Dotvorte atmosféru záhrady týmito trvalkami! Sú ideálne vedľa chodníkov a do okrajov záhonov
Niektoré trvalky sú svojím vzrastom predurčené na vytvorenie lemov. Hodia sa do okrajov záhonov alebo vedľa chodníkov. Ich lemovanie je esteticky efektné, dotvára celkovú štruktúru a zároveň tiež dokážu zamedziť prerastaniu buriny.
Galéria
Aké atribúty by mali mať rastliny vhodné do okrajov?
Od trvaliek vysadených po okrajoch záhonov či chodníkov je dobré požadovať trvácnosť a vyššiu odolnosť. V okrajoch môžu byť viac vystavené suchu či častým prechodom ľudí alebo domácich zvierat. Tento pohyb by mohol trvalky s citlivejšou stavbou ohrozovať. Rastliny, ktoré tvoria hranice by nemali patriť k najvyšším a nevítanou vlastnosťou je i rýchly rast do šírky a do výšky. Očakáva sa od nich kompaktný, no za to hustý rast, aby nevyžadovali častú starostlivosť či výmenu. Pozrite si niekoľko zaujímavých tipov, ktoré sa uchádzajú o vašu pozornosť.
Liriopa modrincová
Liriopa modrincová (Liriope muscari) vyzerá na prvý pohľad ako výrazná tráva. Jej základnú stavbu tvoria husté trsy úzkych listov. Táto vždyzelená trvalka kvitne v druhej polovici leta efektnými fialovo-modrými kvetmi šulcovitého tvaru. Je vhodná na slnečnú pozíciu, do polotieňa aj ako podrast pod vyššie rastliny. Veľmi dobre znáša sucho, a keďže vytvára bohatý koreňový systém, po adaptácii a rozrastení zvládne aj mrazy.
Taričník skalný
Hľadáte trvalku, ktorá sa nezľakne ani suchších, kamenisto-piesčitých podmienok? Vhodným adeptom je taričník skalný (Aurinia saxatilis) – nízka a odolná trvalka, ktorá dorastá do výšky necelých 30 cm a v jarnom období bohato kvitne drobnými žltými kvetmi. Je životaschopná – miluje slnko, no nezľakne sa ani mrazov. Spestrí okraje chodníkov, kamenisté previsy aj múriky.
Flox šidlolistý
Ak sa chcete pozerať na záplavu drobných ružových a fialových kvetov, do okrajov záhonov a chodníkov sa výborne hodí aj flox šidlolistý (Phlox subulata). Ide o pôdopokryvnú trvalku, ktorá dorastá do výšky 10 – 20 cm, no pritom dokáže vytvoriť hustý zelený koberec. V apríli až júni, kedy je hlavný termín kvitnutia, však zelené lístky nie je pre množstvo kvetov takmer ani vidieť. Vyhovuje mu slnečná až polotienistá pozícia a dobre znáša i suchšie podmienky.
Rožec plstnatý
Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) je trvácna pôdopokryvná rastlina, ktorá očarí hneď dvoma spôsobmi. Má jemné striebornozelené listy, ktoré vytvárajú so zeleňou ostatných rastlín príjemný kontrast. V máji a júni zakvitne krásnymi bielymi kvetmi. Obľubuje slnečné miesta. Jej rast sa dá jednoducho usmerňovať a zvládne i vysadenie medzi skalami. Vyniká vysokou mrazuvzdornosťou.
Kostrava sivá
Kostrava sivá (Festuca glauca) patrí medzi nízke, kompaktné, no za to mimoriadne efektné okrasné trávy. Má úzke, modrozelené až oceľovosivé listy so vzpriameným rastom. Pri pohľade z diaľky vytvára efekt vankúšikov. Niekoľko kostráv vedľa seba pri chodníku sa tak postará o zaujímavý efekt hranice všade tam, kde potrebujete. Najkrajšie vynikne na slnečnej pozícii. Veľmi dobre znáša aj suchšie podmienky a mráz.
Levanduľa úzkolistá
Podlhovasté „klasy“ fialových kvetov netreba obzvlášť predstavovať. Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) je vďačnou neopadavou drevnatejúcou trvalkou, ktorá poteší širokým uplatnením v záhrade. Krásna je ako solitér v kvetináči, no o znásobený efekt sa postará viac rastlín za sebou, ktoré na seba okamžite strhnú pozornosť. Má rada dobre priepustnú pôdu a slnečné stanovisko.
Heuchera a heucherella
Niektoré trvalky zaujmú kvetom, no po odkvitnutí už zostávajú menej nápadné. Ďalšie sú ozdobné listom a hýria atraktívnymi farbami. Také sú aj trvácne heuchery a hybridy heucherelly, ktoré sú k dostaniu v mnohých farebných kultivaroch – ako žiarivo žlté, oranžové, červené, až karmínovo fialové a čierne. Sú vhodné na slnečné i polotienisté miesta s vlhkou pôdou. Pekne ukážu v skupinkách, kedy sa na jednom mieste stretne viac farieb.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre