Krásny bazén s džungľou
Galéria (12) Zdroj: iStock

9 okrasných rastlín, ktoré dokonale vyniknú pri bazénoch a vy sa budete cítiť ako na dovolenke

Kľúčom k dokonalej úprave okolia bazéna je výsadba rastlín, ktoré odolajú mikroklíme bazéna a vašej záhrady, ľahko sa udržiavajú a vždy vyzerajú dobre. Myslite tiež na to, že rastliny môžu byť zasiahnuté chlórovanou vodou a bazénovými chemikáliami. Ktoré rastliny vyzerajú pri bazénoch najlepšie a bez problémov zvládajú úlohu bazénovej dekorácie?

Galéria

Krásny bazén s džungľou
Bazén s banánovníkom
Ibištek (Hibiscus rosa-sinensis)
Strelícia kráľovská (Strelitzia reginae)
Ozdobnica - zebrová tráva
Šachor papyrusový
Anjelská trúba
Dužnatka

Banánovník (Musa)

Ak túžite po tropickom vzhľade bazéna a jeho okolia, tento účel splnia banánovníky pestované v nádobách. Priame pestovanie banánovníka v pôde nie je vhodné, kvôli tomu, že neznášajú mrazy a na zimu ich treba preniesť do interiéru, zimnej záhrady či skleníka. V lete pri bazéne však okamžite vytvoria čarovnú atmosféru dovoleniek v trópoch. Rastú rýchlo a majú pôsobivé dlhé a široké listy. Umiestnite ich na miesto chránené pred vetrom, pretože listy sú jemné a môžu sa ľahko roztrhnúť.

Bazén s banánovníkom
Zdroj: iStock

Ibištek (Hibiscus rosa-sinensis)

Existujú viaceré druhy ibišteka, ktoré sa dajú pestovať aj vonku, citlivejšie môžete pestovať v nádobách a v zime preniesť do interiéru.

Ibištek potrebuje veľa vody, preto ho často zalievajte. Výhodou je, že rastie nielen na plnom slnku, ale aj v polotieni. Môžete si vybrať z viacerých farieb – biela, červená, ružová, oranžová, žltá, broskyňová, fialová.

Ibištek (Hibiscus rosa-sinensis)
Zdroj: iStock

Strelícia kráľovská (Strelitzia reginae)

Nádherná okrasná rastlina pripomínajúca hlavu páva s korunkou. Je tropickou rastlinou, ktorá vyčaruje magickú atmosféru. Rovnako ako banán, aj strelícia potrebuje úkryt pred silným vetrom, inak sa jej listy môžu trhať. Na zimu strelíciu premiestnite dovnútra. Strelícia je vynikajúcou voľbou na úpravu okolia bazénov – je dostatočne silná, aby zniesla špliechanie bazénovou vodou (samozrejme s mierou).

Strelícia kráľovská (Strelitzia reginae)
Zdroj: iStock

Ozdobnica (Miscanthus sinensis ‚Zebrinus‘)

Okrasné trávy sú vo všeobecnosti vynikajúcou voľbou pre terénne úpravy pri bazéne. Sú nenáročné na starostlivosť, rýchlo rastú, pekne splývajú s ostatnými rastlinami a vytvárajú nápadný tvar, vo dne aj v noci. Ozdobnica nazývaná aj zebrová tráva či „tráva zebra“ má vodorovné pruhy, ktoré jej dodávajú exotický vzhľad.

Ozdobnica - zebrová tráva
Zdroj: iStock

Šachor papyrusový (Cyperus papyrus)

Šachor papyrusový (egyptský papyrus) v exteriéri vytvorí sviežu, tropickú a exotickú náladu. Má rád vodu, môže žiť v močiaroch a v plytkých rybníkoch. Pomerne dobre sa mu darí aj v ílovitej pôde, ktorá bola upravená – hlina jej pomáha udržať vlhkosť. Znesie aj mierny mráz a je nenáročný na pestovanie. Krásne vyzerá v kombinácii s prasličkou, ktorá má tiež rada vodu a pôsobí exoticky.

Šachor papyrusový
Zdroj: iStock

Anjelská trúba (Brugmansia arborea)

Brugmansia má nielen krásne kvety, ale aj nádhernú vôňu, vďaka čomu je úžasným kríkom pri bazéne. Viaceré druhy sa dobre pestujú vonku, niektoré treba v zime ochrániť pred mrazom a zazimovať, na jar sa opäť prebudia. Uprednostnia slnečné miesto a kyslú pôdu.

Anjelská trúba
Zdroj: iStock

Pozor, všetky časti brugmansie sú toxické a pri požití a dokonca aj pri dotyku môže dôjsť k otrave. Pri každodennej starostlivosti o anjelskú trúbku treba nosiť rukavice. Nedávajte si ju do záhrady, ak máte malé deti alebo zvieratá.

Dužnatka (Echeveria)

Dužnatka je šťavnatá trvalka z Mexika. Na dotyk má zamatové lístky plné vody. Tieto sukulenty sú skvelé do skalky, pretože sú odolné voči suchu. Krásne sa vynímajú aj v kvetináčoch pri bazénoch, zmiešané s inými sukulentmi a okrasnými trávami. Na zimu ich preneste dovnútra.

Dužnatka
Zdroj: iStock

Protea kráľovská (Protea cynaroides)

Tieto oranžové tropické krásky pochádzajú z Južnej Afriky. Majú kožovité listy a úžasné kvety, ktoré dosahujú priemer až 30 centimetrov. Vydržia dlho dokonca aj ako rezané kvety. Dokážu tolerovať aj ľahké mrazy do -7 °C a sú zvyknuté na neúrodné pôdy.

Počas kvitnutia ich podporíte nefosfátovým hnojivom pridaným do pôdy raz týždenne. V zime proteám doprajte zazimovanie v priestore s teplotou okolo 10 °C.

Protea kráľovská
Zdroj: iStock

Agave Attenuata

Agave attenuata je jednou z najatraktívnejších rastlín tohto druhu. Stačí jej málo vody a dobre sa jej darí v blízkosti vodných plôch, vrátane bazéna. Attenuata sa ľahko rozmnožuje z odrezkov alebo nových výhonkov. Za krátky čas tak môžete mať nádhernú dekoráciu.

Agave Attenuata
Zdroj: iStock

Potrebuje plné slnko alebo čiastočný tieň a dobre priepustnú pôdu (kamenistá alebo piesočnatá). Agáve pestujte v nádobách a už pri nízkych mrazoch ho presuňte do chladnej miestnosti na prezimovanie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.