8 rád, ako po zime prebudiť záhradu
Milovníci okrasných záhrad vedia, že nastáva čas, keď si treba dôkladne premyslieť usporiadanie záhrady. Už onedlho sa totiž pustíme s vervou do práce. Aby sme sa počas sezóny mohli tešiť z krásnej zelenej obývačky, poďme na to krok za krokom.
Galéria
1. Prebudenie trávnika
Trávnik po zime dôkladne vyčistíme – od lístia, úlomkov vetvičiek a odumretej suchej trávy. Potom naň môžeme rozhodiť tenšiu vrstvu preosiateho kompostu (spolu s pieskom) a dosiať semená na nevzhľadné miesta. Trávnik kosíme prvýkrát, keď v záhrade rozkvitá zlatovka (zlatý dážď). Optimálna výška kosenia by mala byť 4 cm, pri druhom kosení (asi o týždeň neskôr) by sme mali trávnik pokosiť hlbšie, asi na 2 cm. Plochu prevzdušníme vertikulačnými hrabľami alebo špeciálnym vertikulátorom, tak sa z trávnika odstránia všetky plstnaté zvyšky spolu s machom, skyprí sa pôdny povrch a výrazne sa posilní rast odnožujúcich druhov tráv.
2. Výsadba byliniek
Z bylinkových záhonov vyhrabeme zvyšky listov, zimnej prikrývky a odumretých rastlín. Do prekyprenej pôdy zapracujeme piesok. Krovité bylinky môžeme zostrihať – budú mať v nasledujúcej sezóne pekný košatý tvar. Nezabudneme odstrániť suché a choré výhonky. Prospešná bude aj výdatnejšia zálievka.
3. Zrežme ich, nech sú krajšie
Takmer všetky okrasné kry kvitnúce v lete zakladajú puky na výhonoch, ktoré vyrástli počas jari. To dosiahneme len rezom v priebehu marca – všetky minuloročné výhonky skrátime na dve-tri očká od zeme. Na jar je takto dobré zrezať budleju (Buddleia davidii), ľubovník (Hypericum calycinum), perovskiu (Perovskia atriplicifolia), tavoľníky (Spiraea x bumalda a Spiraea x japonica), bradavec (Caryopteris clandonensis), vres (Calluna vulgaris) a mrazuvzdorné fuksie (Fuchsia magellanica). Zo vždyzelených drevín odstránime poškodené a suché listy, silný zostrih urobíme len pri druhoch, ktoré počas silnej zimy úplne namrzli (bršleny). Začiatkom apríla nezabudneme na rez popínavého plamienka (Clematis) – treba ho skrátiť približne vo výške 30 cm (od zeme). Necháme len najsilnejšie jednoročné výhony, veľmi slabé a namrznuté odstránime celé. Takto ošetrujeme len veľkokveté druhy plamienkov (Clematis Jackmanii) a plamienok tangutský (Clematis tangutica), ktoré kvitnú v lete. Po odkvitnutí zrežeme aj zlatovku.
Zlatovku po odkvitnutí treba zrezať. foto: thinkstock.com
4. Prázdne miesta skalke nepristanú
Začiatkom apríla odstránime zo skalky zimnú prikrývku, najmä zo skoro kvitnúcich druhov. Vyčistíme ju od napadaných listov, odstránime uhynuté a vymrznuté druhy skalničiek a pritlačíme korene rastlín vytiahnuté mrazom. Do škár a medzier medzi kameňmi prisypeme zeminu chudobnú na živiny. Takisto bude nutné vyrovnať a zapustiť do pôdy uvoľnené kamene. Kamenná drvina nasypaná do voľných priestorov medzi kameňmi a skalničkami zabráni rastu burín a pomôže udržať skalničky v kompaktnom tvare. Na prázdne miesta v skalke však môžeme dosadiť nové rastliny. Druhy, ktoré sa príliš rozrástli, treba vybrať, rozdeliť a znovu zasadiť.
5. Čas na nové prírastky
Začiatkom marca odstránime zimný kryt, obaly a rohože z chúlostivých druhov drevín a v apríli vysádzame nové druhy, najlepšie s koreňovým balom. Na výsadbu si vyberieme dni, keď je pod mrakom, prípadne deň pred ohlasovaným dažďom. Jama musí byť dosť veľká, nezabudneme k zemine primiešať preosiaty kompost a rašelinu. Po výsadbe udržujeme pôdu stále vlhkú, najmä počas slnečných dní. V tomto období si môžeme vysadiť vždyzelené kry aj do vegetačných nádob. Postaráme sa aj o živé ploty – vyhrabeme spod nich suché aj tlejúce lístie, doplníme kôrový mulč a rozhádžeme granulované viaczložkové hnojivo. Prihnojíme aj ostatné dreviny.
6. Záhony plné kvetov
V jarnom období si môžeme založiť trvalkový záhon. Pôdu prekypríme do hĺbky, odstránime burinu, pridáme preosiaty kompost a pomaly pôsobiace granulované hnojivo. Potom ju vyrovnáme a na skúšku rozmiestnime črepníky s trvalkami na svoje budúce miesta. Vysádzame aspoň tri kusy z jedného druhu trvaliek, z tých vyrastenejších postačí jedna rastlina. Do trvalkového záhona môžeme zakomponovať aj kultivar ruže alebo okrasné kry kvitnúce v lete. Neskôr na jar môžeme vysádzať okrasné trávy, papraďorasty a predpestované kvitnúce dvojročné rastliny (sirôtky, nezábudky, sedmokrásky).–>
Môže sa zísť
Záhradná rašelina a mulčovacia kôra
Záhradná rašelina je vhodná na zlepšenie pôdy, na jej prekyprenie, prevzdušnenie a úpravu pH. Podporuje bohatú tvorbu koreňov a kvetov. Mulčovacia kôra zasa zabraňuje rastu buriny a udržiava pôdnu vlhkosť.
Cena u predajcu, Mountfield
Trávna zmes
WOLF-Garten FUN
Zmes je určená na založenie, dosievanie a obnovu trávnika, napríklad v rodinnej záhrade. Rýchlo klíči, vydrží aj veľkú záťaž.
Cena u predajcu, Mountfield
Elektrický vertikulátor
WOLF-Garten UV 32 EV
Ak chcete hustý a sýtozelený trávnik, bez vertikulátora sa nezaobídete. Dobre sa skladuje, má tichý chod a 32 vertikulačných nožov. Zvládne menšie a veľmi členité trávnaté plochy. Odporúčame zakúpiť k nemu aj zberný kôš.
Cena u predajcu, Mountfield
7. Zostrih pre krásu ruží
Koncom zimy odstránime zo záhonov prikrývku a odhrnieme nakopčenú zeminu (najneskôr po polovice apríla). Vystriháme namrznuté, choré a suché výhonky, ako aj tie, ktoré smerujú do stredu kríka. Polyantky skrátime na 40 cm, floribundy na päť až sedem očiek a veľkokveté ruže na tri alebo štyri očká (pri týchto je dobré ponechať len štyri mladšie výhony). Zazimované stromčekové ruže zdvihneme (ak boli zohnuté k pôde), prípadne odbalíme z jutoviny a z jednotlivých koruniek vystriháme suché výhonky a tie, ktoré ju príliš zahusťujú. Jar je vhodná aj na výsadbu ruží (odporúča sa aj s koreňovým balom).
Koncom februára vystriháme namrznuté a suché výhonky z ruží. foto: thinkstock.com
Odborník radí
Začiatkom marca odstránime zimný kryt z trvalkových záhonov, vyhrabeme lístie, ostriháme suché steblá, prekypríme pôdu a pridáme preosiaty kompost, prípadne viaczložkové granulované hnojivo. Môžeme obnoviť aj kôrový mulč na záhone.
8. Jazierko ako zrkadlo
Jazierko a jeho okolie vyčistíme od odumretých a zahnívajúcich rastlinných zvyškov a zimného odpadu. Rozrastené vodné rastliny pretriedime, prípadne rozdelíme. Skoro na jar môžeme vysadiť brehy rastlinami – teraz najlepšie uvidíme, kde sú voľné miesta. Po výsadbe dopustíme čistú vodu do jazierka.
S výsadbou nových rastlín (aj lekien) je lepšie počkať do konca marca. foto: thinkstock.com
Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre