deti v záhrade
Galéria (8) Zdroj: istock

Na aké povinnosti v záhrade nesmieme v apríli zabudnúť?

V apríli stúpajú teploty postupne čoraz vyššie, všetko je zelené a zakvitnuté. Niet divu, že budete mať tento mesiac v záhrade množstvo práce. S našimi tipmi to však hravo zvládnete.

Galéria

práce v záhrade
práce v záhrade
práce v záhrade
deti v záhrade
práce v záhrade
práce v záhrade
úžitková záhrada

Priväzujte výhonky plamienka

Aby bol plamienok počas celého roka čo najkrajší, nové výhonky mu pravidelne priväzujte k opore. Používajte mäkký viazací materiál a uväzujte ho voľne, aby výhonky mohli rásť. Ak sa dá, priväzujte ich vodorovne, pretože tak vyženú viac bočných výhonov a kvetov.

práce v záhrade

Vysaďte sadenice jednoročiek

Na jeseň vysiate kvety, ako napríklad nevädza poľná, mak vlčí, slncovka, hlaváčik jarný, by mali byť v tomto čase už dobre zakorenené a môžete ich vysadiť do záhona alebo nádob. Pred výsadbou ich výdatne zavlažte a zaštipnite vrcholce.

práce v záhrade
Zdroj: istock

Pripravte sa na balkónovú sezónu

Starú zeminu z debničiek a nádob, ktorá je vyčerpaná a môžu v nej byť zárodky chorôb a škodcov, vyhoďte a zaobstarajte si novú. Čerstvé substráty sú obohatené o živiny, ktoré rastlinám vystačia na prvé týždne po výsadbe. Nádoby dôkladne umyte a očistite od zvyškov starej zeminy.

práce v záhrade
Zdroj: istock

Po odkvitnutí cibuľovín

Snežienky, modrice či scily si môžete po odkvitnutí, keď zvädnú listy, rozmnožiť delením trsov. Trsy opatrne vykopte, rozdeľte na viacero častí a vysaďte na nové miesto.

práce v záhrade
Zdroj: shutterstock

Zrežte okrasné trávy

Všetky suché steblá tráv, ktoré chránili celú rastlinu počas zimy pred mrazmi, môžete teraz zrezať na výšku 15 cm od povrchu pôdy. Tak docielite tvorbu nových zelených stebiel.

Šalát vysievajte priebežne

Šalát má pomerne krátke vegetačné obdobie. Ak ste v záhone dopestovali prvú úrodu chrumkavých šalátikov, môžete vysiať semienka šalátov na ďalšiu úrodu. Takto môžete zberať čerstvý šalát počas celej sezóny.

Pikírujte rajčiaky

Ak ste vo februári vysiali semienka rajčiakov do výsevných nádob, mladé vzídené rastliny treba teraz vyjednotiť. Korene jednotlivých rastliniek opatrne vytiahnite zo zeminy pomocou drievka alebo koncom rukoväti lyžice a umiestnite ich jednotlivo do malých kvetináčov s čerstvým substrátom.

Zaostrite na drobné ovocie

Citlivé odrody egrešov a čiernych ríbezlí ošetrite proti americkej múčnatke egreša. Ak potrebujete, takzvaným potápaním si ich môžete spolu s černicami aj rozmnožiť.

Pozor na chrastavitosť

Citlivé odrody jabloní a hrušiek ošetrite proti chrastavitosti najskôr tesne pred kvitnutím, potom zase hneď po odkvitnutí. V prípade daždivého počasia s jednotlivými postrekmi pokračujte v dvojtýždňových intervaloch až do konca júna.

Zdroj: shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: archív firiem, shutterstock

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si z našich zvýhodnených ponúk predplatného časopisu Urob si sám a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje