Odborník radí: Kedy vysadiť rakytník

image 26536 25 v1

Mám nové sadenice rakytníka rešetliakového vysoké asi 20 cm. Kde ich môžem na jar vysadiť?
(Roman K., Topoľčany)

Odpoveď je veľmi krátka: rakytníku sa páči takmer všade. Ide o nenáročnú rastlinu, znesie aj znečistené mestské ovzdušie. Najlepšie úrody však dá na svetlom a slnečnom stanovišti. Rakytníku vyhovujú vápenaté pôdy, dostatok zrážok, otvorené polohy, znáša aj trvalé zatrávnenie. Vysádzame ho do sponu 2 až 3 × 4 m. Hodí sa aj na spevňovanie svahov, lebo vytvára veľký počet odnoží. Pamätajte, že je to dvojdomá rastlina: aby ste sa dočkali úrody, treba pestovať samčiu aj samičiu rastlinu. Jedna samčia rastlina (napr. odroda ’Pollmix‘) postačí na opelenie štyroch až piatich samičích rastlín, ktoré prinášajú úrodu. Vhodné samičie odrody sú ’Dorana‘, ’Sirola‘ a ’Askola‘. Cena rastlinky je 5 €.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com

Komentáre

  1. Mária Demjanovičová says:

    Objednávam si u Vás 1 ks samčia a 1 ks samičia rastlina rakytníka.

  2. Prsim Vas, ako a kedy sa vlastne rakytnik sadi ?

  3. VOJTECH SUCHMANN says:

    Chcem aj ja vysadiť jednu rastlinu rakytníka, samčiu a štyri samičie. Postačí mi jedna samčia alebo musím vysadiť viac samčích?

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.