Učarovala vám stredomorská atmosféra? S týmito krásnymi rastlinami si ju vytvoríte aj vo vašej záhrade!
Dovolenkovali ste v stredomorskej krajine a učarovala vám miestna flóra? Atmosféru dovolenkového oddychového raja môžete preniesť aj do vašej záhrady či na balkón. Pri pohľade na oleander, bugenvileu či voňavý jazmín sa vynoria všetky príjemné spomienky.
Galéria
Levanduľa lekárska
Klasika stredomorskej oblasti – levanduľa lekárska – sa zaradila medzi obľúbené a pestovateľsky nenáročné polokry aj v našich podmienkach. Vyhovuje jej polotienisté až slnečné stanovisko v suchšej pôde. Nároky na vodu sú nízke. Rastie kompaktne a má hustú prízemnú stavbu. Poteší aromatickými listami a atraktívnymi fialovomodrými kvetmi, ktoré na záhradu prilákajú motýle i včely.
Strelícia kráľovská
Strelícia pôsobí impozantne a jej neopozerané kvety pripomínajúce exotického vtáka na seba okamžite strhnú pozornosť. Zaujímavé kvety dopĺňajú výrazné tmavozelené kopijovité listy. Ide o rastlinu, ktorá v prirodzenom subtropickom prostredí dorastá do majestátnych rozmerov. U nás sa pestuje skôr ako exotická izbová rastlina alebo ozdoba zimnej záhrady, ktorá nepohrdne letným presunom do slnečnej záhrady, na terasu alebo priestrannejší balkón.
Oleander obyčajný
Oleandre sa ešte naplno neprispôsobili našim podmienkam. Pestujú sa v kvetináčoch, ktoré sa na zimu premiestňujú na suché a teplé miesto. No, ani to mnohých pestovateľov neodradilo od lásky k nim. Tieto subtropické trvalky obľubujú slnečné a teplé miesto – ideálne orientované na južnú stranu a chránené pred vetrom. Tvar koruny oleandra dokážete strihaním jednoducho usmerniť do požadovaného tvaru. Oleandre sa strihajú začiatkom jari, no treba pamätať, že puky kvetov sa objavujú na dvojročnom dreve, preto neskracujte všetky minuloročné výhony.
Juka vláknitá
Máte radi pohľad na dominantné a výrazné rastliny? A nájde sa vašej záhrade extra slnečné miesto? Ideálnym adeptom je juka vláknitá, ktorá je nenáročnou mrazuvzdornou trvalkou so schopnosťou vyplniť aj tie najmenej pohostinné miesta. Jej pevné a úzke listy vytvárajú širokú ružicu s priemerom až do 1 metra. Začiatkom leta sa na dlhých polodrevnatých stonkách objavujú krémovobiele kvety zvončekovitého tvaru.
Bugenvilea nádherná
Čarovná cudzokrajná trvalka s netradičným názvom – bugenvilea – zdobí ako popínavá kvitnúca liana priedomia, altánky, kovové konštrukcie či múriky. V stredomorskej oblasti sa jej celoročne darí a dosahuje neprehliadnuteľné rozmery. V našich podmienkach sa osvedčilo predovšetkým kvetináčové pestovanie bugenviley – na kmienku alebo ako menšia liana s dostatočnou oporou. Miluje teplo a celodenné svetlo. Neznáša prievan a teploty nižšie ako 5 °C.
Jazmín popínavý
Jazmín popínavý je elegantnou popínavou trvalkou so sýtozelenými listami a jemnými bielymi kvetmi omamnej vône. Dotvára dokonalú romantickú atmosféru. Uprednostňuje poloslnečné alebo slnečné miesto, ktoré podporí bohatú násadu kvetov. Doprajte mu pravidelnú zálievku a pôdu bohatú na organické živiny. V južnejších častiach krajiny zvládne celoročný pobyt v exteriéri. Mínusové zimné teploty by mu však mohli ublížiť. V takom prípade je lepšou alternatívou pestovanie v kvetináči a šetrné prezimovávanie (podobne ako oleander).
Rozmarín lekársky
Neodmysliteľnou súčasťou stredomorskej kuchyne sú prenikavé listy rozmarínu. Tento celoročne zelený ker dorastá v domácich podmienkach až do výšky 2 metre! U nás je ozdobou záhradných záhonov či kombinovaných balkónových a terasových výsadieb. Nevyžaduje žiadne špeciálne pestovateľské nasadenie. Dariť sa mu bude na slnečnej a teplej pozícii s pravidelnou zálievkou bez opakovaného premokrenia. Pravidelným zastrihávaním sa rozmarín bujne zahusťuje.
Pryšec stredomorský
Pryšec stredomorský má svoj pôvod priamo v mene. Ide o vzhľadovo netradičnú trvalku, ktorá sa okrem mohutného vzrastu (výška 1 meter) pýši aj mrazuvzdornosťou. Hodí sa do trvalkových záhonov v blízkosti domu – napríklad na slnečné priedomie alebo do polotieňu. Dobre sa mu darí v suchšej a vápenitej pôde. Jeho žlto-zelené kvetenstvo je veľkým lákadlom pre motýle a včely.
Vavrín pravý
Vavrín pravý, inak bobkový list, má v stredomorských krajinách bohatú tradíciu – a to až natoľko, že zanechal stopy v histórii, umení či športe (napríklad vavrínové vence na hlavách sôch). Ide o trvácny a vzrastovo výrazný ker, ktorý obľubuje teplú stredomorskú klímu. Zvládne mierne zimy, no teploty pod 10 °C sú pre vavrín skúškou. Pestovanie v kvetináči, strihanie koruny do atraktívneho tvaru a možnosť zberu listov z neho robia čoraz populárnejšiu rastlinu na domáce pestovanie.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Už roky nadšene čítam vaše skvelé články a tipy a chcem vám vysloviť veľkú vďaku za vašu kreatívnu a inšpiratívnu prácu! Nech sa vám darí, s úctou, čitateľka, milovníčka záhrady a obdivovateľky prirody, Iveta.
Dobrý deň, Iveta, za celý redakčný tím vám veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa z pozitívnych slov.
Redakcia Urob si sám