Vavrín pravý
Galéria (8) Zdroj: shutterstock.com

Zásoby bobkového listu z jednej črepníkovej rastliny? Vavrín pravý poteší aj začiatočníkov

Bobkový list je obľúbenou prísadou do polievok, prívarkov a súčasťou koreniacich zmesí na dochutenie mäsa. Viete o tom, že zásoby domáceho bobkového listu si môžete celkom jednoducho dopestovať? Vavrín pravý, z ktorého známe aromatické listy pochádzajú, je významnou súčasťou dávnej histórie a v súčasnosti sa ho darí úspešne pestovať aj v našich podmienkach.

Galéria

Vavrín pravý
Bobkový list v kuchyni
Vavrín pravý v záhrade
Strih vavrínu
Vavrín pravý v kvetináči
Vavrín pravý
Vavrínovec lekársky

Čo je bobkový list – vavrín pravý?

Vavrín pravý pochádza z Ázie, no korene zapustil v oblasti stredomorských krajín, kde jeho pestovanie patrí k tradičným a veľmi rozšírením. Patrí k dlhožijúcim a vždyzeleným trvalkám. V prirodzenom prostredí so stabilne teplou klímou dorastá do objemného kríka s výškou aj šírkou v niekoľkých metroch. Typickým poznávacím znakom sú pevné kopijovité listy tmavozelenej farby a s charakteristickou arómou. Práve tieto listy – u nás známe ako bobkový list – sú obľúbeným a nenapodobiteľným dochucovadlom.

Bobkový list v kuchyni
Zdroj: shutterstock.com

Ako na pestovanie bobkového listu?

Hoci vavrín pravý obľubuje teplú stredomorskú klímu a veľmi mierne zimy, pri ktorých teplota neklesne pod 10 °C, s úspechom sa ho vo vonkajších podmienkach darí celoročne pestovať v južných častiach Slovenska. Ak žijete v oblasti, kde sa objavujú zimné mrazy, stavte skôr na pestovanie bobkového listu v črepníku. Hoci nedopestujete ker impozantných rozmerov, získate esteticky atraktívnu a výborne tvarovateľnú trvalku, z ktorej si môžete každý rok nasušiť vlastné zásoby bobkového listu do kuchyne.

Vavrín pravý v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Nároky na svetlo

Bobkový list je považovaný za teplomilnú rastlinu a obľubuje slnečnú pozíciu, ktorá je aspoň z dvoch strán chránená pred vetrom. V prievane sa mu totiž nedarí.

Nároky na vlahu

Pri pestovaní v črepníku bude bobkový list potrebovať pravidelnú, no zároveň iba miernu zálievku. Neznesie opakované premokrenie, preto je dobré vytvoriť na dne kvetináča drenážnu vrstvu, aby nestál dlhodobo vo vode. Zvoľte ťažší kvetináč so širšou základňou, aby sa pod ťarchou rastúceho kríka neprevažoval.

Hnojenie

Počas hlavnej vegetačnej doby (jarné a letné mesiace) prihnojujte vavrín pravý univerzálnym hnojivom. Od jesene hnojenie vynechávajte.

Strihanie

Tento ker je ako stvorený na strihanie a formovanie do požadovaného tvaru. Vôbec vám nemusí prerásť nad hlavu. Práve naopak – veľmi efektne vyzerá vavrín pravý na kmienku a s hustou, do gule tvarovanou korunou. Prvý strih sa vykonáva na jar na podporu zahustenia a druhý strih zvyčajne v druhej polovici leta alebo na jeseň.

Strih vavrínu
Zdroj: shutterstock.com

Zber listov

Zbierať listy z doma pestovaného vavrína pravého môžete prakticky kedykoľvek od jari do jesene. Vyberajte zdravé a nepoškodené listy. V kuchyni sa najčastejšie používa sušený bobkový list. Listy v dobre vetraných podmienkach preschnú aj prirodzene, vysušenie však viete urýchliť napríklad sušičkou potravín. Sušené bobkové listy sa skladujú na suchom mieste v plátených vreckách alebo uzatvárateľných sklených dózach.

Rozmnožovanie

Ak vám po prestrihávaní a úprave bobkového listu zostávajú vetvičky, vytvorte z nich odrezky a dajte ich zakoreniť. Pomocou nich vavrín pravý celkom jednoducho rozmnožíte.

Prezimovanie

Vavrín pravý pestovaný v črepníku je náchylný na mrazy. Na jeseň, pri poklese teplôt pod 10 °C, ho premiestnite do svetlej miestnosti s teplotou okolo 10 – 15 °C. Zálievku obmedzte, no aspoň raz mesačne mu doprajte menšiu dávku vody, aby do jari nevyschol.

Vavrín pravý v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Vavrín pravý vs. vavrínovec lekársky

V svete rastlín existuje viacero dvojníkov, a kým pestovanie jedného má mnoho výhod, pri druhom treba zbystriť pozornosť.

Vavrín pravý (Laurus nobilis) a vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) sa na seba nápadne ponášajú. Druhý menovaný však nie je bobkový list a vôbec nepatrí do kuchyne. Je to mimoriadne odolný vždyzelený ker s rýchlym rastom, z ktorého sa dajú vypestovať silné živé ploty, no jeho listy sú jedovaté ako pre ľudí, tak i zvieratá. Pri bližšom pohľade sú viditeľné rozdiely v tvare listov aj v tvare a type samotných kvetov (viď obrázky):

Vavrínovec lekársky
Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) – detail na kvety a listy | Zdroj: shutterstock.com
Vavrín pravý
Vavrín pravý (Laurus nobilis) – detail na kvety a listy | Zdroj: shutterstock.com

Zaujímavosti o vavríne

V období starovekého Grécka zastával vavrín významné úlohy. Gréci verili, že bobkový list sa zrodil z neopätovanej lásky medzi bohom Apolónom a nymfou Dafné. Aby mu unikla, jej otec ju premenil na vavrínový strom. Z jeho vetvičiek si Apolón uvil veniec na hlavu. Vavrínovými vencami sa neskôr ozdobovali víťazní bojovníci, básnici, umelci či olympijskí víťazi. Aj hlavách sôch boli vytesané vavrínové vence. Listom vavrína pravého sa prikladala až posvätná moc a v hojnej miere sa používali v liečiteľstve.

Vavrín pravý (lat. Laurus Nobilis) má isté spojenie aj s laureátmi Nobelovej ceny. Anglické slovo „laureate“ pochádza zo 16. storočia. Jeho základom je latinské prídavné meno „laureatus“, ktoré sa používalo na opis človeka, ktorý je korunovaný/poctený vencom z vavrínových listov.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.