Ako pestovať a zužitkovať mätu sivú?

mäta sivá
Zdroj: istock

Po stáročia sa používa ako rastlinný prípravok na odpudzovanie škodcov, špeciálne komárov a bĺch. Dopestujete ju veľmi ľahko v nádobách i na záhrade. V minulosti ju používali bylinkári a domáci lekári kvôli pozitívnemu vplyvu listov na trávenie, ale z obáv o toxicitu upadla do zabudnutia. Prečo sa oplatí pestovať?

Botanický názov mäty sivej je Mentha pulegium, môžete ju objaviť aj pod názvom pennyroyal či mätová tráva. Táto trvalka vyrastá do výšky 10 až 15 centimetrov a jej levanduľové kvety priťahujú motýle. Vyžaduje slnečné miesto, vlhkú hlinitú pôdu, kyslé pH 5,5 až 6,8. Pestovatelia tejto bylinky sa tešia z jej prispôsobivosti a odolnosti. Ak im doprajete pravidelnú rovnomernú zálievku (povrch pôdy by mal byť vlhký), odmenia sa vám hojným rastom. Nezabudnite rastliny prerezávať, rez je potrebný aj po odkvitnutí.

mäta sivá
Zdroj: istock

Bez chemického hnojiva

Pozitívne je, že starostlivosť o zdravý rast mäty sivej si nevyžaduje žiadne chemické hnojenie. Všetky potrebné živiny jej poskytnete v organickom humuse alebo v komposte. Myslite však na to, že priveľa hnojiva zníži počet kvetov týchto zaujímavých rastlín. Ak mätu sivú pestujete v nádobách, vhodné sú tie, ktoré majú drenážny otvor.

Ako rozmnožíte mätu sivú?

Ďalším dôvodom, prečo mätu pestovatelia obľubujú, je jej ľahké rozmnožovanie. Jednoducho vykopete rastlinu, časť s koreňmi oddelíte a zasadíte na nové miesto. Mladšie rastliny, ktoré ešte nemajú taký bohatý koreň rozmnožíte odrezkom. Stačí ho namočiť do vody alebo rovno zasadiť do vlhkej pôdy.

mäta sivá
Zdroj: istock

Je mäta sivá jedovatá?

I keď bola táto rastlina, respektíve výťažok z nej, v minulosti používaná na lekárske použitie, pri používaní vnútorne môže spôsobiť problémy, predovšetkým poškodenie obličiek a pečene. Obsahuje terpény. I keď sa neodporúča konzumovať, rozhodne nie v nadmerných dávkach, je skvelým prírodným repelentom. Stačí na miesta, kde je veľa hmyzu a chcete sa ho zbaviť umiestniť, narezané stonky alebo rozdrvené listy rastliny. Aj sušené rastliny môžete použiť na tento účel, samozrejme, čerstvé majú výraznejšiu vôňu.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNeprehliadnite:

Posledná šanca nasušiť zásoby, bylinky idú do finále

Pestovanie zo semien

Ak si mätu sivú chcete vypestovať zo semien, treba ich nechať naklíčiť pri teplote 21 až 32 stupňov Celzia počas troch týždňov. Ak je vonku teplo, môžete ich siať priamo do pôdy, ak nie predpestujte si ich v interiéri približne štyri až šesť týždňov pred poslednými predpokladanými mrazmi.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.