image 30833 25 v1
Galéria (5)

Poradíme vám, ako zazimovať subtropické rastliny

Kvitnúca exotická, zo subtrópov pochádzajúca zeleň je najkrajšia počas leta. Po jeho skončení však často vznikne otázka, kam s rastlinami. Likvidácia by pri mnohých druhoch bola tým najhorším riešením. Poradíme vám, ako správne postupovať. 

Galéria

Chránime zeleň pred zimou
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Chránime zeleň pred zimou
Chránime zeleň pred zimou

Už pri kúpe kvitnúcich subtropických rastlín, ktoré pestujeme vo vegetačných nádobách, si treba uvedomiť, že musia prezimovať v interiéri. Často ide o drahšie rastliny, takže pestovať ich len počas jednej sezóny je skutočne škoda. V mnohých prípadoch dokonca platí, že čím sú staršie, tým krajšie a bohatšie kvitnú. Zazimovanie takejto zelene pritom nie je náročné, zvládne ho aj začínajúci pestovateľ. 

Pozor na nízke teploty

Väčšina rastlín z trópov alebo subtrópov neznesie pokles teploty na 0 °C. Dôležité je preto pozorne sledovať predpoveď počasia a v prípade nižšej teploty (okolo 10 °C) treba najcitlivejšie druhy preniesť dnu. Samozrejme, izbové rastliny a kaktusy musia byť vnútri už od konca septembra či začiatkom októbra.

K najcitlivejším subtropickým drevinám patrí napríklad ibištek (Hibiscus rosa-sinesnsis), preň je prudký pokles (hlavne nočnej) teploty takmer vždy likvidačný. Naopak, figovníky, oleandre či vavrínovce môžu zostať vonku dlhšie. Znesú aj nižšie teploty od 5 do 0 °C. Tak posilníme ich odolnosť proti chorobám a škodcom. Niektoré rastliny prezimujú na svetle, iným nebude prekážať tma. Vždy by však zimovisko malo byť chladnejšie, v žiadnom prípade to nesmie byť prekúrená miestnosť.

Odborník radí
Rastliny počas zimy kontrolujte a v prípade výskytu škodcov či chorôb okamžite zasiahnite.

Zimovanie na svetle

Tie rastliny, ktoré potrebujú počas zimy veľa svetla, by sme mali umiestniť tak, aby ho mali dostatok. Teda čo najbližšie k oknám, samozrejme, nie tak, aby sa listy dotýkali okenných tabúľ, pretože to môže byť pre ne nebezpečné (hlavne počas mrazov). Ideálne je južné okno, najmenej vhodné je okno orientované na sever. Čím ďalej je rastlina umiestnená od okna, tým sa jej dostáva menej svetla, čo môže mať vplyv na jej prezimovanie. Obvykle sa stonky rastliny ťahajú za svetlom, sú slabšie, bledé, krehké, a teda náchylnejšie na napadnutie chorobami. Takto umiestnená rastlina je vysilená a menej vitálna, na jar jej dlho trvá, kým sa zregeneruje. Ideálna teplota je 5 až 10 °C.

Na svetle treba prezimovať ibištek čínsky, citrusy, oleandre, banánovníky, bugenvileu, mučenku, agapant, olivovník, chryzantémovku, kasiu, fuksiu, lantanu, myrtu, olovník, rozmarín, jazmínovku, figovník, podslnečník, agávy, koleus, klerodendrum, tibouchinu, palmy – napríklad trachykarp či ľulok.

Dobrá rada
Priestor, kde zimuje exotická zeleň, sa musí dať priebežne vetrať.

Zimovanie v tme

Úplná tma nie je nikdy vyhovujúca, ale mnohým subtropickým rastlinám vyhovuje počas zimy menšie množstvo svetla. Ide hlavne o druhy, ktorým na zimu opadávajú listy. Vo všeobecnosti platí, že druhy so vždyzelenými listami potrebujú počas zimy dostatok svetla, naopak, opadavé druhy sa uspokoja s menším množstvom svetla. Ideálne sú pre tieto rastliny pivnice, tmavšie chodby, schodištia, garáže a náraďovne, kde však nebude mrznúť. K typickým rastlinám, pre ktoré je takéto zimovisko vyhovujúce, patrí durman – po prenesení na zimovisko mu obvykle opadnú všetky listy, no netreba sa toho zľaknúť. Okrem neho k takýmto rastlinám patria aj muškáty, figovník, granátovník, vavrín či väčšina exotických cibuľovín, ktoré sa na zimu zaťahujú. Mnohé z rastlín, ktoré potrebujú počas zimy svetlo, pritom môžeme prezimovať aj v priestore s obmedzeným množstvom svetla, bude to však mať vplyv na ich kvitnutie v nasledujúcej sezóne. To bude slabšie alebo nastúpi neskoršie – až koncom leta. Takto prežijú napríklad agapant, oleander, bugenvilea. Ľulok či kasia prežijú zimu aj v miestnosti s nedostatkom svetla.

Starostlivosť na zimovisku

Zalievanie

Tropické a subtropické rastliny potrebujú zálievku aj počas zimy – skôr miernu a nie veľmi studenou vodou. Substrát by mal medzi zálievkami mierne preschnúť, nie je dobré zalievať ho, ak je ešte mokrý. V miskách pod nádobami sa nesmie hromadiť prebytočná zálievková voda.

Presádzanie

Počas zimy rastliny nepresádzame ani neprihnojujeme. S tým začneme až v marci.

Rez

Rastliny v zime nerežeme. Na jeseň stačí urobiť len nevyhnutný rez (suché a poškodené časti). Jar je na rez (aj radikálnejší) oveľa vhodnejšia.

Kontrola

Počas zimy treba zberať opadané lístie, prípadne odstrihnúť suché časti. Miestnosť s rastlinami sa musí počas slnečných a bezmrazových zimných dní vetrať (ideálne na poludnie). V zásade je tiež dobré rastliny neumiestňovať na zimovisko nahusto.

Exteriérová zeleň v nádobách

• Mnohé druhy zelene, ktoré sa bežne pestujú aj na záhonoch, môžeme nechať vonku aj s nádobami (ak sú mrazuvzdorné). Ide napríklad o krušpány, vavrínovce, zakrpatené ihličnany, bambusy, azalky, rododendrony, ale aj niektoré okrasné trávy či trvalky.
• Hlavne dreviny je lepšie pred príchodom zimy sústrediť na chránené miesto – do tieňa a k tesnej blízkosti domu. Nikdy nie pod odkvapy.
• Vyplatí sa obaliť nádoby jutovinou alebo rákosovými rohožami. Vnútro – povrch pôdy – je dobré vyplniť suchým lístím, čo je výborný izolačný materiál. Vhodná je aj suchá slama, prípadne chvojky.
• Takisto je vhodné izolovať nádoby zospodu – položiť ich na podložku z polystyrénu alebo dreva.
• Ďalší spôsob je zapustiť nádoby s rastlinami do pôdy na chránenom mieste. Praktické je to však len pri menších črepníkoch.
• Aj rastlinám v nádobách, ktoré zostávajú na zimu vonku, treba počas slnečných a bezmrazových dní dopriať vlahu. Silné zimné slnko a s tým súvisiace sucho je pre ne (hlavne pre ihličnany a vždyzelené listnáče) totiž veľmi nebezpečné.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Julia says:

    manzel v zime polieval oleandre v pivnici a natolko ich polial, ze mi na oleandri zacali zltnut listy a vznikli na listoch tmave skvrny ja som ich odstranila tym ,ze som vsetky tie listy odtrhala .Chcem sa spytat ci sa mi oleandre daju do poriadku ci mi nezzhniju ,alebo na jar oziju. Prosim o odpoved. Dakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje