Ako dobre poznáte okrasné letničky na balkóny a terasy? Zvládnete náš náročný kvíz?

Balkónové letničky
Zdroj: istock.com

Aj tá najmenšia terasa či balkón môže zahŕňať kvetináč alebo závesný kôš s dekoratívnymi kvetmi. Sledovať ich rast, kvitnutie, vnímať vôňu a farbu kvetov – hoci aj na balkóne v mestskom paneláku, je hotový pôžitok. Existuje mnoho krásnych letničiek vhodných na balkóny a terasy. Urobte si test, ako dobre ich poznáte a inšpirujte sa!

0%

1. V akom tvare kvitne kvet petúnie?

Petúnie istock.com
Správne! Nesprávne!

Kvety petúnie majú tvar zvončeka a rastú kaskádovito, preto sú vhodné aj na zatienenie balkónov a rast na opore.

2. Z čoho sa pestuje begónia hľuznatá?

Begónia hľuznatá istock.com
Správne! Nesprávne!

Existuje viacero druhov begónií, ale hľuznatá sa skutočne pestuje z hľuzy. Potrebuje veľa vody a najlepšie rastie v polotieni.

3. Ako sa volá táto obľúbená rastlina, ktorá sa často pestuje v závesných košoch?

Letná sedmokráska istock.com
Správne! Nesprávne!

Brachyscome vytvára množstvo malých kvetov podobných sedmokráskam, a to počas celého leta. Dekoratívne je aj jemné lístie. Kvitne v odtieňoch modrej, fialovej, ružovej a bielej.

4. Poznáte dekoratívnu rastlinu, ktorej kvety vyzerajú, akoby stratili niektoré zo svojich okvetných lístkov?

Vejárovka istock.com
Správne! Nesprávne!

Kvet vejárovky vyzerá, akoby mu niekto otrhal lístky z polovice kvetu, preto sa mu hovorí aj polovičný kvet. Je to ideálna rastlina do závesných košíkov s intenzívnym rastom.

5. Môžete fuchsie pestovať zo semien?

Fuchsie istock.com
Správne! Nesprávne!

Rastlina pomenovaná po slávnom nemeckom botanikovi Leonhartovi Fuchsovi (1501–1566) kvitne vo všetkých tvaroch, veľkostiach a farbách, ale zo semien sa ju veľmi pestovať nedarí. Všetky odrody, ktoré sú na balkónoch obľúbené, sa pestujú prevažne z odrezkov.

6. Ako sa volá odroda petúnie, ktorá má množstvo malých kvetov na popínavej rastline?

Petúnia - Milión zvonov istock.com
Správne! Nesprávne!

Odroda petúnie s drobnejšími zvončekmi sa nazýva Milión zvonov. Sú dostupné v množstve pastelových odtieňov. Rastlina je dobre vybavená na to, aby si poradila so suchými podmienkami.

7. Na fotografii je plamenník. Do ktorého rastlinného rodu patrí?

Plamenník istock.com
Správne! Nesprávne!

Plamenník má fascinujúce „pernaté“ kvety v nádherných farbách. Patrí do rodu Celosia, čeľade amaranthovité.

8. Koleus (coleus) je všeobecné meno akých rastlín?

Koleus istock.com
Správne! Nesprávne!

Koleus patrí do čeľadi hluchavkovité, pestuje sa kvôli dekoratívnym listom v rôznych farbách. Chráňte ho pred extrémnym počasím. U nás sa mu hovorí africká žihľava alebo farebná pŕhľava.

9. Nemézia, ktorá sa používa ako krycia rastlina v záhrade, sa bežne pestuje zo semien. Pomocou čoho sa rozmnožujú vybrané odrody do balkónových nádob?

Nemézia istock.com
Správne! Nesprávne!

Nemézia je atraktívna letnička z Afriky výborná na balkónové pestovanie. Je dostupná v mnohých rôznych farbách. Darí sa jej na plnom slnku, ale znesie aj mierny tieň. Rozmnožuje sa pomocou odrezkov.

10. Rastliny rodu Verbena sú známe aj ako ...?

Železník istock.com
Správne! Nesprávne!

Vervain a Verbena znamenajú po slovensky železník. Je tiež dostupný v rôznych farbách a v minulosti sa mu pripisovali mystické vlastnosti.

Kvíz Letničky na balkóny
0 až 3 správne odpovede

Nešťastný pestovateľ

Nielenže neviete veľa o balkónových rastlinách, nemáte ani dostatok informácií o pestovaní všeobecne. Nič v zlom, určite máte veľa iných schopností a znalostí, ale do záhradníčenia, ani len na priestore balkónu, sa radšej nepúšťajte.
4 až 6 správnych odpovedí

Smutná pestovateľka

Nedopadli ste najhoršie, predsa len by to však chcelo zlepšenie. Veríme, že ste sa vďaka tomuto kvízu naučili mnoho nových cenných informácií, ktoré v budúcnosti zužitkujete. V začiatkoch pestovania rastlín na balkóne sa však vždy poraďte s odborníkmi.
7 až 8 správnych odpovedí

Staršia pani zalieva kvety na balkóne

Je veľmi pravdepodobné, že váš balkón nie je bez rastlín, druhá vec je, že sa im nemusí vždy dariť tak, ako by ste si želali. Základom úspechu je poznať nároky a potreby rastlín, ktoré pestujete – potom sa vám bude hneď dariť lepšie. A samozrejme, aj vašim balkónovým kvetom.
9 alebo 10 správnych odpovedí

Mladá žena polieva kvety na balkóne

Pestovanie okrasných rastlín na balkóne, terase či v nádobách máte v malíčku. Viete si správne vybrať odrody, ktorým sa u vás bude dariť. Nesnažíte sa zbytočne pestovať tie, ktoré potrebujú podmienky, aké im neviete dať. Výsledkom je príjemné prostredie a radosť z krásnych kvetov.

Zdieľajte svoj výsledok:

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.