image 49741 25 v1
Galéria (9)

Najkrajšie rastliny k záhradnému bazénu

Bazény už nie sú žiadnou novinkou ani v našich záhradách. Ale ak chceme, aby v záhradnom priestore pôsobili naozaj prirodzene, súčasťou ich okolia by mala byť pekná zeleň.

Galéria

7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne
7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne
7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne
7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne
7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne
7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne
7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne
7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne

7 rastlín, ktoré pestovať pri bazéne

Céder

Cedrus atlantica ,Glauca Pendula‛

V dostatočnej vzdialenosti od bazéna môžete pestovať aj tento nádherný, reprezentatívne pôsobiaci ihličnan. Vynikne v udržiavanom trávniku, okolo už netreba vysádzať žiadne iné okrasné rastliny. Cédre sú dlhoveké dreviny, ktoré nie sú napádané chorobami ani škodcami. Rastú pomaly, ale ich ihličie je skutočne krásne. Najlepšie sa im bude dariť na slnečnom mieste s priepustnou pôdou, ktorá obsahuje viac vápnika. Vysadiť si ich môžete s koreňovým balom buď do začiatku leta, alebo potom až začiatkom jesene. Po výsadbe nezabudnite na pravidelné zavlažovanie, aby sa drevina čo najrýchlejšie zakorenila. Cédre nevyžadujú ani rez – ak ich teda necháte prirodzene rásť, s pribúdajúcim vekom budú atraktívnejšie.

Kana

Canna indica

Kana je majestátne pôsobiaca rastlina. Každoročne v máji si môžete vysadiť jej hľuzy alebo zakúpiť predpestované rastliny. Kany môžete pestovať v záhone v blízkosti bazéna alebo vo väčšej vegetačnej nádobe. Ideálne je pestovať niekoľko rastlín v skupinke, tak je efekt dokonalý. Obľubujú teplo, slnko, výdatnú zálievku a pravidelné prihnojovanie. Odmenia sa nielen krásnymi listami, ktoré môžu mať aj bronzový nádych či panašovanie, ale aj celkovým exotickým vzhľadom, ako aj farebnými súkvetiami. Kany sa hodia viac do moderného mestského prostredia. Ak si na jeseň uchováte ich hľuzy, využiť ich môžete aj v nasledujúcej sezóne. Ideálne je pestovať ich samostatne, kombinácia s inými rastlinami im nie veľmi svedčí. Navyše, počítajte s tým, že kany sú vyššie.

Oleander

Nerium oleander

Túto obľúbenú drevinu zo Stredomoria jednoducho musíte pri bazéne mať. Vybrať si môžete z rôznych kultivarov s  bielymi, ružovými, bordovými, žltými či viacfarebnými kvetmi. V ponuke sú dokonca rastliny s panašovanými listami. Možné je však len pestovanie vo väčších vegetačných nádobách v priepustnom a výživnom substráte. Aj oleander obľubuje slnko, teplo a neprekáža mu ani letná páľava. Neznesie však tieň. Potrebné je výdatné každodenné zálievanie, prihnojovanie a opatrné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Keďže ide o jedovatú rastlinu, oleander nie je vhodný na miesta, kde sa pohybujú deti. Najkrajšie sú staršie exempláre, ktoré aj bohato kvitnú. Oleander môžete pestovať v tvare kríka alebo stromčeka.

Lantana

Lantana camara

S touto rastlinou sa stretnete koncom jari a začiatkom leta v záhradníctvach. Môže mať podobu menšieho kríka alebo malého stromčeka. Zaujímavé sú najmä kvety, ktoré majú jednu zvláštnosť – menia svoju farbu. Zadovážiť si môžete jedince s oranžovými, žltými, bielymi alebo takmer ružovými kvetmi, prípadne viacfarebné. Lantana je aj bohato olistená, čo prispieva k jej celkovej atraktivite. Rastlinu po kúpe vysaďte do vegetačných nádob a hneď aj umiestnite k bazénu. Za pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie sa vám odvďačí veľkým množstvom krásnych kvetov. Ak sa pokúsite ju prezimovať, budete sa z nej tešiť aj v nasledujúcej sezóne. Predpokladom bohatého kvitnutia je slnečné miesto a teplo. Rastlina netrpí ani chorobami a škodcami.

Palmička

Chamaerops humilis

Práve táto palma sa často odporúča na výsadbu do záhrad. Znesie totiž aj slabší mráz. Ideálnejšie je však vysadiť ju do väčšieho dekoratívneho črepníka a takto umiestniť na vydláždenú plochu k bazénu. Palmičke sa bude najlepšie dariť na slnečnom a teplom mieste. Na zimu bude potrebné ju aj s črepníkom premiestniť do chladného a svetlého priestoru. Rastline trvá spravidla niekoľko rokov, kým dosiahne reprezentatívny vzhľad s kmienkom – môžete však zainvestovať do väčšieho exemplára. Na výsadbu do nádob je vhodný začiatok leta. Ak chcete, aby palma prosperovala, výdatne ju v lete zalievajte a prihnojujte, ideálne hnojivom určeným pre palmy.

Juka

Yucca filamentosa

Túto exoticky pôsobiacu trvalku pravdepodobne dobre poznáte. Zrejme vám však nenapadlo, že sa jej bude výborne dariť a vynikne pri bazéne. Rozrastá sa do šírky, často aj krásne kvitne, súkvetia zložené z bielych zvončekovitých kvetov sú mohutné. Listy sú tuhé, na koncoch pichajú, preto pozor pri bazénoch, kde sa pohybujú deti. Na toto miesto nie je táto rastlina vhodná. Listy tvoria krásnu ružicu prízemných listov. Juka vynikne v záhone, ktorý je vysypaný štrkom. Vyhovuje jej slnečné miesto s priepustnou pôdou, občasná zálievka, ale vo všeobecnosti dobre znáša aj sucho. Občas treba trs prečistiť od suchých listov, prípadne príliš rozrastené rastliny rozdeliť.

NÁŠ TIP

Kortadéria

Cortaderia selloana

Táto asi 2 m vysoká a exoticky pôso­biaca okrasná tráva sa bude v blízkosti bazéna a uprostred udržiavaného trávnika nádherne vynímať. Obľubuje slnko, teplo, chránené miesta a priepustnú pôdu s vysokým obsahom živín. Ideálnym obdobím na výsadbu je koniec jari a začiatok leta. Rastlina sa rozrastá do šírky, preto je nevyhnutné vyhradiť jej dostatočný priestor. Kortadéria znesie aj slnečný úpal, neprekáža jej ani vietor. Pri pestovaní je dôležité výdatne ju zavlažovať, potom rastie veľmi rýchlo. Treba jej poskytnúť aj kvalitnú zimnú prikrývku, inak neprezimuje. Vo všeobecnosti platí, že čím je rastlina staršia, tým je krajšia a bohatšie kvitne. Miesto výsadby si dobre premyslite, zle totiž znáša presádzanie.

Dobrá rada

Pri pestovaní kortadérie je dôležité výdatne ju zavlažovať, potom rastie veľmi rýchlo.

Text Daniel Košťál
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 7/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje