Blyskáč cibuľkatý
Zdroj: iStock

Ako pestovať blyskáč cibuľkatý? Viete, že mladé listy sú jedlé a obsahujú množstvo vitamínu C?

Blyskáč cibuľkatý (Ficaria verna subsp. verna) je malá, nízka trvalka z čeľade iskerníkovité. Na jar kvitne žltými kvetmi v tvare hviezdy. Má typické tmavozelené zaoblené lesklé listy. Kým po kvitnutí sú listy horké a mierne jedovaté, mladé listy pred kvitnutím sú bohaté na vitamín C a možno ich konzumovať v šalátoch. Hoci bol blyskáč v minulosti považovaný za burinu rastúcu na vlhkých miestach, dnes sa často vysádza ako okrasná rastlina.

Ficaria verna rastie vo vlhkých oblastiach s tieňom – v lesoch, pod živými plotmi a pozdĺž brehov potokov. Často sa objavuje aj v záhradách. Je to jeden z prvých kvetov, ktoré sa objavia po zime a je dobrým zdrojom nektáru pre skoré opeľovače, vrátane kráľovien čmeliakov preberajúcich sa z hibernácie. Vďaka blyskáču môžete do vašej záhrady pritiahnuť prospešný hmyz.

Ako zabrániť nechcenému rozrastaniu?

Blyskáč bol dlho považovaný za burinu. Je to preto, že dokáže invazívne rásť. Šíri sa podzemnými koreňovými hľuzami. Ak prekračuje hranice, ktoré ste preň vymedzili, je potrebné vykopať nové hľuzy ešte pred rozkvitnutím, inak bude problém pretrvávať. Nechcenému rozrastaniu zabránite aj výsadbou do nádob. Ak rastie na trávniku, musíte rátať s tým, že časté kosenie rastlinu oslabí. Najkrajšie vyznieva, ak máte časť záhrady, kde ju môžete nechať rásť, napríklad pod stromami, pod živým plotom alebo na brehu. Je to atraktívna pôdopokryvná rastlina. Rastie do výšky 8 až 20 centimetrov.

Blyskáč cibuľkatý
Zdroj: iStock

Ako zasadiť blyskáč?

Na trhu so semiačkami, cibuľkami a sadenicami zoženiete viacero odrôd blyskáča. Vysaďte ich do hĺbky 5 centimetrov a do sponu 15 centimetrov. Blyskáču sa najlepšie darí, keď je umiestnený na sever alebo východ. Je vhodný aj do ťažkých ílovitých a vlhkých pôd. Kvitne od februára do mája.

Blyskáč cibuľkatý
Zdroj: iStock

Liečivé účinky blyskáča

Vňať blyskáča sa zbiera kvôli liečivým účinkom, najčastejšie v marci. Po zbere sa nechá v tieni vysušiť. Obsahuje alkaloidy chelidonín a cholerytrín, ďalej saponín fikarín, triesloviny a veľa vitamínu C. V ľudovom liečiteľstve sa z tejto rastliny robia čaje na liečbu nedostatku vitamínu C a extrakty proti bradaviciam, hemoroidom a svrabu. Používa sa tiež pri rôznych kožných ochoreniach, proti vyrážkam a na zastavenie krvácania.

Ako použiť blyskáč? Kedy je jedovatý?

Mladá vňať alebo mladé listy zberané skôr, ako blyskáč kvitne, sa pridávajú do zmesí jarných šalátov, práve kvôli vysokému obsahu vitamínu C. Zvieratá sa blyskáču vyhýbajú, pretože po zakvitnutí je mierne jedovatý. Dobrou správou je, že sušením alebo tepelným ošetrením sa obsah jedu stráca.

Blyskáč cibuľkatý
Zdroj: iStock

Týmto jedom je ranunkulín, ktorý sa štiepi na protoanemonín. Ten je dráždivý, dráždi pokožku a pri požití vyvoláva nevoľnosti a zvracanie. I tak sa však najčastejšie i na sušenie zberá vňať pred kvitnutím, ktorá jed neobsahuje.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenersworld.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje