvončeky, nevädzu, klinčeky, echinaceu, gailardiu, kotúč, kuklík, ľaliovky, margaréty, lupíny, stračie nôžky, neskôr priľbicu a liatru a pod. Uvedené druhy trvaliek si môžeme vysiať priamo na pripravený záhon, prípadne do prázdneho pareniska, najneskôr začiatkom leta.
Pôda, do ktorej ste vysiali semená, by mala byť stále mierne vlhká, nie zmáčaná. Pri zavlažovaní dajte pozor, aby ste semená z pôdy nevyplavili, prípadne nepomiešali, ak ste vysievali na hriadku viacero druhov trvaliek. Rastliny po vzídení a spevnení prepikírujte do menších črepníkov. V nich sa dobre zakorenia, vytvoria množstvo listov a celkovo zdravé trsy. Následne ich budete môcť vysadiť na pripravené miesta na záhonoch, samozrejme v primeraných rozostupoch. Z výsevu si môžete vypestovať väčšie množstvo sadeníc trvaliek. Výsledkom sú kvalitné sadenice, ktoré sa rýchlo ujmú a bohato v nasledujúcich rokoch rozkvitnú. Mnohé druhy trvaliek si môžete rozmnožiť aj delením trsov. Ideálna doba nastáva po odkvitnutí.
Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista
Komentáre