jesenné lístie
Galéria (9) Zdroj: shutterstock

10 najdôležitejších činností v záhrade, ktoré by ste mali pred zimou stihnúť

Odstraňovanie lístia, delenie trvaliek, tvarovanie okrajov trávnika, prerezávanie drevín: zoznam úloh jesenného upratovania záhrady je dosť dlhý. Na nasledujúcich stranách si môžete prečítať, čo by ste mali vo svojej záhrade urobiť skôr, ako nastúpi zima.

Galéria

jesenné lístie
Ak nechcete, aby vám lístie upchávalo odkvapové rúry, vložte do nich stočené pletivo.
Nevzhľadné a suché súkvetia trvaliek môžete zrezať a skompostovať.
Drevené oplotenie,
jesenné lístie

Upratovanie záhrady v jeseni nie je veľmi obľúbená činnosť, zato veľmi užitočná. Ak si záhradu v tomto období nezanedbáte, ochránite rastliny pred vplyvom zimy a na jar si ušetríte množstvo práce. Najrýchlejšie vám upratovanie pôjde počas suchých dní, pričom si na čerstvom vzduchu môžete vychutnať ešte posledné hrejivé lúče jesenného slnka.

Po celej záhrade je v týchto dňoch popadané lístie, výhonky rastlín sú poprehýbané a plody prezreté. Kde však má zmysel robiť poriadok a kde lepšie počkať do jari? Čo zrezať a čo ponechať? Odpovede nájdete v našich nasledujúcich tipoch.

Ak nechcete, aby vám lístie upchávalo odkvapové rúry, vložte do nich stočené pletivo.
Ak nechcete, aby vám lístie upchávalo odkvapové rúry, vložte do nich stočené pletivo. | Zdroj: shutterstock

Tip 1

Odstráňte z trávnika jesenné lístie

Aj v jeseni potrebuje trávnik na svoj rast veľa svetla. Ak do jari ponecháte na zelenom koberci väčšie množstvo listov, pokryté oblasti zožltnú a trávnik časom na týchto miestach odumrie. Väčšie množstvo opadaných listov teda nezabudnite z trávnika pravidelne odstraňovať. Lístie môžete ľahko pozbierať kosačkou so zberným košom. Pokosená tráva spolu s listami je zmes bohatá na živiny a ideálna na rýchle skompostovanie.

Tip 2

Upravte okraje trávnika

Skôr ako sa záhrada uloží na zimný spánok, upravte okraje trávnika do požadovaného tvaru. Výborne vám to pôjde rýľom. Ak chcete mať rovné okraje, ako šablóna vám výborne poslúži dlhá doska.

Tip 3

Drevo ošetrite ochranným náterom

Drevo je v zime zvlášť vystavené nepriaznivým poveternostným vplyvom (vlhko, mráz, sneh, výrazné výkyvy počasia), preto pri jesennom upratovaní nezabudnite drevený plot alebo pergolu ošetriť ochrannou lazúrou alebo olejom. Drevo pri natieraní musí byť suché a teplota nesmie klesnúť pod minimálnu teplotu potrebnú na aplikáciu produktu. Pri lazúrach sú výhodnejšie nižšie teploty, ak je slnečno a veľmi teplo, zasychajú príliš rýchlo a neprenikajú dostatočne hlboko do drevených vlákien. Ošetrujúce oleje sú, naopak, pri nízkych teplotách často príliš husté.

Drevené oplotenie,
Drevené oplotenie, pergoly či iné záhradné prvky z dreva, ktoré sú celoročne vystavené poveternostným vplyvom, ošetrite vhodnou lazúrou alebo olejom. | Zdroj: shutterstock

Tip 4

Zabezpečte citlivým rastlinám zimnú ochranu

Trvalky, ako napríklad montbrécia záhradná (Crocosmia), prekvapivo dobre odolávajú aj nízkym teplotám, pokiaľ nie je príliš vlhká pôda. Väčšinou však neprežijú chladné a vlhké zimy. Pre tieto druhy je hustá pôdna pokrývka s lístím ideálnou zimnou ochranou. Listy nielen izolujú pôdu od prenikajúceho chladu, ale pôsobia aj ako prirodzená ochrana pred prílišnou vlhkosťou. Dažďová voda je odvádzaná zvnútra von ako zo strechy pokrytej šindľom a presakuje iba na okraj listovej vrstvy v zemi.

Tip 5

Pripravte si hodnotný listový kompost

Ak máte v záhrade veľa listnatých stromov, na spracovanie listov budete v jeseni potrebovať okrem klasického kompostéra aj ďalšie nádoby. Osvedčili sa valcovité koše vyrobené z drôteného pletiva. Stačí spojiť konce pletiva do valca a umiestniť ho na tienisté miesto. Podľa potreby do nich dopĺňajte opadané lístie a na jednotlivé vrstvy vždy nasypte urýchľovač kompostu. Do roka vznikne tzv. listovka, ktorá je vhodná na vylepšenie pôdy.

Výroba listovky v plastových vreciach

Naplňte vrecia. Veľké odpadové vrecia naplňte listami. Vyhnite sa listom z orechov a chorých stromov. Čierne vrecko absorbuje teplo zo slnka, čím sa vnútri zvyšuje teplota, a urýchli sa tak ich rozklad. | Zdroj: archív Jaga
Urobte otvory. Vidlami urobte do hornej a bočnej časti vrecka niekoľko otvorov, aby ste umožnili vzduchu dostať sa dovnútra. | Zdroj: archív Jaga
Uloženie. Naplnené vrecia uložte na miesto pod strechou. Zaťažte ich, ale nesnažte sa obsah udusiť, pretože by to zabránilo prevzdušneniu a rozkladu. | Zdroj: archív Jaga

Tip 6

Rozdeľte a vysaďte trvalky

Trvalky sú veľmi dynamické spoločenstvá. Niektoré druhy sa často počas sezóny rýchlo šíria, zatiaľ čo druhy s krátkym vegetačným obdobím postupne miznú. Na jeseň nastal čas prijať regulačné opatrenia: odstrániť prerastené druhy a nahradiť ich inými vhodnými rastlinami, ktoré sa ľahšie udržiavajú pod kontrolou. Mali by ste omladiť trvalky, ktoré už nie sú veľmi vitálne a majú menej kvetov. Choré rastliny je najlepšie zrezať alebo odstrániť namiesto čakania do jari. Dobré je tiež počas jesenného upratovania vyplniť malé medzery v záhone s jarnými cibuľovinami.

Nevzhľadné a suché súkvetia trvaliek môžete zrezať a skompostovať.
Nevzhľadné a suché súkvetia trvaliek môžete zrezať a skompostovať. | Zdroj: shutterstock

Tip 7

Štrkové cestičky udržiavajte čisté

Záhradné chodníky a cestičky s povrchom zo štrku alebo štiepky tiež potrebujú na jeseň trochu údržby. Aby ste ich udržali natrvalo bez buriny, nesmie sa medzi kamienkami ukladať príliš veľa humusu. Ten akumuluje veľa vlhkosti a vytvára ideálnu živnú pôdu na klíčenie semien buriny. Počas jesenného čistenia odstráňte zo štrkových povrchov všetky listy a zvyšky rastlín. Najlepšie vám to pôjde s fukárom na listy počas dní bez dažďa.

Tip 8

Odstráňte choré a prekážajúce stromy

Ak je vo vašej záhrade stará polomŕtva jabloň alebo smrek, ktorým hrozí, že ich vietor vyvráti, je najvyšší čas rozlúčiť sa s nimi. Ak strom nemôže pri páde spôsobiť väčšie škody, môžete pílu použiť sami, inak by ste mali výrub prenechať profesionálovi. Kmeň stromu má často zmysel ponechať. Môžete ho nechať obrásť napríklad plamienkom alebo ho ozdobiť ako stojan na kŕmidlo pre vtáky.

Tip 9

Zrušte a porýľujte záhony

Záhony, o ktoré ste sa počas roka s láskou starali, sa budú taktiež pomaly ukladať na zimný spánok. Najskôr zrušte záhony koreňovej zeleniny, ako je zeler a petržlen. V zemi ešte môže zostať mrkva, zeler, kel, pór, červená repa alebo čierny koreň.

Mierne mrazy zvládne ružičkový kel, čínska kapusta, tzv. poľníček a špenát. Všetky rastliny však chráňte vrstvou lístia. Pred zimou všetky záhony porýľujte a zbavte buriny. Na jar vám to ušetrí prácu. Hlinu môžete tiež jemne pohnojiť, aby mala z čoho čerpať živiny.

jesenné lístie
Zdroj: shutterstock

Tip 10

Prerežte listnatý živý plot

Na jeseň je nutné prerezať všetky listnaté kry a dreviny (nielen) v živom plote. Vďaka tomu im zostane dostatok sily na prezimovanie a na jar môžu opäť bohato vyklíčiť. Po zastrihnutí by mal byť živý plot v spodnej časti širší ako v hornej. Týmto spôsobom získajú listy na nižšie položených vetvách dostatočný prísun slnečného svetla a vzduchu, vďaka čomu sa budú môcť vytvoriť nové listy.

Pri strihaní a rezaní je dôležité zvoliť správne náradie. „Keďže sú vlastnosti drevín veľmi rozdielne, aj nástroje určené na ich tvarovanie sa líšia. Nožnice so systémom bypass ponúkajú presnosť, zatiaľ čo nákovkové zase silu,“ vysvetľuje David Benda z Hornbachu.

Na hrubšie konáre a hustejšie dreviny sú ideálne nákovkové nožnice na konáre, ktoré majú maximálny rezný výkon 40 mm. Vhodné sú aj ručné nožnice na živý plot s 20 cm dlhou oceľovou čepeľou na jednoduchý a presný strih. Akumulátorové prístroje ušetria čas i námahu v záhrade. Sú nenáročné na údržbu a šetria životné prostredie. „Záhradné AKU náradie for_q je ľahšie ako porovnateľné benzínové prístroje, a to pri rovnakom výkone. Navyše, batérie z jedného prístroja značky for_q sa hodí do všetkých akumulátorových zariadení tejto značky,“ dodáva na záver David Benda.

Text: Redakcia, Gardener’s World
Foto: isifa/shutterstock, Sarah Cuttle, Tim Sandall
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.