Na aké povinnosti v záhrade nesmieme v apríli zabudnúť?
V apríli stúpajú teploty postupne čoraz vyššie, všetko je zelené a zakvitnuté. Niet divu, že budete mať tento mesiac v záhrade množstvo práce. S našimi tipmi to však hravo zvládnete.
Galéria
Priväzujte výhonky plamienka
Aby bol plamienok počas celého roka čo najkrajší, nové výhonky mu pravidelne priväzujte k opore. Používajte mäkký viazací materiál a uväzujte ho voľne, aby výhonky mohli rásť. Ak sa dá, priväzujte ich vodorovne, pretože tak vyženú viac bočných výhonov a kvetov.
Vysaďte sadenice jednoročiek
Na jeseň vysiate kvety, ako napríklad nevädza poľná, mak vlčí, slncovka, hlaváčik jarný, by mali byť v tomto čase už dobre zakorenené a môžete ich vysadiť do záhona alebo nádob. Pred výsadbou ich výdatne zavlažte a zaštipnite vrcholce.
Pripravte sa na balkónovú sezónu
Starú zeminu z debničiek a nádob, ktorá je vyčerpaná a môžu v nej byť zárodky chorôb a škodcov, vyhoďte a zaobstarajte si novú. Čerstvé substráty sú obohatené o živiny, ktoré rastlinám vystačia na prvé týždne po výsadbe. Nádoby dôkladne umyte a očistite od zvyškov starej zeminy.
Po odkvitnutí cibuľovín
Snežienky, modrice či scily si môžete po odkvitnutí, keď zvädnú listy, rozmnožiť delením trsov. Trsy opatrne vykopte, rozdeľte na viacero častí a vysaďte na nové miesto.
Zrežte okrasné trávy
Všetky suché steblá tráv, ktoré chránili celú rastlinu počas zimy pred mrazmi, môžete teraz zrezať na výšku 15 cm od povrchu pôdy. Tak docielite tvorbu nových zelených stebiel.
Šalát vysievajte priebežne
Šalát má pomerne krátke vegetačné obdobie. Ak ste v záhone dopestovali prvú úrodu chrumkavých šalátikov, môžete vysiať semienka šalátov na ďalšiu úrodu. Takto môžete zberať čerstvý šalát počas celej sezóny.
Pikírujte rajčiaky
Ak ste vo februári vysiali semienka rajčiakov do výsevných nádob, mladé vzídené rastliny treba teraz vyjednotiť. Korene jednotlivých rastliniek opatrne vytiahnite zo zeminy pomocou drievka alebo koncom rukoväti lyžice a umiestnite ich jednotlivo do malých kvetináčov s čerstvým substrátom.
Zaostrite na drobné ovocie
Citlivé odrody egrešov a čiernych ríbezlí ošetrite proti americkej múčnatke egreša. Ak potrebujete, takzvaným potápaním si ich môžete spolu s černicami aj rozmnožiť.
Pozor na chrastavitosť
Citlivé odrody jabloní a hrušiek ošetrite proti chrastavitosti najskôr tesne pred kvitnutím, potom zase hneď po odkvitnutí. V prípade daždivého počasia s jednotlivými postrekmi pokračujte v dvojtýždňových intervaloch až do konca júna.
Text: Jana Komadelová
Foto: archív firiem, shutterstock
Páčil sa vám tento článok? Vyberte si z našich zvýhodnených ponúk predplatného časopisu Urob si sám a dostávajte užitočný obsah priamo domov.
Komentáre